Zatímco růst cen bytů v EU zpomaluje, v ČR ani v závěru roku neztratil na síle

Názor
Napětí na českém realitním trhu zdá se nepolevilo ani v posledním čtvrtletí loňského roku. Po zpřísnění pravidel České národní banky (ČNB) a zvýšení úrokových sazeb sice začal opadat zájem o nové hypotéky, nicméně s cenami na trhu to vlastně nic neudělalo. Oproti předchozímu čtvrtletí se ceny bytů zvýšily o další 2,4 %, meziročně byly dražší o 8,7 %.
S výjimkou Švédska a Itálie rostou ceny bydlení v celé EU. Foto: Central Group

Hlavním důvodem je nepochybně i nadále slabá nabídka nových bytů a rodinných domů, kterou soustavně potvrzují i výsledky bytové výstavby v ČR v posledním roce. Stále se staví méně, než se stavělo v recesi, a tak tlak na růst cen je z tohoto pohledu jen logickým vyústěním.

Patová zůstává situace v Praze, která co do dynamiky výstavby vykazuje naprosto nejhorší výsledky v rámci celé ČR. Za byrokratické překážky ve výstavbě tak kupujícím nezbývá než si zaplatit v podobě vyšších cen nemovitostí.

PSALI JSME:
Prognóza 2019: Růst cen nového bydlení zpomalí, bytů se prodá ještě méně než loni

Problémem tak je už řadu let a vlastně stále slabá nabídka, nikoliv poptávka. Ta částečně už odpadá v důsledku rekordních cen i přísnějších podmínek pro úvěry. I proto by měl růst cen bytů v letošním roce zpomalovat. Z loňských 8,2 % by se tempo zdražování bytů mohlo dostat v průběhu roku až k pěti procentům.

S výjimkou Švédska a Itálie rostou ceny bydlení v celé EU. V ČR šlo již o pátý rok v řadě, a ceny bytů se za tuto dobu zvýšily v průměru o necelých 40 %, zatímco v Německu o cca 26 %.

Autor je analytik ČSOB pro finanční trhy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč u nás vyděláváme na bydlení prakticky nejdéle v Evropě?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).