Zlotý a forint oslabují, česká koruna posiluje

Názor
V posledních týdnech jsme svědky zajímavé divergence mezi chováním klíčových středoevropských a východoevropských měn. Zatímco polský zlotý a maďarský forint oslabují pod tlakem obav o udržitelnost dodávek ruského plynu do Evropy, česká koruna rychle posiluje a ve středu dokonce vůči euru dosáhla nejsilnější pozice od února tohoto roku.
Česká koruna rychle posiluje a ve středu dokonce vůči euru dosáhla nejsilnější pozice od února tohoto roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česko má obecně silnější makroekonomické fundamenty, než Polsko nebo Maďarsko, a má tendenci být odolnější vůči šokům, které mohou její kurz ovlivňovat. Je nepravděpodobné, že pohyby, kterých jsme v posledních dnech svědky, odráží skutečnou situaci na trhu.

Pravděpodobnější je, že se nová bankovní rada České národní banky (ČNB) rozhodla přistoupit k razantním intervencím, aby pomohla zmírnit inflaci, která – jak ukázala středeční data – dosáhla v červnu dalšího maxima 17,2 procenta. Je tak nejvyšší od prosince 1993.

Domníváme se, že banka má prostředky na to, aby prozatím pokračovala v intervencích na trhu, což pravděpodobně udrží korunu v blízké budoucnosti silnou. V budoucnu se zaměříme na další rozhodnutí banky, zejména pak na zasedání bankovní rady začátkem srpna. Jde o první zasedání v čele s novým guvernérem Alešem Michlem a může nám dát lepší představu o tom, jak moc je banka ochotna korunu posílit.

Autor je analytik společnosti Ebury
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna díky ČNB jako jediná z regionu stabilní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …