Zahraniční obchod v březnu prospěl platební bilanci

Názor
Přebytek na běžném účtu platební bilance ČR za březen dosáhl 11,8 miliardy korun. To bylo necelé dvě miliardy nad naším odhadem, a naopak lehce přes dvě miliardy pod očekáváním trhu. Struktura výrazněji nepřekvapila. Přebytek bilance se zbožím dosáhl 29,3 miliardy korun. Oproti našemu očekávání byl mírně vyšší přebytek bilance služeb s 4,9 mld. Kč.
Přebytek na běžném účtu platební bilance ČR za březen dosáhl 11,8 miliardy korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Důchodový účet po únorovém přebytku sklouzl do deficitu 20,3 miliardy korun, což je běžný sezónní jev daný odlivem dividend. Těch v březnu odteklo 20,1 mld. Kč.  Oproti předchozímu měsíci se výrazně snížil meziroční propad přebytku běžného účtu, což je dáno zlepšením bilance obchodu a služeb.

Ve srovnání s loňským rokem nicméně sílí odliv na důchodové bilanci, a ten bude pravděpodobně pokračovat i v dalších měsících. Přebytky na obchodní bilanci ve srovnání s loňským rokem zeslábnou a počítáme tak i se snížením přebytku na běžném účtu k 0,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňských 3,6 procenta.

PSALI JSME:
Zlepšování běžného účtu platební bilance zpomaluje

Na finančním účtu byl v březnu vykázán odliv ve výši 48 miliard korun. Saldo přímých investic vzrostlo na 24,3 mld. Kč. Devizové rezervy vzrostly o 15,7 miliardy korun, ovšem saldo chyb a opomenutí tentokrát ukazuje vysokých 30,2 mld. Kč.

I toto ukazuje na velkou nejistotu měsíčních údajů z platební bilance a není divu, že na relativně malou odchylku reality od odhadů česká koruna nereaguje. Té naopak svědčí euforie kolem konce protiepidemických opatření a souvisejících spekulací na brzké zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přebytek běžného účtu platební bilance na rekordu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru