279 nových bytů povolených v červenci v Praze je kapka v moři

Názor
V červenci se v Praze podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) povolilo jen 279 nových bytů. Od ledna do července to pak bylo 2 594 nových bytů pro Prahu. Za celý rok by se povolilo jen kolem 4 400 bytů, což odpovídá průměru povolovanému v posledních pěti letech.
Pokud se bude rychleji a více povolovat a stavět, pak by ceny nových bytů mohly být nižší až o 15 procent. Ilustrační foto: FAEI.cz

V Praze jsou přitom v přípravě více než 134 tisíce bytů, to je bydlení pro zhruba 280 tisíc lidí. Celý balíček připravovaných bytů by současným tempem v metropoli trvalo povolit přes 30 let. Ve Varšavě nebo Vídni se přitom v přepočtu na tisíc obyvatel povoluje 2,5x až 3x tolik bytů, co v Praze.

Řešení bytové krize je pouze jedno – a to masivní bytová výstavba. Loni se v metropoli výjimečně povolilo rekordních 8 031 bytů v bytových domech, nejvíc od roku 2007. Jedna vlaštovka ale jaro nedělá. Kvůli deficitu z minulých let je nutné povolovat a stavět minimálně 10-15 tisíc nových bytů ročně, a to dlouhodobě.

PSALI JSME:
Nové byty se povolují hlavně v regionech

Pokud se bude rychleji a více povolovat a stavět, pak by ceny nových bytů mohly být nižší až o 15 procent. Loni byl o nové byty v Praze zcela rekordní zájem. Dostupné byty se tak téměř vyprodaly a na trhu jich zůstalo nejméně v novodobé historii. Jejich akutní nedostatek je jedním z hlavních důvodů, proč se ceny nezačínají snižovat. V letošním druhém čtvrtletí v Praze meziročně vzrostly zhruba o jednu pětinu.

Zrychlení povolování by nejen řešilo bytovou krizi, ale je i ve velkém ekonomickém zájmu celé země. Jen z připravovaných bytů v Praze by měl stát na DPH přes 180 miliard korun. V době krize je proto klíčové nezastavovat investice, ale naopak je prioritně směřovat do nové infrastruktury včetně škol. Bez jejího zajištění se bytová výstavba nemůže rozběhnout.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pražané mají nejdražší bydlení ve střední Evropě

Zavřít reklamu ×
  1. Tak byty v nabídce jsou, jen jsou ceny přepálené a v kombinaci s vysokými úroky hypoték na to prostě nikdo nemá. Simple af.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

V centru Bratislavy vyroste nový mrakodrap

Panorama Bratislavy doplní další mrakodrap. Vícefunkční komplex Ister Tower postaví investiční skupina DRFG ve spolupráci s místním developerem The Galata Group. Na středoevropské poměry unikátní projekt se bude …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB