Zoufalá Evropa. Trump bude s Putinem v Rijádu jednat bez ní

Francouzský prezident Emmanuel Macron na pondělí do Paříže narychlo v nouzi nejvyšší svolává jednání o Ukrajině. Lídři Francie, Německa, Itálie, Británie, Polska a Dánska se zřejmě ještě budou snažit amerického prezident Donalda Trumpa odradit od vyjednávání s Ruskem, případně se domoci místa u jednacího stolu v Rijádu. Což USA ale nevidí jako realistické.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na pondělí do Paříže narychlo v nouzi nejvyšší svolává jednání o Ukrajině. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Francouzský prezident Emmanuel Macron na pondělí do Paříže narychlo v nouzi nejvyšší svolává jednání o Ukrajině. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pařížských jednání se sice zúčastní i zástupci vedení EU, spíše asi do počtu, ale Česko přímo zastoupeno nebude.

Evropa se tedy pod tlakem začíná vracet k formátu, kde budou jednat vlády jejích národních států, které mají co nabídnout a které disponují relativní vojenskou silou, ať jsou či nejsou členy Evropské unie. A které mají přímý mandát od voličů; ten činovníci Evropské komise nemají.

Že by si Evropa už takhle brzy brala k srdci něco z přelomového mnichovského projevu amerického viceprezidenta J. D. Vance? Ten kromě jiného kritizoval odtržení řady evropských lídrů od voliče, tedy v důsledku od reality.

Schůzka prezidentů USA a Ruska Trumpa a Vladimira Putina se v Rijádu uskuteční nejspíše ještě v únoru, než v Saúdské Arábii v březnu započne Ramadán. Přípravy summitu už začaly, Evropany ale nikdo neinformuje a moc ani Ukrajince. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by však své křeslo na summitu v nějaké podobě mít měl.

To, že se Evropa dožaduje místa u rijádského jednacího stolu, potvrzuje její upadající význam v globálním měřítku. Kdyby v minulých letech posilovala svoji energetiku, stavěla jaderné elektrárny, kdyby místo plnění přehnaně ambiciózní zelené agendy posilovala vlastní průmysl, včetně toho zbrojního.

Kdyby vlastní výrobu a podnikání tuhými regulacemi nevykazovala do Asie či do USA. Kdyby si vytvořením optimálního prostředí pro jejich aktivitu hýčkala své firmy a podnikatele, obecně pracovité lidi schopné se o sebe postarat svojí silou, skutečný to zdroj ekonomické síly, místo aby vzývala dluh, dotace, neziskovky a aktivisty.

Kdyby vsázela na reálpolitiku a surovinovou základnu namísto sice hezkých idejí, leč bez materiální opory… …pak by ji k jednacímu stolu jistě zvali, a sami od sebe. Měla by totiž co nabídnout a měla by sílu. Protože kdo chce prosazovat své vidění světa, své ideje, své hodnoty, musí tak stále i dnes činit uplatněním ryzí pracovitosti a důvtipu, ale nutně také oceli, betonu i kvéru, byť třeba jen k odstrašení.

Celý okolní svět tuto primitivní logiku chápe a jedná dle ní, jen Evropa, zejména EU, ji jaksi zapomněla. Nyní se bude muset rychle rozpomenout, má-li si zachovat svoji svébytnost. Přes všechnu krasomluvu, fráze a vzletné řeči rozhodují pořád o směřování světa ti silní, schopní stát na vlastních nohou.

Evropa silná není. Jinak by se nemusela zoufale dožadovat místa o jednacího stolu. Co tedy mají země EU udělat, aby je opět zvali k jednacímu stolu, aby se o Evropě nerozhodovalo o ní bez ní – v deseti praktických bodech:

1) Odstoupit od Pařížské klimatické dohody.
2) Ukončit Green Deal.
3) Zrušit systém emisních povolenek.
4) Jednoznačně a bez debat podpořit jadernou energetiku, deregulovat její rozvoj.
5) Zrušit ESG regulace tak, aby mohly banky směle financovat zbrojení.
6) Pořádně zbrojit.
7) Marginalizovat roli Evropské komise a Evropského parlamentu, které jsou až příliš odtržené od reality.
8) Převzít iniciativu na úrovni vlád národních států, které mají blíž k voliči, blíž k realitě.
9) Deregulovat, debyrokratizovat, skoncovat s dotacemi.
10) Uvědomit si, že prosperitu zajišťují firmy a podnikatelé, ne aktivisti a neziskovky, a tomu vše podřídit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. Ji Jiří

    To by musela nad Bruselí vybuchnout atomovka…tato tlupa zelených komoušů vůbec nepochopila, že je jejich blouznění konec

  2. Mi Misot

    Kubánský vzorec:
    Po násilném svržení proamerické vlády na Kubě revolucionáři (proruského prezidenta ukr.nacionalisty), USA zabrala kus území Kuby (Rusko Ukrajiny), zabránily vojenskému ohrožení z Kuby sovětskými raketami, ale ponechaly volnou hospodářskou spolupráci Kuby se SSSR

  3. To Tomáš

    Kovando,ty jsi moc pravdomluvný a jak z článku vyplývá,požaduješ po stádu bruselských „bezmozků“ aby přemýšlelo.I ty jeden naivní chlapče.