Zahraniční obchod drží v deficitu dovoz drahých komodit

Názor
Zahraniční obchod v červnu překvapil mírnějším deficitem ve výši 12,1 miliardy korun, když trh čekal téměř dvojnásobek. K převisu hodnoty dovozu nad vývozem přispěly zejména vysoké světové ceny ropy a zemního plynu a snaha se zemním plynem předzásobit. Deficit v této kategorii byl tak meziročně o 19 miliard korun hlubší, čímž vymazal nárůst přebytku u obchodu s motorovými vozidly, který se meziročně zvýšil o 10,9 miliardy korun.
K převisu hodnoty dovozu nad vývozem přispěly zejména vysoké světové ceny ropy a zemního plynu a snaha se zemním plynem předzásobit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z meziročního i meziměsíčního srovnání je patrné pokračování uvolňování potíží v dodavatelském řetězci automobilového průmyslu. Vysoké ceny se projevují i na přetrvávajícím deficitu obchodu se základními kovy. V opačném směru na celkovou bilanci naopak působí zvyšující se přebytek u elektřiny.

Meziměsíčně se po sezónním očištění vývoz ČR zvýšil o 1,3 procenta, dovoz přitom poprvé od prosince minulého roku poklesl (o 0,7 %). Zatímco za první pololetí loňského roku dosáhla bilance zahraničního obchodu přebytku 76,2 miliardy korun, v letošním roce to byl naopak deficit 76 miliard korun.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod ČR loni skončil ve schodku

Z hlediska dalšího vývoje kurzu koruny představuje deficit zahraničního obchodu, respektive celého běžného účtu platební bilance důležitý fundament, který bude udržovat tlak na její oslabení.

Kromě pravděpodobně již brzy vrcholícího úrokového diferenciálu a reálného posilování kurzu v návaznosti na vyšší tuzemskou inflaci ve srovnání se zahraničím, koruně navíc stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především dolar.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dovozy nafukuje dovoz drahých komodit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský průmysl v září prohloubil pokles

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v září prohloubila svůj pokles, když indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tento sektor české ekonomiky klesl na svou nejslabší úroveň od května 2020.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB