Zahraniční obchod tak podle nejnovějších statistických údajů skončil letos v srpnu o téměř 21 miliard korun lépe než ve stejném období minulého roku. Celkovému saldu po delší době pomohl zejména automobilový průmysl, jehož obchodní přebytek se meziročně zvýšil o 16,4 miliardy korun.
Vývoz automotive stoupl o 21,4 miliardy korun, kde se pravděpodobně promítá efekt částečně posunutých celozávodních dovolených ze srpna na červenec. Tento výsledek se tak může zdát na první pohled povzbudivý, ale značnou roli hrají statistické efekty. Je tak otázkou, jak se bude klíčovému odvětví české ekonomiky dařit v dalších měsících.
Vzhledem ke stále utlumené zahraniční poptávce, především z Německa, není náš výhled zrovna nejoptimističtější. Navíc automobilovému průmyslu nemusí prospět cla na čínské elektromobily odsouhlasená v minulém týdnu. Ačkoli jsou o něco nižší, než byl původní návrh Evropské komise, dá se očekávat odvetný krok ze strany čínské garnitury.
Dále výraznou měrou přispěl také obchod s počítači, elektronickými a optickými přístroji, jehož deficit se snížil o 7,6 miliardy korun. Naopak negativní vliv měl obchod s elektronickými zařízeními, který se meziročně zhoršil o 3,7 miliardy korun. Téměř identicky horší výsledek o jednu miliardu korun ve srovnání s minulým srpnem zaznamenali obchodníci s kovodělnými výrobky a také se základními kovy.
Meziročně byl vývoz vyšší o 11,5 procenta, když dosáhl hodnoty 371,1 miliardy korun. Dovoz pak stoupl jen o 5,2 procenta na 356,8 miliardy korun. Rovněž meziměsíčně po sezónním očištění vývoz i dovoz výrazně vzrostly, konkrétně vývoz o 9,2 procenta a dovoz o 4,8 procenta. Přebytek obchodní bilance se státy EU se meziročně zvýšil o 8,5 miliardy korun a deficit zahraničního obchodu se státy mimo EU se snížil o 12,1 miliardy korun.
Srpnový výsledek zahraniční bilance výrazně předčil naše i tržní očekávání zejména díky výkonu automobilového průmyslu. To je ovšem dáno posunem celozávodních dovolených, které letošní statistiky významně ovlivnily. Další výhled zdaleka není tak optimistický, když hlavní proexportní trhy v čele s Německem stále vykazují slabost.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)