Zaplaví Zemi elektroodpad? Recykluje se ho jen pětina

Množství starých elektrospotřebičů, které každý rok odloží obyvatelé planety Země, by zaplnilo 1,15 milionu kamionů, stojících za sebou v délce 23 tisíc kilometrů. Polovina z toho jsou osobní zařízení, jako počítače, obrazovky, smartphony, tablety a televizory, zbytek tvoří větší domácí spotřebiče a zařízení pro vytápění a chlazení.
Zaplaví Zemi elektroodpad? Recykluje se ho jen pětina. Ilustrační foto: Elektrowin.cz

Připomněl to Aleš Šrámek, předseda nedávno založené Asociace recyklátorů elektroodpadu (AREO). Její vznik iniciovala šestice společností, které se v České republice zabývají zpracováním vysloužilého elektra.

Nejvíce elektroodpadu na osobu se sebere v Norsku, kde každý obyvatel ročně odevzdá nebo vyhodí přes 28 kilogramů. Následují Island (více než 26 kg na hlavu), poté Dánsko a Velká Británie (okolo 24 kg), podobně jsou na tom Nizozemsko a Švédsko. „Údaje pocházejí ze zprávy Univerzity OSN, což je program Spojených národů zaštiťující 15 různých institucí ve třinácti zemích,“ upřesnil Šrámek. Na průměrného Čecha podle studie připadá zhruba 15 kilo elektroodpadu.

Česko předběhlo svět

Celosvětově se recykluje jen asi 20 % elektroodpadu, což má mimo jiné za následek obrovskou ztrátu cenných surovin. Česko předběhlo svět: U nás se ke zpracování dostává celá polovina množství, kterého se ročně zbaví domácnosti, firmy, státní instituce a další uživatelé. Umožňuje to minimalizovat množství odpadu, jehož likvidace je čím dál nákladnější, a znovu využít co největší množství materiálů, které staré spotřebiče obsahují.

PSALI JSME:
Nová odpadová legislativa přinese citelné zdražení pro podnikatele

„Další těžba primárních surovin je dlouhodobě nemožná, proto je zodpovědná recyklace naší jedinou šancí na trvale udržitelný rozvoj,“ zdůraznil Šrámek. „Důležité je, aby se při recyklaci podařilo získat maximum druhotných surovin a zároveň odstranit nebezpečné látky,“ upozornil Roman Tvrzník, předseda představenstva společnosti Elektrowin. Ta provozuje největší český kolektivní systém pro sběr a recyklaci elektra.

Jde například o kondenzátory s obsahem polychlorovaných bifenylů, baterie, desky s tištěnými spoji, olovo, rtuť, freon, pentan nebo amoniak. To podle něj garantují jen zpracovatelé, kteří investovali do špičkových technologií a dodržují nejpřísnější mezinárodně uznávané standardy.

Tisíc lednic denně

Platí to třeba o společnosti Praktik system ze Stráže pod Ralskem, která se na založení asociace podílela. Zpracovává se zde tisícovka lednic denně. V loňském roce tady za 165 milionů korun pořídili novou technologii, která jich dokáže ročně recyklovat až 450 tisíc.

PSALI JSME:
Češi neumějí recyklovat elektrozařízení. Staré mobily házejí do šuplíků

„Předchozí linka uměla zachytit pouze freony. Nová zachytává veškerá nadouvadla včetně pentanu. Díky následnému dopracování plastů dokážeme zpětně využít více jak 85 procent materiálů,“ říká ředitelka Lada Martinková. Recyklací každé tuny lednice se teď podle ní ušetří 11,62 tuny CO2, následnou recyklací každé tuny plastu dalších 1,2 tuny CO2.

Zpracování bez kontroly?

Firem, které jsou držiteli oprávnění zpracovávat vysloužilé elektro, je v ČR na 200. Šestice zakladatelů AREO má ale na svém kontě zpracování 80 procent elektroodpadu, který se u nás ročně vyprodukuje. Mezi zbývajícími lze najít například chráněné dílny, které při malých objemech produkce dosahují velmi kvalitních výsledků díky ruční demontáži spotřebičů.

„Jsou ale mezi nimi i takoví zpracovatelé, kteří nedisponují žádnými vhodnými technologiemi a fungují bez jakékoliv kontroly dodržování zákonných postupů, ale i dosažení zákonem stanoveného využití materiálů z recyklovaných výrobků,“ vysvětluje Šrámek. I proto si AREO vytkla mimo jiné za cíl společně prosazovat optimální řešení ekologicky nezávadného nakládání s elektroodpadem a být partnerem zákonodárných orgánů v legislativním procesu.

PSALI JSME:
Opravit levné domácí elektro? Zapomeňte

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Pandemie urychlila digitální transformaci

Přes čtyři pětiny IT pracovníků tvrdí, že covid-19 vystavil jejich organizace největšímu tlaku na technologie, s jakým se kdy setkali. Podle téměř tří čtvrtin z nich projekty digitální transformace byly v jejich …

On-line platby se mohou od roku 2021 změnit

Ve většině evropských zemí vstoupí 31. prosince 2020 v platnost nové nařízení, podle kterého mohou banky v některých případech provádět kontrolní kroky navíc, když budete platit na internetu. Jde o nařízení známé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru