
Analytici oslovení agenturou Bloomberg sice dle prostřední hodnoty svých odhadů čekali ještě optimističtější výsledek, a sice přebytek v rozsahu dokonce 13,1 miliardy korun. Avšak i skutečný výsledek je povzbudivý.
Odráží se v něm totiž citelný pokles cen zejména plynu v EU, ale také ropy na světových trzích. Obě tyto komodity musí Česko ve velkém dovážet, takže jejich zlevnění se pozitivně promítá do „zlevnění“ celého českého dovozu.
Plyn v EU zlevňuje zejména díky nadprůměrně teplému počasí, které pomáhá udržovat evropské plynové zásobníky naplněné i nyní ze zhruba 60 procent. Přitom v tuto část roku bývají obvykle naplněny jen ze zhruba 40 procent. Ropa je pak poměrně levná zejména z důvodu obav z recese v USA.
Dovoz do Česka dále „zlevňuje“ nebývale silná koruna, která letos vykazuje vůči euru své takřka historicky rekordní úrovně – je vůči evropské jednotné měně nejsilnější od léta 2008. Silná koruna přitom zároveň není až takovou překážkou vývozcům, kteří těží ze silnější průmyslové aktivity v ČR a ze zlepšování situace v oblasti mezinárodní logistiky.
Poměrně příznivé podmínky pro export tak rovněž přispívají – vedle zmíněného „zlevnění“ dovozu – k tomu, že Česko má po roce poprvé přebytek zahraničního obchodu.
Navzdory lednovému přebytku ale letos skončí tuzemský zahraniční obchod v mínusu, a to deficitem přes sto miliard korun. Mírnější než loňský deficit bude výsledkem zlevnění energií, přičemž se ale jak česká, tak zahraniční ekonomiky – naše vývozní destinace – budou potýkat s rizikem recese, což ochromí jejich poptávku i po českém zboží.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Lukáš Kovanda
Ilustrační foto: Depositphotos.com