Zvýšení sazeb ČNB je ranou pod pás podnikavým lidem, stěžují si podnikatelé a živnostníci

Zatímco analytici označili rozhodnutí České národní banky (ČNB) skokově zvýšit základní úrokovou sazbu na 2,75 procenta, za „překvapivé, bezprecedentní a šokující“, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) krok centrální banky považuje za „zbytečnou ránu pod pás pro podnikavé lidi“.
Zásah ČNB nesníží ceny vstupních materiálů a energií a nutí nás ještě dále zvedat naše prodejní ceny, reagují na aktuální rozhodnutí centrální banky tuzemští podnikatelé. Ilustrační foto: FAEI.cz

„ČNB tak učinila bezohledně, arogantně a ukvapeně. Myslí si, že drahé úvěry a hypotéky sníží cenu energie a ostatních vstupních materiálů. První reakce z firem, které jsou členy AMSP ČR, však jasně naznačují, že je to plané očekávání,“ informovala naši redakci členka představenstva asociace a její generální ředitelka Eva Svobodová.

Asociace považuje tento krok za experiment na českých firmách a domácnostech. „Nedávají nám šanci se s tím vypořádat. Zpracovatelský řetězec dokáže částečně inflační spouštěče absorbovat, ale potřebuje čas a podmínky. Ani jedno nám nedali,“ doplnila místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

PSALI JSME:
Centrální banka šokovala extrémním růstem úrokových sazeb

Člen dozorčí rady Josef Jaroš připomněl, že zatímco Evropská centrální banka nedávno potvrdila, že svou měnovou politiku ponechá beze změny navzdory růstu inflace v eurozóně a že její základní úroková sazby zůstává na rekordním minimu nula procent, centrální banky středoevropských států, které nejsou členy eurozóny, sazby zvedají.

V druhé polovině října Maďarská centrální banka v souladu s očekáváním zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na 1,80 procenta a na začátku listopadu Polská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta. Ani v Polsku nebo v Maďarsku se ale sazby nezvedly tak razantně, jako je zvýšila ČNB.

PSALI JSME:
Mnoho Poláků si už nepamatuje, co je to inflace. Centrální banka nečekaně zvýšila úrokovou sazbu

„Zásah ČNB našim lidem opět bere vítr z plachet. Bereme ho jako zbrklý a neuvážený. Rozhodně nám nesníží ceny vstupních materiálů a energií a nutí nás ještě dále zvedat naše prodejní ceny,“ uvedl Jan Musil, předseda představenstva české společnosti Liko-s, která je na trhu přes dvacet let.

Vrásky na čelo tuzemským zaměstnavatelům navíc tento týden přidala i vláda, která rozhodla o zvýšení minimální mzdy o tisíc korun na 16 200 Kč. „Osmiprocentní růst minimální mzdy, který v pátek kabinet schválil, dále zatíží firemní sféru, neboť se od výše minimální mzdy odvozuje například i výše mezd zaručených,“ informoval redakci FAEI.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
Zvýšení minimální mzdy o 1000 korun je chybou. Působí inflačně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB