Zvládnou české veřejné finance vyšší výdaje na obranu?

Názor
Domácí ekonomika a její veřejné finance mají za sebou turbulentní roky. Dříve myslitelné deficity v řádech desítek miliard korun nahradily schodky o řád vyšší. V loňském roce, který již z mého pohledu rozhodně nebyl ekonomicky extrémně výjimečný, dosáhl schodek státního rozpočtu 288 miliard korun (asi 3,5 % hrubého domácího produktu, pozn. aut.).
Musíme si položit otázku, co jsme ochotni udělat pro další zlepšení naší bezpečnosti, říká Kryštof Míšek. Ilustrační foto: Matyáš Čech – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=136832791

Letos to má být zhruba kolem 250 miliard korun (další 2,2 % HDP). Výdaje resortu obrany dosáhnou rekordních 159,8 miliardy korun a poprvé tak od roku 2007 směřují blízko cíle, ke kterému jsme se v rámci NATO kdysi zavázali.

Bohužel aktuální hrozba pádu Ukrajiny v minulých týdnech zesílila a v Evropské unii tak začínají padat rozumné návrhy na růst výdajů v poměru k rozpočtu až na úroveň tří procent. Musíme si tedy zároveň položit důležitou otázku, zda na to ekonomicky vlastně máme – a případně za jakých podmínek.

Okamžité či střednědobé zvýšení výdajů na obranu znamená jednoznačně vyšší veřejné výdaje na úkor rostoucího deficitu rozpočtu.

PSALI JSME:
Česko má rozpočet s historicky rekordním schodkem. Škrty ve výdajích na armádu jsou ostudné

To může vést k vyššímu vládnímu zadlužení, dalšímu růstu úrokových nákladů (ty meziročně vzrostly na více než 90 mld. Kč), zhoršení ratingu apod. Pokud vláda není schopna financovat zvýšené výdaje z již existujících příjmů, což skutečně není.

Musíme si položit otázku, co jsme ochotni udělat pro další zlepšení naší bezpečnosti. Buďme upřímní, dosažená rozpočtová konsolidace strukturálního schodku rozpočtu o 0,1 procenta na věci nic nemění.

Rostoucí příjmy rozpočtu pohltily právě zvýšené výdaje na obranu, školství či zdravotnictví. Musíme tedy buďto někde významně ušetřit anebo do rozpočtu razantně ještě přidat.

PSALI JSME:
Česko bude muset razantně navýšit výdaje na obranu, aby dostálo závazku vůči NATO

To první není reálné, to druhé je možné. Vyšší veřejné výdaje mají rovněž dopad na inflaci, která u nás konečně přistává. Meziroční růst cen činil v lednu 2,3 procenta a šlo tak o nejpomalejší tempo růstu cen za uplynulé téměř tři roky.

Kabinet premiéra Petra Fialy by tak měl pokračovat ve svém úsilí o snižování deficitu, které má jednoznačně pozitivní dopad na inflační tlaky v ekonomice. V případě, že se vláda rozhodne pro navýšení výdajů na obranu (což v současné situaci dává jednoznačně smysl), měla by tak učinit při snaze něco víc ušetřit a zároveň navrhnout nové příjmy.

A to v rámci dohody napříč politickým spektrem. Mimořádné časy si žádají mimořádnou vůli se dohodnout. Případný postupný nárůst výdajů na obranu směrem ke třem procentům by neměl být na úkor budoucích generací.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deficit státního rozpočtu: První náklady související s pořízením letounů F-35 už jsou tady

Zavřít reklamu ×
  1. Těžko! Už nyní je každý rok deficit. S vyšší výdajem na obranu bude deficit stále větší. Jak dlouho si stát ještě může půjčovat na svůj provoz?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Analýza
Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.