Nové byty se povolují hlavně v regionech

Názor
Od ledna do června letošního roku bylo v ČR podle čerstvě zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) povoleno celkem 22 721 bytů, což je nejlepší výsledek za první pololetí od roku 2006, kdy statistický úřad začal tyto statistiky zveřejňovat. Více se povoluje ale především v regionech. Praha, která je hlavním motorem české ekonomiky, i nadále strádá.
Jen v Praze je v přípravě přes 134 tisíc nových bytů, které by na daních přinesly státu více než 180 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V metropoli se v červnu povolilo jen 125 nových bytů v bytových domech, od začátku roku zatím 2 315. Skutečná potřeba je ale mnohem vyšší. Dřívější odborné odhady mluvily o potřebě kolem šesti tisíc nových bytů ročně, v posledních letech ale hlavní město i kvůli rychlejšímu růstu počtu obyvatel potřebuje povolit a stavět každoročně minimálně deset tisíc nových bytů.

Kvůli pomalému a komplikovanému povolování nových staveb ale Praha tyto své mety od roku 2010 nepřekročila ani jednou. Nadále tak roste bytový deficit, který aktuálně přesahuje přes 30 tisíc nových bytů.

PSALI JSME:
Stavebnictví zpomaluje a bytová výstavba se propadá

Nový stavební zákon, který by mohl přinést zlepšení, se ale neustále mění a odkládá, přitom nová výstavba by nejen pomohla řešit současnou bytovou krizi, ale mohla by i velmi pomoci těžce zkoušené ekonomice.

Vždyť jen v Praze je v přípravě přes 134 tisíc nových bytů, které by na daních přinesly státu více než 180 miliard korun a další až desítky miliard by získalo i hlavní město na kontribucích.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Praze je téměř 100 tisíc neobydlených bytů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.