Zdědil dva činžáky, vyděrači ho oholili. Nemovitosti se vyplatí zablokovat, či úplně skrýt

Pan Petr (redakce FAEI.cz má plné jméno k dispozici – pozn. red.) zdědil v Praze a v Brně dva činžovní domy a tři stavební pozemky. Měl několik zájemců o koupi, nicméně prodat nechtěl. Nemovitosti byly v katastru evidovány pod jeho jménem, bez zástavních práv, věcných břemen nebo jakéhokoli zatížení. Chyba. Byl moc na očích, a tak mu zůstalo jen pár šestáků. Oholili ho mafiáni v rukavičkách. Majetek se v Česku vyplatí blokovat a skrývat. I třicet let po revoluci to tady totiž zavání „mafiánskými manýry“.
Vlastnictví nemovitosti se vyplatí zablokovat, či úplně skrýt. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Skupina podvodníků se zaměřovala na bohaté osoby. Díky veřejné službě vedené katastrem byli schopni za pouhých 50 Kč za stranu zjistit seznam veškerých jejich nemovitostí v České republice. Katastr totiž každému na občanku vydá přehled všech nemovitostí, které vlastníte včetně nabývacích titulů s adresami, podpisy, jmény, bydlišti. A vlastník to ani neví.

Hrajeme si na ochranu dat a GDPR, ale v katastru a sbírkách listin je vše jak ve výloze

Z elektronického obchodního rejstříku a sbírky listin zase zjišťovali údaje o podnikání bohatých lidí. Netrvalo dlouho a do jejich hledáčku padl také pan Petr. Začala série výhrůžek a vydírání. Stručně řečeno: Pan Petr byl z obavy o bezpečnost svou a své rodiny donucen převést část nemovitostí na podvodníky za méně než čtvrtinu jejich tržní hodnoty.

Tyhle příběhy se jen tak někde nepublikují, protože oběti mají strach o rodinu, mnohdy (a celkem oprávněně) nevěří v akceschopnost orgánů činných v trestním řízení, bojí se provázanosti zločinu se státem. Tyto případy znají například právníci a od nich je i tento případ, byť v anonymizované podobě.

I právníci totiž vidí, že často jít cestou psaného práva a soud postrádá smysl, a tak aspoň takto poukazují na rizika v našem státě, který se sice tváří jako právní, ale je spíše jen kulisou právního státu. „Vlastnit majetek je fajn, nicméně existují důvody, kvůli kterým není vhodné odhalovat veškeré své majetkové poměry veřejnosti,“ říká advokát Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.

PSALI JSME:
„Co všechno vlastníte, vyjedeme komukoliv,“ říká šéf katastrálního úřadu Karel Večeře

Hypotéka uhrazena, zástava ale může klidně zůstat

Jednou z možností je prostá bankovní zástava. Vezmete si třeba i malou hypotéku, klidně ji po roce dvou předčasně uhradíte, což mnohé banky už umožňují i bez sankcí. A konec konců zákon umožňuje vrátit každý rok čtvrtinu bez poplatků.

K hypotéce banka na katastru zřídí zástavní právo, kde je i institut zákazu zcizení. To znamená, že bez prokazatelného potvrzení od banky, bez datové schránky, katastr s nemovitostí absolutně nehne. Ať na katastr pošle kdokoliv jakýmkoliv jménem jakýkoliv návrh týkající se dané nemovitosti, katastr bez banky změnu nezapíše.

Když hypotéku uhradíte, banka vystaví potvrzení a návrh na výmaz zástavního práva. Stačí s tímto návrh na katastr nezajít. Banka po vás už nic nechce, na mnoha místech je potvrzeno, že hypotéka byla uhrazena. Mimo jiné v centrálním bankovním registru klientských informací CRIF. Můžete mít i potvrzení o bezdlužnosti. Na katastru je ale zástava dále. Nehrozí z toho žádné sankce a důsledky. Pokud nemovitost chcete odblokovat, podá se nový návrh na výmaz.

„Pokud by pan Petr uzavřel smlouvu o zřízení zástavního práva a zákazu zcizení a zatížení věci, pravděpodobnost vydírání by se tak výrazně snížila,“ říká k tomu Strnad.

PSALI JSME:
Jaké záludnosti na nás číhají při prodeji nebo nákupu nemovitosti

Kouzlo svěřenských fondů je jako z Chytré Horákyně

Další možností je nemovitost převést do svěřenského fondu, který tvoří zakladatel-správce-obmyšlený. Ale ani jednomu nemovitost nepatří. „Svěřenský fond nemá právní subjektivitu. Katastr nemovitostí zapíše nemovitost na jméno fondu, které může být jakékoliv, a uvede jméno správce,“ vysvětluje specialista Tomáš Pacovský z poradenské společnosti Apogeo.

Vztah mezi zakladatelem a správcem definuje neveřejná smlouva. A když jsou napsaní ve statusu fondu správci dva, může být podle Pacovského osoba zakladatele, správce a obmyšleného dokonce totožná. Princip, který lze shrnout asi takto: Sám sobě vlastníkem-nevlastníkem, správcem a uživatelem mého majetku, který není můj.

Zdá se vám to k nevíře? Opravdu, i tento institut se stal od roku 2014 součástí našeho právního řádu-neřádu. I když něco dlužíte, majetek ve fondu je exekučně nepostižitelný.

PSALI JSME:
Jak ochránit majetek jeho vložením do svěřenského fondu

Zavřít reklamu ×
  1. Ovšem poctiví a slušní lidé nikoho nezajímají. Onehdy jsem do Bleskporadny napsal dotaz Pospíšilovi z ODS, jak se bránit nepřizpůsobivým sousedům, kteří svými zvířaty obtěžují a ohrožují okolí a nic. Jo kdyby šlo o čokla, tak se Pospíšil přetrhne, ale na lidi kašle.

    • pes je v tomto případě vždy nadřazen člověku . Nevadí, že dlouhodobý stres z celodenního vytí psa může člověka přivézt v lepším případě do blázince , ale nedej bože , když si na ho psa půjdete stěžovat , nemáte žádné právo žádat nápravu. Tak svět oplácí , proto je potřeba vzít svoje duševní zdraví do svých rukou.

  2. Celá věc je daleko horší. Popisovaná mafie je přímo na katastru.
    Když si úředník usmyslí, tak může prohlásit, že vaše nemovitost nemá půdorys obdélníku, ale kruhu, výměra že je o 50 m2 větší a nic vám nepomůžou ani úřední dokumenty. Smutnější na tom je to, že díky ortofotomapě lze spoustu skutečností ověřit, aniž by úředník zvedl svoji zadnici ze židle. A zákony! Katastrální zákon ani vyhláška nejsou pro katastrální úředníky směrodatné. To je smutná realita „demokratického“ zřízení, kdy úředník může vše a běžný občan musí poslouchat na slovo a nesmí a ani se nemůže účinně bránit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Když ve svém bytě bydlíte se sousedy

Konečně ve svém, libujete si při stěhování z nájmu do vlastního bytu. Že to není tak úplně pravda, si uvědomíte ve chvíli, kdy se stanete součástí společenství vlastníků jednotek (SVJ) a začnou vám starosti, o nichž …

Dostali jste pokutu? Braňte se!

Šedesát tisíc! Takovou pokutu dostal náš čtenář ve správním řízení za údajné porušení stavebního zákona. A protože jsme se v dubnu této tématice věnovali, popsal nám potrestaný čtenář své zkušenosti s postupem …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB