Podle různých průzkumů si letos naplánovalo hlavní letní dovolenou v zahraničí přibližně polovina Čechů. Na co by všichni měli myslet ještě před tím, než zavřou plný kufr a vyrazí na cestu? A na co si dát pozor v zahraničí?
Česká bankovní asociace připravila základní bezpečnostní pravidla. Podrobnější informace o bezpečnostních zásadách při placení na cestách v zahraničí najdete na webové stránce Bezpečná dovolená.
Než vyrazíte na cesty
I když jsou bezhotovostní platby u nás i ve světě stále běžnější, Česká národní banka (ČNB) doporučuje mít s sebou i nějakou menší hotovost na drobné výdaje. Zjistěte si, jakou měnou budete na svých cestách platit a jaký je aktuální kurz dané měny vůči koruně (aktuální kurz ČNB), a směňte si koruny před cestou ještě v ČR.
Menší směnárny sice nabízejí lepší kurz než velké banky, ale u bank zase máte jistotu, že se nestanete obětí podvodníků. Pokud tedy měníte koruny u směnárny, vybírejte tu, s níž máte vy, nebo vaši známí dobrou zkušenost.
Tato rada platí i pro směnu peněz v zahraničí. „Rozhodně není dobrý nápad měnit peníze v pochybných směnárnách nebo přímo na ulici, jakkoli se může zdát, že nabízený směnný kurz je velmi výhodný,“ upozorňuje ČBA.
Nezapomeňte na pojištění
Pro případ nouze mějte připravené kontakty na svou banku a případně i kontaktní informace na místní ambasádu nebo konzulát. Pokud cestujete do nejistých regionů, je dobré informovat svou banku o této cestě, aby podle toho upravila zabezpečení vašich plateb nebo výběrů z bankomatů.
V neposlední řadě nezapomeňte před cestou uzavřít cestovní pojištění, které může krýt ztrátu peněz a platebních karet a užitečné může být i pojištění storna cesty v případě nečekaných událostí.
Jak je pojištění důležité, potvrzují případy, o nichž redakci faei.cz informovala ERV Evropská pojišťovna. Například hospitalizace turisty, který si při loňské dovolené v Egyptě zlomil stehenní kost, vyšla na 1,4 milionu korun – protože byla nutná operace.
Placení bez peněz
Bezhotovostní platby jsou stále častější nejen v České republice, ale také v zahraničí. Hradí se tak i minimální útraty u obchodníků. Karty obvykle berou i malé stánky přímo na pláži nebo malé obchůdky v letoviscích.
„Proto doporučujeme se před odjezdem ujistit, že je možné našimi platebními kartami platit v zahraničí, a pokud to aplikace mobilního bankovnictví umožňuje, zablokovat si platby s DCC“, uvedl Tomáš Hládek, odborník bankovní asociace na platební styk.
Dynamic Currency Conversion (DCC) je služba, kterou nabízejí někteří obchodníci a bankomaty v zahraničí. Často ale nabízí nevýhodný směnný kurz a může zahrnovat i další poplatky.
„Proto když vám terminál nebo bankomat nabídne možnost zvolit si mezi platbou s konverzí, tedy v korunách, či bez konverze, tedy v místní měně, vždy zvolte možnost platby bez konverze. Kurz vaší banky je obvykle výhodnější než kurz nabízený prostřednictvím DCC,“ vysvětlil Hládek.
Pozor na e-šmejdy
Stejně jako doma v Česku byste měli i v zahraničí věnovat pozornost bezpečnému používání platebních karet a ochraně citlivých osobních údajů. Česká bankovní asociace například doporučuje při výběru peněz z bankomatu používat pouze ty, které jsou umístěny na bezpečných a dobře osvětlených místech – ideálně v bankách.
„Při zadávání PIN kódu je třeba dbát na to, aby nikdo nesledoval, co zadáváte a pokud kartu ztratíte nebo je vám zcizena, je nutné ji okamžitě zablokovat. Blokaci karty provedete snadno prostřednictvím mobilního nebo internetového bankovnictví či kontaktováním zákaznického centra vaší banky,“ uvedla ČBA.
Případným podvodníkům podle asociace ztížíte přístup k vašim penězům také nastavením nižších limitů pro výběry a platby kartami. Tyto limity také snadno upravíte v on-line bankovnictví. Dobré je mít aktivované také notifikace neboli upozornění na realizované platby. Budete tak mít neustálý přehled o pohybu peněz na vašem účtu.
Podvodníci v kyberprostoru
Bankovní asociace uvedla, že moderní technologie nám sice umožňují pohodlné platby pomocí mobilních aplikací a elektronických peněženek, ale na podvodníky je možné narazit i v kyberprostoru.
„Proto se ujistěte, že máte své telefony dostatečně zabezpečené a nastavte si dvoufázové ověření. Opatrnost je na místě také při používání veřejných wifi sítí. Tyto sítě nejsou příliš zabezpečené, a tak rozhodně doporučujeme využívat pro připojení k mobilnímu nebo internetovému bankovnictví pouze svá mobilní data nebo případně zabezpečenou wifi síť,“ upozornila ČBA.
Lidé by měli být ostražití, protože v létě jsou obvykle podvodníci aktivnější. Snaží se z nich různými způsoby vylákat citlivé údaje, například napodobováním telefonních čísel. Může se tak dokonce stát, že zavolá osoba, která se vydává za pracovníka České bankovní asociace a nutí třeba dotyčného, aby si převedl své peníze ze svého účtu jinam.
V takovém případě jde vždy o podvod a hovor stačí zavěsit. „Česká bankovní asociace nikdy nekontaktuje klienty svých členských bank. Neposkytuje ani finanční nebo poradenské služby,“ konstatovala ČBA.
Zachráněných 123 milionů
Kyberpodvodníci neustále mění své metody, jak z klientů vylákat potřebné údaje, případně rovnou peníze. Například Moneta Money Bank pro faei.cz uvedla, že jen v loňském roce zabránila 6,9 tisíce transakcím, při nichž svým zákazníkům zachránila 123 milionů korun.
„Pozorujeme, že pachatelé kybernetických podvodů průběžně mění svoje strategie. Zatímco v loňském roce si běžný podvodník vystačil jen se smyšleným článkem o jednoduchém zbohatnutí známých osob, nyní je větší rozmach investičních kampaní na sociálních sítích, často s podporou DeepFake audio vizuálu,“ řekl Jan Šitavanc, senior manažer kybernetické bezpečnosti skupiny Moneta.
V poslední době banka eviduje, že na její klienty míří podvodné e-mailové či SMS zprávy, které se vydávají za oficiální komunikaci banky a které žádají o aktualizaci digitálních kanálů banky. Jde například o výzvu k aktivaci mobilní aplikace Smart Banka pomocí zaslaného odkazu, nebo o e-mail, jenž klienta vyzývá k odblokování internetového bankovnictví.
Jen za první tři měsíce tohoto roku vyřídilo Kontaktní centrum Monety na čtyři tisíce hovorů, z nichž v 65 procentech skutečně šlo o určitou formu pokusu o kybernetický podvod.