Zkrácení pracovní doby by uvítala většina zaměstnanců

Zkracování pracovní doby je trend, který se v současné době objevuje v českých firmách čím dál častěji. Zaměstnavatelé si uvědomují, že tento benefit jim pomáhá zajistit pro své zaměstnance work-life balance, aniž by to mělo vliv na jejich produktivitu, a současně se stávají atraktivním zaměstnavatelem pro potencionální uchazeče.
Zdroj: Déhora

Podle průzkumu, který si nechala vypracovat poradenská společnost Déhora (průzkum IPSOS z dubna 2019 mezi 1049 zaměstnanci pracujícími ve směnném provozu – pozn. red.), by 60 % zaměstnanců pracujících ve směnném režimu zkrácení doby při zachování stejné výše platu uvítalo. Domnívají se totiž, že by svou práci v kratším čase bez problémů zvládli.

Pochybnosti o tom, zda by dokázali svůj výkon kratší pracovní době přizpůsobit, má 28 % respondentů. Jen dvanáct procent zaměstnanců pracujících na směny by na něco takového nepřistoupilo – zejména kvůli obavám, že by ve zkrácené době nebyli schopni splnit své pracovní úkoly.

Nejvíc sebevědomí v průzkumu prokázali lidé ve věku 36–44 let. Téměř dvě třetiny (64 %) jich uvedly, že by o kratší pracovní dobu hodně stáli a že svou práci by dokázali vykonat i za méně hodin. Je to celkem logické, protože tato věková kategorie má rodiny s malými dětmi a největší prioritou je pro ně dosažení tzv. work-life balance, tedy aby mohli práci skloubit se svým volným časem a měli tak dostatek času na rodinný život.

Překvapivé je srovnání nejmladší a nejstarší věkové kategorie. Svou práci by v kratším čase bez pochybností zvládlo udělat o šest procent více starších lidí ve věku 54–65 let (63 %), než zaměstnanců ve věkové kategorii 18–26 let (57 %). I když by tito mladí respondenti zkrácenou pracovní dobu skoro všichni uvítali (93 %), více než třetina z nich (36 %) si není jista, zda by v kratším čase zvládla vykonat stejný objem práce. Ještě méně si však věří generace pracujících ve věku 45–53 let.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena