Zámožní jsou v Česku na vymření. Jak zacházíme s penězi?

Průzkum
Podle loňských statistik ministerstva vnitra žilo v Česku jen pět lidí s příjmením Zámožný/Zámožná. U čtyř mužů byl věkový průměr 77 let, u jedné ženy 88 roků. To pro nositele tohoto příjmení bohužel znamená, že vymřou po přeslici, jak se v historické literatuře popisuje (zejména ve šlechtických rodech, pozn. aut.) stav po úmrtí posledního ženského potomka.
Peníze jsou pro většinu Čechů důležité, ale neradi o nich příliš přemýšlejí a nechtějí si s nimi dělat příliš starostí. Ilustrační foto: FAEI.cz

Výsledky nejnovější mezinárodní studie „Postoje k platebním metodám“ ve 14 evropských i mimoevropských zemí, zadané subjekty společnosti EVO Group, jsou ale optimistické a vyplývá z nich, že „zámožní“ reprezentují skoro čtvrtinu české populace (24 %) – podle typologie postoje respondentů k penězům a finančním službám.

Studie zkoumala postoje respondentů k penězům a finančním službám. Výsledky ukázaly, že peníze dávají Čechům pocit nezávislosti a svobodné volby a umožňují podle nich pohodlný život. Peníze jsou pro většinu Čechů důležité, ale neradi o nich příliš přemýšlejí a nechtějí si s nimi dělat příliš starostí. Neznamená to však, že by neměli pod kontrolou své výdaje.

Pro lepší porozumění tomu, jaké jsou postoje Čechů k penězům, rozdělili výzkumníci respondenty do šesti základních typů. Jak již bylo řečeno, nejvíce (24 %) je v Česku „zámožných“ lidí. Ti kontrolují své finance a výdaje, ale peníze jsou pro ně jen prostředkem k cíli. Mají je, ale nemusejí o nich pořád přemýšlet a dělat si kvůli nim starosti.

PSALI JSME:
Boháčů je v ČR ani ne pět tisíc. Majetných do dvaceti. Zámožných jen pět

Druhou nejpočetnější skupinou jsou podle studie „optimální“, jichž je v tuzemské populaci více než pětina (22 %). „Vědomě hospodaří se svými penězi. Využívají slevové nabídky, plánují své výdaje a investují kapitál. Cení si svobodné volby, takže neodmítají žádný způsob platby,“ uvádí autoři mezinárodní studie.

Nejméně zastoupení jsou v tuzemské populaci podle průzkumu „šetrní“, mezi něž se řadí každý desátý z nás (10 %). „Nemají peněz nazbyt, své výdaje si proto musejí pečlivě plánovat. Stává se, že veškeré příjmy téměř okamžitě utrácejí, aby pokryli základní výdaje,“ uvádí k „šetrným“ studie. Mimochodem, v Česku nežije ani jeden člověk s příjmením Šetrný…

U dalších tří skupin, které dohromady tvoří necelou polovinu populace (46 %), studie neuvádí kolik přesně jich je mezi námi, ale z jednoduchých počtů se dá vyvodit, že to v průměru u každé skupiny bude kolem 15 procent a současně určitě více než deset procent a méně než dvacet procent.

PSALI JSME:
Konzerva, spořílek nebo bohém? Víte, jaký jste typ uživatele bankomatu?

„Králové života“, uvádí průzkum, hotovost rychle utrácejí za to, co se jim zlíbí: „O peníze se příliš nestarají, chtějí si hlavně užívat života plnými doušky.“ A „skeptici“ si nevytvářejí finanční plány a nezajímají se o investice. Finančním institucím nevěří, nevyužívají bankovní služby a peníze si raději schovávají doma. „Snílci“ by sice podle studie chtěli být bohatí, ale moc peněz zatím nemají.

Pokud vás tato typologie zaujala, mohl by vás zaujmout i další průzkum, který před čtyřmi lety udělala agentura Ipsos na reprezentativním vzorku 1 050 Čechů průzkum mapující chování lidí při výběrech z bankomatů. Stejně jako existují různé druhy bankomatů, lze i nás, jako jejich uživatele, zaškatulkovat do šesti hlavních typů.

A pakliže se zajímáte o četnost tuzemských příjmení, zkuste se porozhlédnout v našem archívu článků. Vůbec nejčtenějším článkem ze série „finančních příjmení“ byl ten s názvem „Kolik je v Česku Halířů? A kolik lidí má příjmení Koruna?“. Úplně na konci tohoto příspěvku pak najdete odkazy na dalších sedm dílů letního seriálu z roku 2017.

PSALI JSME:
Kolik je v Česku Halířů? A kolik lidí má příjmení Koruna?

Zavřít reklamu ×
  1. Naše vláda ČR je totálně neschopná lidem v ČR usnadnit život.Jedine,že bychom byli Ukrajinci.Ukrajincum vše na úkor Čechů.To je Fialova vláda.

  2. Za vše může neschopná Fialova vláda ČR.Okecavani je válka na Ukrajině.Ovsem Fiala neustále přilévá benzín do ohně.Pomlouva Rusko, dodává zbraně iniciativně víc než jiné země EU.Tim se prohlubuje nenávist,ale také zhoršuje ekonomiku v Česku.Nejvic to odnesou lidi v ČR.Vlada si žije,jako prase v žitě.
    Ostatně je lidi vůbec nezajímají.Jurecka řekne, ať si nasekají trávu a můžou se napást.Hnusna vláda ČR.

  3. Občané chtěli ODS. Nyní si ponesou následky své špatné volby. Já jsem byl úplně v šoku,když vyhrálo ODS. Tato Klausova strana už měla dávno zaniknout…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB