Zatímco růst cen bytů v EU zpomaluje, v ČR ani v závěru roku neztratil na síle

Názor
Napětí na českém realitním trhu zdá se nepolevilo ani v posledním čtvrtletí loňského roku. Po zpřísnění pravidel České národní banky (ČNB) a zvýšení úrokových sazeb sice začal opadat zájem o nové hypotéky, nicméně s cenami na trhu to vlastně nic neudělalo. Oproti předchozímu čtvrtletí se ceny bytů zvýšily o další 2,4 %, meziročně byly dražší o 8,7 %.
S výjimkou Švédska a Itálie rostou ceny bydlení v celé EU. Foto: Central Group

Hlavním důvodem je nepochybně i nadále slabá nabídka nových bytů a rodinných domů, kterou soustavně potvrzují i výsledky bytové výstavby v ČR v posledním roce. Stále se staví méně, než se stavělo v recesi, a tak tlak na růst cen je z tohoto pohledu jen logickým vyústěním.

Patová zůstává situace v Praze, která co do dynamiky výstavby vykazuje naprosto nejhorší výsledky v rámci celé ČR. Za byrokratické překážky ve výstavbě tak kupujícím nezbývá než si zaplatit v podobě vyšších cen nemovitostí.

PSALI JSME:
Prognóza 2019: Růst cen nového bydlení zpomalí, bytů se prodá ještě méně než loni

Problémem tak je už řadu let a vlastně stále slabá nabídka, nikoliv poptávka. Ta částečně už odpadá v důsledku rekordních cen i přísnějších podmínek pro úvěry. I proto by měl růst cen bytů v letošním roce zpomalovat. Z loňských 8,2 % by se tempo zdražování bytů mohlo dostat v průběhu roku až k pěti procentům.

S výjimkou Švédska a Itálie rostou ceny bydlení v celé EU. V ČR šlo již o pátý rok v řadě, a ceny bytů se za tuto dobu zvýšily v průměru o necelých 40 %, zatímco v Německu o cca 26 %.

Autor je analytik ČSOB pro finanční trhy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč u nás vyděláváme na bydlení prakticky nejdéle v Evropě?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

V menších městech už začaly klesat ceny nemovitostí

Nemovitosti v lokalitách s dobrou dojezdovou vzdáleností do tří největších měst v Česku v posledních letech skokově zdražovaly. Zhruba v polovině loňského roku se ale tento trend zastavil a nyní bydlení ve městech, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Milujeme hrady a zámky. Návštěvnost je famózní

Názor
Návštěvníci, ti z tuzemska i ze zahraničí, mají rádi naše hrady a zámky. Historie v nich zhmotněná je jako magnet. Návštěvnost je famózní. Hradní správci, většinou mladší a nadšení lidé, zároveň do středověkých ochozů a věží vnesli marketing. Rozdělí i zříceninu na okruhy, vyšperkují je projekcemi nebo divadlem a pak tam rodina za víkend nechá i tisíce korun.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru