
V Praze jsou přitom v přípravě více než 134 tisíce bytů, to je bydlení pro zhruba 280 tisíc lidí. Celý balíček připravovaných bytů by současným tempem v metropoli trvalo povolit přes 30 let. Ve Varšavě nebo Vídni se přitom v přepočtu na tisíc obyvatel povoluje 2,5x až 3x tolik bytů, co v Praze.
Řešení bytové krize je pouze jedno – a to masivní bytová výstavba. Loni se v metropoli výjimečně povolilo rekordních 8 031 bytů v bytových domech, nejvíc od roku 2007. Jedna vlaštovka ale jaro nedělá. Kvůli deficitu z minulých let je nutné povolovat a stavět minimálně 10-15 tisíc nových bytů ročně, a to dlouhodobě.
Pokud se bude rychleji a více povolovat a stavět, pak by ceny nových bytů mohly být nižší až o 15 procent. Loni byl o nové byty v Praze zcela rekordní zájem. Dostupné byty se tak téměř vyprodaly a na trhu jich zůstalo nejméně v novodobé historii. Jejich akutní nedostatek je jedním z hlavních důvodů, proč se ceny nezačínají snižovat. V letošním druhém čtvrtletí v Praze meziročně vzrostly zhruba o jednu pětinu.
Zrychlení povolování by nejen řešilo bytovou krizi, ale je i ve velkém ekonomickém zájmu celé země. Jen z připravovaných bytů v Praze by měl stát na DPH přes 180 miliard korun. V době krize je proto klíčové nezastavovat investice, ale naopak je prioritně směřovat do nové infrastruktury včetně škol. Bez jejího zajištění se bytová výstavba nemůže rozběhnout.
Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)