Hypoteční sazby nepatrně klesly, stále jsou ale velmi vysoko

Názor
Zdánlivě dobrá zpráva přišla na začátku března z hypotečního trhu. Úrokové sazby hypoték klesly nejvýrazněji za poslední dva roky. To by mohlo vypadat jako pozitivní, bohužel je nutno dodat podstatnou věc. Kromě loňského září a října sazby po všechny zbylé měsíce rostly. Nehledě na to, že ani aktuální pokles není nikterak zásadní.
Za posledních dvanáct měsíců vzrostla měsíční splátka u modelové hypotéky o 3 641 korun, v loňském kalendářním roce pak měsíční splátka zdražila o takřka 5 200 korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průměrná nabídková sazba totiž podle ukazatele Fincentrum Hypoindex aktuálně činí 6,27 procenta. Oproti únoru tak klesla o pouhou jednu desetinu procentního bodu a stále zůstává na nejvyšších úrovních za posledních třicet let. Žádný výrazný propad navíc letos čekat nelze. Naopak stovky tisíc klientů, které letos čeká refinancování, se musí připravit na nárůst měsíčních splátek o mnoho tisíc.

Za dlouho nevídaným poklesem hypotečních sazeb stojí hlavně konkurenční boj bank, které se rozhodly využít jarních měsíců k nalákání posledních možných klientů, kteří ještě na hypotéku dosáhnou. Jako hlavní marketingový nástroj k tomu slouží právě snižování hypotečních sazeb, které se dobře vyjímá v reklamách.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Air Bank snížila úroky u hypoték

Jde však jen o kosmetické změny, což ukazuje modelový případ tříapůlmilionové hypotéky sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let. Měsíční splátka v březnu oproti únoru klesla o zanedbatelných 209 korun na 23 132 korun. Dvě stokoruny měsíčně zase takový rozdíl nejsou.

Zásadnější je dlouhodobější srovnání. Za posledních dvanáct měsíců vzrostla měsíční splátka u modelové hypotéky o 3 641 korun, v loňském kalendářním roce pak měsíční splátka zdražila o takřka 5 200 korun. K ještě vyššímu rozdílu dojdeme, pokud bychom srovnávali situaci před dvěma lety, kdy se průměrná hypoteční sazba pohyboval mezi dvěma až dvěma a půl procenty.

PSALI JSME:
Hypoteční trh pokračuje v propadu i letos

Spousta domácností, kterým letos končí fixační období, využilo mimořádné příležitosti získat hypotéku za rekordní dvě procenta. S aktuální průměrnou sazbou jim však měsíční splátka tříapůlmilionové hypotéky vzroste o bezmála 8 300 korun. Ročně tak za splácení hypotéky zaplatí o skoro sto tisíc korun více. Obrovské problémy tak nebudou mít jen ti, co si hypotéky brali takzvaně „na krev“, ale drtivá většina refinancujících.

Navíc se nedá očekávat, že by hypotéky letos nějak výrazněji zlevnily. Banky je totiž odvozují od základních úrokových sazeb určovaných Českou národní bankou. Ta je už od loňského léta drží na stejné úrovni a měnit je podle opakovaných prohlášení členů bankovní rady v nejbližších měsících nebude. Banky tak mají pro snižování hypotečních sazeb jen malý prostor. Což je špatná zpráva pro všechny zájemce o vlastní bydlení, protože jeho dostupnost se letos příliš nezlepší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky zůstávají rekordně drahé a jen tak nezlevní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Volatilní týden končí koruna silnější

Tématem i tohoto týdne byla situace v bankovním sektoru na obou stranách Atlantického oceánu. Po výrazném nárůstu rizikové averze v minulém týdnu se většina toho týdne nesla ve znamení zmírňování napětí, když …

Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 miliard eura a byl tak o tři miliardy eur vyšší než v předcházejícím roce. V poměru k hrubému domácímu produktu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB