AMSP ČR: Obavy z trvalých dopadů krizí na český zahraniční obchod se nepotvrdily

Krize posledních dvou let způsobené nejprve covidovou pandemií a pak ruskou agresí na Ukrajině hrozily, že trvale zasáhnou český zahraniční obchod. Obavy se však naštěstí nepotvrdily, jak ukazuje analýza Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Hlavním obchodním partnerem ČR zůstává Evropská unie s podílem na vývozu 84 procenta a na dovozu 60,5 procenta v roce 2021. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco do roku 2019 vývozy i dovozy v řadě let neustále dynamicky rostly, v roce 2020 došlo meziročně k dílčímu poklesu na 96,9 procenta ve vývozu a 96,2 procenta v dovozu.

„Výkon roku 2021 však již tento pokles překonal růstem vývozu na 111 procent a dovozu na 116 procent výkonu roku 2020,“ komentuje výsledky analýzy předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš.

„V prvním pololetí 2022, přes dopady ruské agrese na Ukrajině a s tím souvisejících omezení obchodu s Ruskem, vzrostl vývoz o 14,1 procenta a dovoz o 11,4 procenta oproti prvnímu pololetí 2021. Za období tří čtvrtletí 2021 a 2022 se vývoz zvýšil o 14,4 a dovoz o 20,7 procenta,“ doplňuje Jaroš.

Stejné zboží, stejná teritoria

Analýza také dospěla k závěru, že zbožová ani teritoriální struktura českého zahraničního obchodu se v posledních letech v zásadě nezměnily.

Nejvýznamnějšími vývozními skupinami zboží jsou dopravní prostředky, motorová vozidla a jejich součásti a příslušenství, stroje a zařízení, počítače, elektronické přístroje, zařízení na automatické zpracování dat, telekomunikační přístroje, elektrická energie, čerpadla a léky.

Mezi nejvýznamnější položky českého dovozu se pak řadí stroje k automatickému zpracování dat, telekomunikační zařízení, díly a příslušenství k motorovým vozidlům, přístroje pro záznam a reprodukci zvuku a obrazu, elektrické přístroje, léčiva, ropa a zemní plyn.

Hlavním obchodním partnerem ČR zůstává Evropská unie s podílem na vývozu 84 procenta a na dovozu 60,5 procenta v roce 2021. Na velkou skupinu rozvojových zemí připadl nepatrný podíl 3,7 procenta ve vývozu a vyšší podíl 8,1 procenta v dovozu, na Rusko 1,9 procenta a Čínu 1,3 procenta ve vývozu a tři procenta respektive 16,7 procenta v dovozu.

„Z tohoto pohledu zatím nedošlo k prakticky žádné výraznější diverzifikaci vývozů od zemí EU směrem do třetích zemí, která by byla pro českou ekonomiku žádoucí,“ připomíná členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Trvale dominantním obchodním partnerem českého zahraničního obchodu je Německo. Mezi všemi zeměmi činí jeho podíl na českém vývozu 32,4 procenta a na dovozu 22,4 procenta v roce 2021. V dovozu patří významný podíl Číně (16,7 %).

Další země, jako Slovensko, Polsko, Francie nebo Rakousko, mají podíly na vývozu v rozmezí 8,1 procenta – 4,5 procenta, skupina států, mezi něž patří Čína, Polsko, Slovensko nebo Itálie, má podíly na dovozu v rozmezí 6,7-4,2 procenta.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Ohřev vody se solárními kolektory

Pokud zvažujete, že byste si pořídili solární ohřev vody, je hned z několika důvodů výhodnější pořídit si solární kolektory. Na rozdíl od fotovoltaiky totiž získávají ze sluneční energie teplo, které využijete při …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.