Zdražování pohonných hmot v Česku zrychluje

Názor
Ceny pohonných hmot v ČR dále zrychlují svůj růst. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 35 haléřů na litr na 36,71 koruny za litr. Cena nafty vzrostla ve stejném období dokonce o 43 haléřů na litr na cenu 35,68 koruny za litr. Jak benzín, tak nafta jsou nejdražší od první poloviny loňského prosince.
Jak benzín, tak nafta jsou nejdražší od první poloviny loňského prosince. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty dále zdraží, ale v menším rozsahu, od 20 do 30 haléřů na litr. Cena ropy v uplynulých týdnech totiž sice dále vzrostla, i když jen poměrně mírně, koruna však vůči dolaru zpevnila, což utlumí dopad zdražení ropy do cen pohonných hmot v ČR.

Cena ropy na světových trzích tedy dále roste a toto pondělí vystoupala cena barelu ropy typu Brent až na 94 dolarů. To je nejvyšší úroveň od začátku října 2014. Cena je na mnohaletých maximech také po přepočtení do korun, tedy po zohlednění vývoje kursu koruny k dolaru, v němž se ropa obchoduje.

V pátek minulý týden se poprvé taktéž od října 2014 přehoupla cena barelu ropy Brent v přepočtu přes 2000 korun. Od začátku roku ropa zdražila v dolarech o zhruba sedmnáct procent. Bezprostředně tlačí cenu ropy na světových trzích vzhůru středeční zpráva ze Spojených států, kde tamní ropné rezervy klesly na nejnižší úroveň od roku 2018.

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot v ČR rostou. Lidem se vyplatí vyrazit do Polska

Poptávku po ropě umocňuje také opadání obav z dopadu dalšího šíření covidové varianty omikron. Otevírání globální ekonomiky v posledních dnech a týdnech citelně navyšuje poptávku po letenkách a zájezdech. Sílí naděje, že letos dojde celosvětově k zásadnímu vzmachu turistického ruchu, což ovšem také umocňuje poptávku po ropě, resp. ropných produktech a palivech.

Jinak ale jsou patrné také tlaky na pokles cen ropy, pročež zatím cena ropy nestoupá blíže k psychologické hranici jednoho sta dolarů za barel. Zejména jde o pokračující jednání mezi USA a Íránem ohledně obnovení jaderné dohody obou zemí, uzavřené původně v roce 2015. Obnovení je stále pravděpodobnější.

Dohoda by na světové trhy vrátila nyní sankcionovanou íránskou ropu, což by vytvořilo další silný tlak na pokles světových cen ropy. Nyní je dojednání úmluvy tedy poměrně pravděpodobné, takže ještě před koncem letošního roku by mohlo dojít k omezení íránského jaderného programu výměnou právě i za možnost opět ve velkém vyvážet íránskou ropu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty letí ke 40 korunám za litr. Úlevu může přinést Putin a íránská ropa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.