Zoufalá situace si žádá zoufalou politiku

Názor
Stabilizovat ekonomiku při současném rozsahu ekonomických šoků je úkol hodný mistra. Před půl rokem bylo evidentní, že pokud mají vlády zabránit hospodářské depresi, musí spustit mohutnou fiskální a měnovou expanzi. To se do značné míry povedlo a ekonomiky začaly z hlubokého dna expandovat rychleji, než se čekalo. Řada institucí v průběhu léta upravila mnohdy velmi pesimistické prognózy pro HDP nahoru.
Kolik Britů by v roce 2016 zvedlo ruku pro brexit, kdyby věděli, jak nechutný ten proces bude a že nakonec Británie odejde bez dohody? Ilustrační foto: Depositphotos.com

S druhou vlnou pandemie koronaviru se vrátily obavy z opětovného útlumu. A na světovém měnověpolitickém kolbišti dochází k zásadním proměnám. Poslední takovou změnou byl náhlý příklon britské centrální banky k využití záporných úrokových sazeb. V naší prognóze počítáme z 80 % s tím, že poslední vývoj směřuje k brexitu bez dohody. Dovolte mi vsunout otázku, kolik Britů by v roce 2016 zvedlo ruku pro brexit, kdyby věděli, jak nechutný ten proces bude a že nakonec Británie odejde bez dohody?

Pro Británii to znamená další negativní šok do ekonomiky, který si vyžaduje od centrální banky stimul. A ten tedy přijde v podobě snížení úrokových sazeb do záporu pravděpodobně už začátkem příštího roku. Připomeňme dále americkou centrální banku, která nově v rámci duálního mandátu zavádí cílování průměrné inflace a implicitně tak nyní bude směřovat k inflaci nad dvě procenta. To je opatření jdoucí ve prospěch posílení eura proti dolaru.

PSALI JSME:
Dolar kvůli Fedu slábne, ECB nekontruje

Evropská centrální banka (ECB) v této situaci sice dodává v rámci existujících programů další střednědobou likviditu, ale dodatečné stimuly nepřicházejí. Přitom ve své komunikaci ECB připouští, že posilování eura je překážkou zvýšení inflace na cíl. V prognóze pak opakovaně přiznává, že v dosažení dvouprocentní inflace nevěří, když za dva roky ukazuje inflaci na 1,3 %. ECB v současnosti provádí komplexní revizi své strategie. Mohla by tak upravit inflační cíl podobným směrem jako Fed. Ale to je běh na dlouhou trať.

Situace skutečně vypadá poněkud zoufale a bylo by třeba nějakého rychlejšího kroku. Finanční trh tak do konce roku čeká další navýšení programu nákupu aktiv o cca 350 miliard eur. My počítáme s větším nárůstem, a to o 500 miliard. Ale v rámci probíhající revize své strategie by ECB mohla očekávané kroky dopředu komunikovat a snažit se inflační očekávání zvýšit. Jak mocná byla pouhá slova Maria Draghiho v roce 2012, když slíbil, že udělá cokoliv!

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prodloužení a rozšíření programu kvantitativního uvolňování ECB neohlásí. Zatím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB