Zlato je na vzestupu. Jak s ním obchodovat?

Analýza
Bude rok 2024 rokem kovů? Zlato právě dosáhlo nového rekordního maxima díky silné maloobchodní poptávce a rekordním nákupům centrálních bank. S vyhlídkou na snížení sazeb v USA ještě v tomto roce by mohlo dojít k dalšímu posílení. Jak obchodovat se zlatem?
Od roku 2022, kdy americký Fed začal zvyšovat sazby, aby omezil prudce rostoucí inflaci, se těžaři zlata potýkají s problémy ve vztahu k ceně zlata v souvislosti s rostoucími náklady, pokud jde o financování, pracovní sílu a materiály. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Fyzické zlato: Nákup fyzického zlata ve formě šperků, mincí nebo slitků poskytuje přímou expozici vůči kovu, ale je spojen s náklady na bezpečné skladování, pojištění a vyššími náklady na obchodování.

Zlaté ETF/ETC: Burzovně obchodované fondy (ETF) nebo komoditní fondy (ETC) nabízejí pohodlný způsob, jak investovat do zlata, aniž byste museli držet fyzický kov. Tyto produkty přesně sledují ceny zlata a lze s nimi snadno obchodovat na burzách.

Akcie/ETF zaměřené na těžbu zlata: Investice do těžebních společností nebo ETF, které drží koš těžebních akcií, poskytují expozici vůči cenám zlata. Tyto investice však nesou provozní rizika a mohou vykazovat vyšší volatilitu ve srovnání se samotným zlatem.

PSALI JSME:
Trhy excelují: Zlato, americký Nasdaq a japonský Nikkei dosahují historických maxim

Od roku 2022, kdy americký Federální rezervní systém (Fed, centrální banka USA, pozn. red.) začal zvyšovat sazby, aby omezil prudce rostoucí inflaci, se těžaři zlata potýkají s problémy ve vztahu k ceně zlata v souvislosti s rostoucími náklady směrem k financování, pracovní síle a materiálům.

Slabost pozorovaná v posledních několika měsících způsobila, že sektor je ve vztahu k cenám zlata stále více podhodnocen a dosahuje nových rekordních závěrečných maxim.

Které faktory řídí zlato?

Měnová politika: Měnová politika amerického Fedu, včetně úrokových sazeb a inflačních cílů, významně ovlivňuje ceny zlata. Protože zlato nepřináší úroky, zvyšující se úrokové sazby zvyšují náklady obětované příležitosti držby zlata, což často vede správce aktiv ke snižování expozice vůči reálným aktivům.

Reálné výnosy dluhopisů: Ceny zlata se často pohybují inverzně k úrokovým sazbám, protože rostoucí sazby zvyšují oportunitní náklady držby neúročených aktiv, jako je zlato. Dlouhodobí investoři sledují vývoj reálných výnosů amerických dluhopisů, které představují výnos z investice do dluhopisů upravený o očekávanou inflaci.

PSALI JSME:
Zlato i „digitální zlato“ – bitcoin – jsou nejdražší v dějinách

Poptávka centrální banky: Několik centrálních bank v posledních letech nakupuje zlato, aby diverzifikovaly své rezervy a zbavily se silné závislosti na dolaru. Kromě toho je zlato díky absenci úvěrového rizika nebo rizika protistrany celosvětově důvěryhodným rezervním aktivem.

Geopolitické napětí: Zlato je považováno za bezpečné aktivum, které investoři vyhledávají v době geopolitické nejistoty nebo krize díky jeho vnitřní hodnotě a vnímané stabilitě.

Spekulativní činnost: Hedgeové fondy a spekulanti často předvídají a zesilují cenové pohyby na trzích se zlatem na základě fundamentálních faktorů a faktorů založených na hybnosti.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena zlata si prošla korekcí. Příležitost pro investici?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB