Zatímco růst cen bytů v EU zpomaluje, v ČR ani v závěru roku neztratil na síle

Názor
Napětí na českém realitním trhu zdá se nepolevilo ani v posledním čtvrtletí loňského roku. Po zpřísnění pravidel České národní banky (ČNB) a zvýšení úrokových sazeb sice začal opadat zájem o nové hypotéky, nicméně s cenami na trhu to vlastně nic neudělalo. Oproti předchozímu čtvrtletí se ceny bytů zvýšily o další 2,4 %, meziročně byly dražší o 8,7 %.
S výjimkou Švédska a Itálie rostou ceny bydlení v celé EU. Foto: Central Group

Hlavním důvodem je nepochybně i nadále slabá nabídka nových bytů a rodinných domů, kterou soustavně potvrzují i výsledky bytové výstavby v ČR v posledním roce. Stále se staví méně, než se stavělo v recesi, a tak tlak na růst cen je z tohoto pohledu jen logickým vyústěním.

Patová zůstává situace v Praze, která co do dynamiky výstavby vykazuje naprosto nejhorší výsledky v rámci celé ČR. Za byrokratické překážky ve výstavbě tak kupujícím nezbývá než si zaplatit v podobě vyšších cen nemovitostí.

PSALI JSME:
Prognóza 2019: Růst cen nového bydlení zpomalí, bytů se prodá ještě méně než loni

Problémem tak je už řadu let a vlastně stále slabá nabídka, nikoliv poptávka. Ta částečně už odpadá v důsledku rekordních cen i přísnějších podmínek pro úvěry. I proto by měl růst cen bytů v letošním roce zpomalovat. Z loňských 8,2 % by se tempo zdražování bytů mohlo dostat v průběhu roku až k pěti procentům.

S výjimkou Švédska a Itálie rostou ceny bydlení v celé EU. V ČR šlo již o pátý rok v řadě, a ceny bytů se za tuto dobu zvýšily v průměru o necelých 40 %, zatímco v Německu o cca 26 %.

Autor je analytik ČSOB pro finanční trhy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč u nás vyděláváme na bydlení prakticky nejdéle v Evropě?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Zájem o hypotéky dolů, ceny nemovitostí nahoru

O propadu na hypotečním trhu se v poslední době píše stále častěji. Prognózy na letošní rok ukazují propad mezi 15 až 30 %. Úrokové sazby ale v posledních měsících spíše klesají. Hlavním důvodem je boj bank o …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru