Zájem o dovolenou na horách letos stoupl o deset procent

Na hory každoročně vyrazí na dva miliony Čechů, do Alp se jich vydá přibližně 650 tisíc. Největší zájem je o Rakousko, Itálii a Francii, jak vyplývá z informací Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). Podle údajů ERV Evropské pojišťovny vyráží v únoru a březnu na hory nejvíce lidí za celou zimní sezonu, celkem 89 %.
Na hory každoročně vyrazí na dva miliony Čechů, do Alp se jich vydá přibližně 650 tisíc. Foto: Pixabay

Během období jarních prázdnin (únor a březen) vyrážejí Češi do Alp obvykle na týden. Lyžování kombinují i s dalšími aktivitami, které dané lyžařské středisko nabízí, jako jsou sáňkování, bruslení, plavání apod. Velice oblíbeným trendem v posledních letech je i doplnění lyžařské dovolené o wellness odpočinek.

Podle ACK ČR byly prodeje zimních dovolených v letošním roce o deset procent vyšší než loni ve stejném období. Za týdenní ubytování a skipas průměrně zaplatili necelých 10 tisíc korun. To potvrzují i údaje cestovní kanceláře NEV-DAMA. Češi podle ní za týdenní ubytování a skipas v Itálii letos utratili průměrně 9382 korun, ve Francii 8590 korun a v Rakousku 7879 korun, avšak bez skipasu.

PSALI JSME:
Během jarních prázdnin roste počet sjednaných cestovních pojištění

„Naši klienti si v posledních letech oblíbili zejména Itálii, a to zejména díky skvělým lyžařským podmínkám, slunečnému počasí a vynikajícímu poměru mezi cenou a kvalitou služeb,“ říká Jan Bezděk, mluvčí cestovky. Podle něj 68 % lidí vyráží do italských Alp s cestovkou a zbytek individuálně. U Rakouska je to ale opačně a s CK tam vyrazí jen čtvrtina Čechů.

Při cestách na vlastní pěst by lidé neměli zapomínat na cestovní pojištění. Podle průzkumu ERV si ho sjedná devět z deseti Čechů. Při výběru pojištění je důležité sledovat, aby obsahovalo kvalitní asistenční službu, adekvátní limity na léčebné výlohy a velmi důležité je i pojištění odpovědnosti, které je nezbytné zejména při srážce s jiným lyžařem. „Výši limitů doporučujeme alespoň 3 miliony korun v případě pojištění léčebných výloh a 2 miliony u pojištění odpovědnosti,“ doporučuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Není lyžování jako lyžování. Na co pojišťovny pohlížejí jako na riziko

Nejčastější zranění z lyží a ceny ošetření

Mezi nejčastější zranění a komplikace během zimní dovolené patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny dolních končetin, zranění zápěstí a loktů.

ambulantní ošetření naražených zad 5,5 tis. Kč
ambulantní ošetření zlomené ruky (s následnou operací v ČR) 28 tis. Kč
operace natržených kolenních vazů 112-126 tis. Kč
operace komplikované nebo otevřené zlomeniny cca 400 tis. Kč
operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře cca 570 tis. Kč
převoz sanitkou do ČR 30-70 tis. Kč
svoz vrtulníkem ze sjezdovky 55 – 84 tis. Kč
zranění zahraničního lyžaře 560 tis. – 2,8 mil. Kč

PSALI JSME:
Unikátní český výzkum: jak dýchá člověk zasypaný lavinou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB