Zahraniční obchod se dále zlepšuje

Zahraniční obchod dosáhl v dubnu přebytku 8,4 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku šlo o zlepšení o 36,6 miliardy korun. Za příznivým vývojem stál především meziročně nižší schodek s ropou a zemním plynem, a to o 21,2 miliardy korun.
Za příznivým vývojem českého zahraničního obchodu stál především meziročně nižší schodek s ropou a zemním plynem, a to o 21,2 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zde se pozitivně odrazil pokles cen na komoditních trzích, ale i výrazně nižší objem dováženého zemního plynu. Zatímco v dubnu loňského roku panovala nejistota ohledně dodávek zemního plynu a snaha se předzásobit, nyní jsou zásobníky z velké části naplněné a dovoz plynu je proto výrazně nižší.

Výsledku bilance zahraničního obchodu pomohl i vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly, který stoupl meziročně o 10,2 miliardy korun. Příznivě se do dubnového výsledku promítl i menší deficit v obchodě se základními kovy (o 4,6 mld. Kč) a rafinovanými ropnými produkty (o 3,9 mld. Kč).

Na druhou stranu došlo k prohloubení záporné bilance obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 2,1 mld. Kč). Vývoz meziročně v dubnu vzrostl o 2,3 procenta, dovoz klesl o 7,8 procenta. Po sezónním očištění se vývoz meziměsíčně snížil o 0,2 procenta a dovoz o 0,4 procenta.

Za celý letošní rok zahraniční obchod podle naší nové prognózy dosáhne schodku 26 miliardy korun. Loni byl deficit násobně hlubší, když činil 200 miliardy korun. V příštím roce by se již díky znovunastartované průmyslové výrobě měl vrátit k přebytkům (74 mld. Kč).

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB