Živnostníci mají naspořeno 185 miliard. Jejich platební morálka se ale zhoršuje

Úspory firem, živnostníků a domácností v České republice v letošním prvním pololetí pokračovaly v růstu. Nejrychleji rostly úspory živnostníků, kteří měli ke konci června 2021 naspořeno 185 miliard korun, o 11 procent více, než na konci minulého roku. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.
U živnostníků objem úvěrů v letošním prvním pololetí stagnoval. Jejich úvěry činily ke konci letošního června 47 miliard. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„V prvním pololetí pokračoval trend z minulého roku, kdy si živnostníci začali ve větší míře vytvářet finanční rezervy, zatímco objem jejich dluhů stagnoval. Zatímco úspory živnostníků se zvýšily o 19 miliard, objem dluhu zůstal stejný jako na konci minulého roku,“ informovala Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Vyšší tendence spořit a menší ochota si brát úvěry může podle ní značit nedůvěru v ekonomicky stabilní budoucnost.

U živnostníků objem úvěrů v letošním prvním pololetí stagnoval. Jejich úvěry činily ke konci letošního června 47 miliard. „Stagnující zadlužení lze interpretovat jednak jako sníženou ochotu se zadlužovat, ale stejně tak může být způsobeno ostražitostí bank, které pro poskytování úvěrů nastavily přísnější podmínky. Živnostníci se tedy nejen zadlužovat nechtějí, ale někteří zkrátka ani nemohou,“ dodala analytička.

Oproti konci minulého roku se platební morálka živnostníků mírně zhoršila. Ke konci června nespláceli 6,84 procenta svých dluhů, zatímco na konci prosince to bylo 6,12 %. Za růstem nesplácených úvěrů je podle Kameníčkové vývoj v prvním čtvrtletí, který byl výrazně ovlivněn ekonomickými restrikcemi. „Po uvolnění vládních opatření se platební morálka naopak mírně zlepšila,“ uvedla.

PSALI JSME:
V květnu začalo podnikat pět tisíc lidí. Mnohem více živností ale bylo přerušeno, nebo zaniklo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB