Deficit státního rozpočtu: První náklady související s pořízením letounů F-35 už jsou tady

Na konci února vzrostl deficit České republiky na 102,5 miliardy korun, což je v kontextu posledních let relativně obvyklý vývoj a výjimku tvořil jen rok 2022, kdy stát hospodařil v tzv. rozpočtovém provizoriu. Proti loňskému únoru jde o mírné zlepšení, na kterém se podílí zejména výraznější nárůst příjmů a úspora na kompenzacích za vysoké ceny energií.
Pokud jde o tuzemský státní rozpočet, pak za zmínku určitě stojí i výrazný růst v kategorii běžných nákupů (+4,6 mld. Kč, +49,4 %), kde se promítají první náklady související s pořízením letounů F-35. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V únoru vzrostly příjmy státního rozpočtu meziročně o 10,7 procenta, zatímco výdaje byly vyšší o 2,5 procenta. Meziročně tak došlo ke zlepšení salda o 17,2 miliardy korun. Z pohledu příjmů i nadále platí, že v některých oblastech již lze sledovat dopady konsolidačního balíčku, jiné se naopak budou projevovat až se zpožděním.

Zajímavé je v tomto ohledu například inkaso daně z přidané hodnoty, které meziročně vykázalo nárůst o sedm procent (+4,0 mld. Kč). Vzhledem k meziroční inflaci, která i během února bude dosahovat hodnot okolo 2 %, tak dosavadní vývoj naznačuje spíše kladný dopad úprav u DPH na saldo státního rozpočtu.

Částečně pak za růstem patrně stojí i postupné oživení spotřeby, které by mělo začátek letošního roku provázet. S konsolidačním balíčkem pak souvisí i vývoj inkasa spotřební daně z lihu (+72,2 %, +1,4 mld. Kč), kde patrně docházelo k předzásobení v důsledku navýšení daně.

U výdajů je i nadále zásadní vývoj běžných výdajů (+2,5 %, +9,3 mld. Kč), konkrétně pak výdajů na důchody (+6,8 %, +8,7 mld. Kč). Silný nárůst je zde kompenzován poklesem u běžných transferů podnikatelům (-19,0 %, -5,9 mld. Kč), kde stát zaznamenává mj. kompenzace podnikatelům kvůli zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Za zmínku pak stojí i výrazný růst v kategorii běžných nákupů (+4,6 mld. Kč, +49,4 %), kde se promítají první náklady související s pořízením letounů F-35.

Trajektorie státního rozpočtu je prozatím podobná jako v loňském roce, kdy ale v polovině roku došlo k významnému navýšení příjmů, mj. díky výnosům z tzv. windfall tax, rekordní dividendě společnosti ČEZ a vyšším než očekáváným příjmům z daně z příjmů právnických osob.

Naplnění letošního deficitu (252 mld. Kč) tak může být i vzhledem k možnému pomalejšímu ekonomickému růstu další výzvou. Vzhledem k dostupným datům za pouhé dva měsíce letošního roku je ale předčasné hodnotit, zda se podaří naplánovaný deficit dodržet. V březnu výhledově očekáváme prohloubení deficitu České republiky do blízkosti 150 miliard korun.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 13
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Marek

    Modernizace gripenů by byla mnohem rozumější. Navíc se odborníci na zbraně shodují na tom že stíhačky pro tak malý stát nedávají smysl. Stíhačka vzlétne a už musí točit,protože je nad sousedním státem.

    • Da David

      Nemáte pravdu. Gripeny, ač umí dosáhnout nadzvukové rychlosti, takto rychle opravdu běžně nelétají – tu vysokou rychlost využijí jen sporadicky – buď při cvičení, nebo když chtějí dohonit nějaké nekomunikující nebo jinak podezřelé letadlo. Při přechodu do nadzvukové rychlosti totiž vzniká rázová vlna a ta se projevuje jako hlasitá rána, která má sílu působit škody, např. praskání okenních skel, apod., i proto se nadzvukové lety co nejvíce omezují.
      Takže pro jakoukoli stíhačku je naprosto snadné se nad územím ČR otočit, na to vemte jed.

    • Ma Martin

      Modernizace gripenů dává smysl pro Maďarsko, které je vlastní a navyšuje jejich počet. Ne pro ČR. Díky chybnému rozhodnutí si je pronajímáme a máme jich zoufale málo. Naprosté minimum by bylo 26 strojů. Na ten počet se už nedá dostat protože se nevyrábějí. Navíc je jejich nástupce dražší než F-35, takže jakákoli obměna za dalších 15 let by přišla na stejné, né-li vyšší náklady.

  2. Lu Lubajs

    Ty nejdražší letící cihly světa jsou stejně dobré jen k potěšení amerického protektora a jeho zbrojních koncernů. Patolizalští vládnoucí šmejdi si od zaoceánského protektora chtěli zasloužit podrbani za uchem a platit jak mourovati to budem my až po vnuky našich vnuků. Proto byli zkrouhnuti důchodci a je posouván věk odchodu do důchodu aby se ho dožilo lidi co nejméně a nemusely se jim důchody platit, proto ty úsporné balíčky, zvyšování daní, cen energií atd. Každý, kdo ten fialový zaprodaný hnus volil je vinen.

    • MH Mirek HA

      Pro Lubajse: Finsko a další objednalo F35 pro nejlepší poměr cena/výkon. 64 ks pro zemi s cca. 5,5 mil. občanů a o 40% výkonnějších v HDP na hlavu než my. Před lety propagoval p.Tomio Okamura vystoupení z NATO, že ušetříme…. A díky „zaoceánskýmu protektorovi“ jsme si pořídili Gripeny, že ano ? Můj 15-letý vnuk má naštěstí jasno…Mrkněte se do Řecka, kdo tam v r. 2023 vyhrál parlamentní volby-konzervativci, po předchozích levičácích a populistech, kteří museli pokrátit důchody! ČR bude muset projít vlastním očistcem a s příchodem finančně a politicky gramotnějších voličů to bude dávat rychleji dohromady!

      • Lu Lubajs

        Tvoji hloupost a s tím spojenou nekritickou víru v režimní propagandu pěkně zaplatí ještě vnuci tvého vnuka. O to méně tvým potomkům zbude peněz na osobní život. To je fakt neskutečné, jak b jsou lidí blbí a k vůli hloupé víře v režimní propagandu jsou schopni zničit život svých vlastních potomků.

  3. In Ing.Mysík

    Jedno z velmi pravdivých úsloví říká, že generálové se vždy připravují na minulou válku. Stíhačka je dnes anachronismus. Válčit se bude hypersonickými raketami na dálku, roji dronů řízených umělou inteligencí na frontě. Stíhačky budou pouze jedním z prvních zničených cílů, většinou na zemi, protože jsou velké, citlivé na poškození a drahé. Není většího nesmyslu, než nákup stíhaček pro ČR. Ale zase z velkých kšeftů jsou velké úplatky. Pamětnícu vědí, že u Gripenů Švédsko oficiálně přiznalo miliardu na úplatcích.

  4. ZK ZKr

    Jujky, a kdo zaručí, že nam je amíci nevypnou jako Musk starlink. He.
    Stačily by nám naše L159, na co brát předražený bazmek.

  5. Ny Nytl

    Paní Černochová je odborník na letecké vyzbrojení a tak nám na ni nesahejte. Ani Řehka na ni nemá a tak bando dezolátů přestaňte útočit. Jen připouštím, že ekonomickou rozvahou asi neoplývá.

  6. Zdirad Žák

    Kupovat letadla s max. rychlostí 1900km/h je naprostá šílenost. Nikdy nebudou moci cvičit v nadzvukové rychlosti protože bychom všichni ohluchli. Pochybuji, že vůbec kdy letěli Gripeny nadzvukovou rychlostí. Letectvo je prestižní a drahá záležitost . Jednou zrušeno nelze nikdy znovu vybudovat. Ale rozumné. Jsou potřeba tak těsně podzvukové stroje, něco jako byl Albatros. Občas je třeba doprovodit nějkého zbloudilého amatéra na letiště, či tu a tam vystřelit varovný výstřel.