AMSP ČR: Obavy z trvalých dopadů krizí na český zahraniční obchod se nepotvrdily

Krize posledních dvou let způsobené nejprve covidovou pandemií a pak ruskou agresí na Ukrajině hrozily, že trvale zasáhnou český zahraniční obchod. Obavy se však naštěstí nepotvrdily, jak ukazuje analýza Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Hlavním obchodním partnerem ČR zůstává Evropská unie s podílem na vývozu 84 procenta a na dovozu 60,5 procenta v roce 2021. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco do roku 2019 vývozy i dovozy v řadě let neustále dynamicky rostly, v roce 2020 došlo meziročně k dílčímu poklesu na 96,9 procenta ve vývozu a 96,2 procenta v dovozu.

„Výkon roku 2021 však již tento pokles překonal růstem vývozu na 111 procent a dovozu na 116 procent výkonu roku 2020,“ komentuje výsledky analýzy předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš.

„V prvním pololetí 2022, přes dopady ruské agrese na Ukrajině a s tím souvisejících omezení obchodu s Ruskem, vzrostl vývoz o 14,1 procenta a dovoz o 11,4 procenta oproti prvnímu pololetí 2021. Za období tří čtvrtletí 2021 a 2022 se vývoz zvýšil o 14,4 a dovoz o 20,7 procenta,“ doplňuje Jaroš.

Stejné zboží, stejná teritoria

Analýza také dospěla k závěru, že zbožová ani teritoriální struktura českého zahraničního obchodu se v posledních letech v zásadě nezměnily.

Nejvýznamnějšími vývozními skupinami zboží jsou dopravní prostředky, motorová vozidla a jejich součásti a příslušenství, stroje a zařízení, počítače, elektronické přístroje, zařízení na automatické zpracování dat, telekomunikační přístroje, elektrická energie, čerpadla a léky.

Mezi nejvýznamnější položky českého dovozu se pak řadí stroje k automatickému zpracování dat, telekomunikační zařízení, díly a příslušenství k motorovým vozidlům, přístroje pro záznam a reprodukci zvuku a obrazu, elektrické přístroje, léčiva, ropa a zemní plyn.

Hlavním obchodním partnerem ČR zůstává Evropská unie s podílem na vývozu 84 procenta a na dovozu 60,5 procenta v roce 2021. Na velkou skupinu rozvojových zemí připadl nepatrný podíl 3,7 procenta ve vývozu a vyšší podíl 8,1 procenta v dovozu, na Rusko 1,9 procenta a Čínu 1,3 procenta ve vývozu a tři procenta respektive 16,7 procenta v dovozu.

„Z tohoto pohledu zatím nedošlo k prakticky žádné výraznější diverzifikaci vývozů od zemí EU směrem do třetích zemí, která by byla pro českou ekonomiku žádoucí,“ připomíná členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Trvale dominantním obchodním partnerem českého zahraničního obchodu je Německo. Mezi všemi zeměmi činí jeho podíl na českém vývozu 32,4 procenta a na dovozu 22,4 procenta v roce 2021. V dovozu patří významný podíl Číně (16,7 %).

Další země, jako Slovensko, Polsko, Francie nebo Rakousko, mají podíly na vývozu v rozmezí 8,1 procenta – 4,5 procenta, skupina států, mezi něž patří Čína, Polsko, Slovensko nebo Itálie, má podíly na dovozu v rozmezí 6,7-4,2 procenta.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Výrobky z JYSKu do domova pro matky s dětmi

Začátkem roku otevřela společnost JYSK v pořadí 102. prodejnu v České republice. Spolu s nejnovější prodejnou v Hradci Králové rozběhla společnost také projekt podpory místní komunity a věnovala Oblastní charitě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB