Zájem o dovolenou na horách letos stoupl o deset procent

Na hory každoročně vyrazí na dva miliony Čechů, do Alp se jich vydá přibližně 650 tisíc. Největší zájem je o Rakousko, Itálii a Francii, jak vyplývá z informací Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). Podle údajů ERV Evropské pojišťovny vyráží v únoru a březnu na hory nejvíce lidí za celou zimní sezonu, celkem 89 %.
Na hory každoročně vyrazí na dva miliony Čechů, do Alp se jich vydá přibližně 650 tisíc. Foto: Pixabay

Během období jarních prázdnin (únor a březen) vyrážejí Češi do Alp obvykle na týden. Lyžování kombinují i s dalšími aktivitami, které dané lyžařské středisko nabízí, jako jsou sáňkování, bruslení, plavání apod. Velice oblíbeným trendem v posledních letech je i doplnění lyžařské dovolené o wellness odpočinek.

Podle ACK ČR byly prodeje zimních dovolených v letošním roce o deset procent vyšší než loni ve stejném období. Za týdenní ubytování a skipas průměrně zaplatili necelých 10 tisíc korun. To potvrzují i údaje cestovní kanceláře NEV-DAMA. Češi podle ní za týdenní ubytování a skipas v Itálii letos utratili průměrně 9382 korun, ve Francii 8590 korun a v Rakousku 7879 korun, avšak bez skipasu.

PSALI JSME:
Během jarních prázdnin roste počet sjednaných cestovních pojištění

„Naši klienti si v posledních letech oblíbili zejména Itálii, a to zejména díky skvělým lyžařským podmínkám, slunečnému počasí a vynikajícímu poměru mezi cenou a kvalitou služeb,“ říká Jan Bezděk, mluvčí cestovky. Podle něj 68 % lidí vyráží do italských Alp s cestovkou a zbytek individuálně. U Rakouska je to ale opačně a s CK tam vyrazí jen čtvrtina Čechů.

Při cestách na vlastní pěst by lidé neměli zapomínat na cestovní pojištění. Podle průzkumu ERV si ho sjedná devět z deseti Čechů. Při výběru pojištění je důležité sledovat, aby obsahovalo kvalitní asistenční službu, adekvátní limity na léčebné výlohy a velmi důležité je i pojištění odpovědnosti, které je nezbytné zejména při srážce s jiným lyžařem. „Výši limitů doporučujeme alespoň 3 miliony korun v případě pojištění léčebných výloh a 2 miliony u pojištění odpovědnosti,“ doporučuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Není lyžování jako lyžování. Na co pojišťovny pohlížejí jako na riziko

Nejčastější zranění z lyží a ceny ošetření

Mezi nejčastější zranění a komplikace během zimní dovolené patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny dolních končetin, zranění zápěstí a loktů.

ambulantní ošetření naražených zad 5,5 tis. Kč
ambulantní ošetření zlomené ruky (s následnou operací v ČR) 28 tis. Kč
operace natržených kolenních vazů 112-126 tis. Kč
operace komplikované nebo otevřené zlomeniny cca 400 tis. Kč
operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře cca 570 tis. Kč
převoz sanitkou do ČR 30-70 tis. Kč
svoz vrtulníkem ze sjezdovky 55 – 84 tis. Kč
zranění zahraničního lyžaře 560 tis. – 2,8 mil. Kč

PSALI JSME:
Unikátní český výzkum: jak dýchá člověk zasypaný lavinou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.