
Podle některých odborníků by mohla být další v pořadí ochrana některých léčiv, obzvláště těch nezaměnitelných. „Domnívám se, že v případě závažného zesílení intenzity epidemie koronaviru by k tomuto kroku mělo být přistoupeno. Nemělo by však jít o celoplošný zákaz, ale cílený na konkrétní léčivé přípravky, např. život zachraňující a obtížně nahraditelné léky, případně léčiva ohrožená reexportem do zahraničí,“ sdělil redakci portálu FAEI.cz výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.
Zákaz exportu by v těchto případech měl podle něj zajistit, aby se k českým pacientům skutečně dostaly léky, jež jsou pro ně určeny. Důvodem pro přijetí takového opatření však není jen aktuální epidemie COVID-19, ale také situace v okolních státech, konkrétně v Německu. Českým lékárníkům i pacientům i bez epidemie přitěžuje loňská novelizace rámcové smlouvy německého Svazu státních zdravotních pojišťoven se Svazem německých lékáren.
V jejím důsledku se čtyřnásobně zvýšil zájem německých lékáren o léčiva ze zemí s nižší cenovou hladinou, tedy převážně z České republiky a Polska. Německý systém je nastaven „proimportně“ a německé lékárny jsou finančně motivovány, aby svým pacientům vydávaly léčiva importovaná z „levnějších“ zemí, a za nesplnění kvót je jim udělen malus.
„Situace není ideální ani za standardních podmínek bez koronavirové epidemie, s ní však nabírá na aktuálnosti a je potřeba ji cíleně řešit,“ komentuje současný stav Dvořáček s tím, že pomoci by mohl ministerstvem zdravotnictví plánovaný tzv. emergentní systém, o němž se má příští týden diskutovat na půdě sněmovního zdravotnického výboru.
Vzhledem k propojení emergentního systému s elektronickým receptem bude případný zákaz vývozu konkrétních léčiv uskutečněn bezodkladně na základě skutečné potřeby. Na rozdíl od současné situace, kdy je zákaz řešen až zpětně na základě dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv a součinnosti s ministerstvem zdravotnictví.