Pražané mají nejdražší bydlení ve střední Evropě

Názor
České hlavní město dlouhodobě láká mnoho nových obyvatelů, ročně se do něj přistěhují desítky tisíc lidí. Je to pochopitelné, Praha nabízí největší škálu pracovních příležitostí a nejbohatší výběr kulturního i sportovního vyžití. Má to však jednu zásadní stinnou stránku – život v hlavním městě něco stojí.
Životní náklady jsou v Praze nejvyšší nejen ze všech měst v Česku, ale i v rámci celé střední Evropy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Životní náklady jsou v Praze nejvyšší nejen ze všech měst v Česku, ale i v rámci celé střední Evropy. Vyplývá to z aktuálních dat statistického portálu Numbeo.com, který dlouhodobě sleduje a srovnává velká města po celém světě. Jen ze střední a východní Evropy monitoruje 50 měst. Před Prahu se v rámci regionu po hodně dlouhé době dostala jen tři města v Rusku, kde náklady na život kvůli válce na Ukrajině rapidně vzrostly.

Hlavním problémem lidí hledajících bydlení v Praze jsou rostoucí nájmy. Podle portálu Numbeo.com, který dlouhodobě monitoruje a porovnává statistická data ve 237 evropských městech, vyšel v polovině letošního roku pronájem třípokojového bytu v centru Prahy v průměru na 37 596 korun, zatímco ještě na začátku roku to bylo 31 655 korun měsíčně.

PSALI JSME:
Nájemné v Praze skokově zdražilo. Bydlení se prodraží o desítky procent

Mimo centrum pak nájemník průměrně platí měsíčně 27 749 korun, ještě na začátku roku ho nájem takového bytu vyšel na 23 091 korun. Nájemné v Praze skokově zdražilo po útoku Ruska na Ukrajinu. Během pár týdnů vzrostlo až o patnáct procent. Nájemné roste i nadále, ale už o něco pomaleji. Reaguje tak na nepřetržitý růst cen nových bytů, které v prvním čtvrtletí meziročně zdražily více než o pětinu.

Například v centru Bratislavy zaplatí nájemník až o deset tisíc korun měsíčně méně, než v Praze, ve Varšavě naopak ušetří devět tisíc korun. Centrum rumunské Bukurešti je levnější dokonce o 17 tisíc korun. Podobně drahé, jako slovenské hlavní město, je Brno. Pronájem třípokojového bytu v centru moravské metropole nyní vyjde na 26 441 korun za měsíc, což je jen o pár stovek méně, než v nedaleké Bratislavě.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zvyšující se náklady na bydlení ženou vzhůru inflaci

Zavřít reklamu ×
  1. Co na to rici?Asi pouze to, ze lide s tim nic nedelaji a plati plati jako blbci ,az na najem mnoho lidi nebude mit,,tak se to zlevni, problem, je ten, ze nase vyplaty jsou mnohem mensi nezli v Nemecku, nebo jinde

    • Paní Violo . Auto mít nemusíte , na dovolenou jet nemusíte , ale bydlet musíte . To je priorita .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejvíc energie vynaloží domácnosti na vytápění

České domácnosti dlouhodobě patří k velkým spotřebitelům energie, na celkové konečné spotřebě v Česku se podílí 30 procenty. Největší množství energie spotřebují domácnosti na vytápění, až dvě třetiny jejich celkové …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.