Zdražující byty i zelenina ženou Čechy do zahrádkářských kolonií

Názor
Ceny chatek umístěných v zahrádkářských koloniích v ČR v poslední době dramaticky rostou. Stejně tak jejich roční podnájemné. Například v pražské kolonii Na Balkáně je aktuálně v nabídce zahrádkářská chata za takřka milion korun. Ještě před několika málo lety by přitom její cena byla násobně nižší. A zatímco podnájemné před deseti lety běžně činilo dva tisíce korun ročně, dnes představuje i více než dvakrát tolik, až pět tisíc korun. 
Čím dražší ovoce či zelenina v obchodech jsou, tím spíše se lidem vyplácí dát více na vlastní zahrádku – a vypěstovat si ovoce a zeleninu svým vlastním úsilím. Ilustrační foto: Pixabay.com

Důvodem je obecné zdražování nemovitostí, zejména těch ve městech, ale také venkovských chat a chalup. Svoji roli hraje také zdražování zeleniny a ovoce v posledních letech.

Třeba před necelými deseti lety se podle archivovaných inzerátů prodávaly zahrádkářské chatky či kůlny běžně řádově jen za desetitisíce – a ještě to lidem přišlo drahé. „Původní nájemkyně nám zahrádku přenechala za deset tisíc. Šlo o starší paní a docela cenu navyšovala, až se takto vyšplhala,“ povzdechla si před devíti lety v dobovém tisku jedna z nových nájemkyň. Dnes by takovou cenu brala všema deseti. A nejen ona.

Řeč je pochopitelně o těch zahrádkářských chatkách, které nový majitel získává v rámci podnájmu pozemku celé zahrádky. Takové řešení je v současnosti většinové. Podnájemce tedy od předchozího majitele získává vlastní chatku, kůlnu či jen přístřešek na nářadí, avšak pozemek zůstává v majetku někoho jiného.

Často jde o obce, na jejichž území daná kolonie stojí. Obce zahrádky mnohdy pronajímají zahrádkářským koloniím, které pak teprve je v rámci podnájmu poskytují jednotlivým podnájemcům. Mnohdy se také musí podnájemník stát členem dané zahrádkářské kolonie, tedy právně zapsaného spolku (před rokem 2014 občanského sdružení – pozn. aut.), jinak nemá na chatku nárok.

PSALI JSME:
Nádrž na dešťovku zvažuje pořídit skoro každý druhý zahrádkář

Obce často upřednostňují pronájem zapsanému spolku zahrádkářů před prodejem pozemků jednotlivým zahrádkářům, neboť kalkulují s možnou změnou územního plánu. V jejím důsledku by na daném pozemku mohli stavět třeba developeři, přičemž je pochopitelně snazší uvolnit jim pozemek pro výstavbu, jestliže je stále v majetku obce.

Jedno z rizik podnájmu zahrádkářské chatky tak spočívá právě i v tom, že se zánikem nájemního vztahu mezi kolonií a obcí automaticky bez náhrady zaniká podnájemní vztah mezi kolonií a podnájemníkem.

Ceny zahrádkářských chatek citelně rostou i v posledním roce, v době pandemie. Během ní překvapivě značně rostou ceny bytů a domů, ale také běžných chat a chalup.

Pro řadu lidí je proto už nedostupný nejen vlastní byt, ale dokonce i chalupa (cena chalupy nyní může činit třeba i několik milionů korun). Podnájem chatky v zahrádkářské kolonii pro ně zůstává poslední možností, jak pobýt trvaleji v zeleni alespoň s jakous takous střechou nad hlavou.

PSALI JSME:
Roste podíl Čechů, kteří se stěhují proto, aby ušetřili

Do kolonií se stále častěji uchylují například i rodiny s dětmi, které ani nezahradničí, jenom si užívají relaxu v zeleni, třeba při grilování – aby se večer vrátily do svého městského bytu v dojezdové vzdálenosti, často ovšem stísněného.

Kvůli nedostatečné výstavbě a souvisejícímu mnohaletému růstu cen nemovitostí řada mladých rodin prostě na jiný než stísněný byt bez balkonu a zcela mimo zeleň nemá peníze. Bere pak s povděkem alespoň chatku v zahrádkářské kolonii, byť ještě před pár lety by se její cena zdála naprosto předražená.

Dalším důvodem prudkého zdražování zahrádkářských chatek a příslušných podnájmů jsou poslední dobou výkyvy v cenách zeleniny a ovoce. K citelnému zdražování ovoce i zeleniny v uplynulých letech docházelo v důsledku katastrofálního sucha roku 2018 nebo v důsledku loňské jarní fáze koronavirové pandemie.

Čím dražší ovoce či zelenina v obchodech jsou, tím spíše se lidem vyplácí dát více na vlastní zahrádku – a vypěstovat si ovoce a zeleninu svým vlastním úsilím, což je navíc v řadě případů vlastně spíše oblíbeným koníčkem.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Paprika už vyjde i na 200 korun za kilogram

Zavřít reklamu ×
  1. Článek vychází ze špatných podkladu . Na vysoké ceně nemá hlavní podíl pomalá výstavba , ale nefunkčnost trhu . Dokládají to statistiky , kdy přes pul milionu nemovitostí je ladem a tedy nevyužitá.
    Kapitál tak uložený v této nemovitostech je tak neproduktivně investován .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

ČSSD chce po volbách lidi pokutovat za volné byty

Dnes představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru