Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.
Útoků kyberzločinců přibývá, ale bezpečnost účtů a platebních karet se zlepšuje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průzkum Mastercard iResearch každoročně mapuje trendy v oblasti bezhotovostního placení na reprezentativním vzorku více než 1,2 tisíce Čechů. Patnáct procent účastníků průzkumu přiznalo, že už se někdy skutečně stali obětí útoku kybernetických podvodníků. Dalších 31 procent dotázaných uvedlo, že osobně znají někoho, kdo tímto způsobem přišel o peníze.

Vedle podvodných e-mailů a SMS se Češi nejčastěji setkávají s tím, že se někdo snažil zjistit údaje k jejich platební kartě. Často taky na internetu narazili na falešnou platební bránu. Desetina lidí pak zaplatila na internetu za zboží, které jim vůbec nedorazilo.

„Rozvoj moderních technologií je bohužel příležitostí i pro zločince. Bezpečnost proto musí být součástí každého digitálního produktu a služby,“ sdělila Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

PSALI JSME:
Kyberšmejdi obrali Čechy už o miliardu korun. A útoků přibývá

Trojnásobně více útoků

Podle údajů České bankovní asociace se vloni počet útoků na klienty bank meziročně ztrojnásobil. Banky v roce 2023 zaznamenaly 69 685 napadených klientů s celkovou škodou 1,35 miliardy korun. Průměrná výše škody na jednoho klienta tak dosáhla 19 357 korun.

Bankám se ale daří zvyšovat efektivitu nástrojů využívaných pro odhalování podvodů. Díky tomu zachráněné částky výrazně převyšují celkovou škodu způsobenou e‑šmejdy. Nejvyšší zachráněná částka na jednoho klienta za historii sledování kyberpodvodů je 13 milionů korun.

Kyberbezpečnost je pro banky klíčová. Proto investují značné prostředky do vývoje pokročilých technologií a organizují rozsáhlé osvětové programy. Díky tomu se daří snižovat škody způsobené kybernetickými útoky. Zatímco v první polovině loňského roku to bylo necelých 22 tisíc korun, ve druhém pololetí už 19 tisíc.

„Tento pokles je výsledkem efektivních kontrolních procesů bank. Moderní technologie, do kterých banky investují významnou část svých rozpočtů, umožňují rychle identifikovat a zastavit podezřelé transakce dříve, než mohou způsobit výraznější škody,“ uvedla bankovní asociace. Podle jejího názoru odpovědnost není jen na bankách, ale především na klientech.

PSALI JSME:
Kyberzločinů přibývá, bezpečnostním rizikem jsou pro firmy i zaměstnanci

Sedm miliard dolarů

Do kybernetické bezpečnosti investuje i zmiňovaná společnost Mastercard. Od roku 2018 jde o částku sedmi miliard dolarů, což je podle aktuálního kurzu zhruba 166 miliard korun. Podílela se také na spuštění více než 20 start-upů zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Každých deset dní vyhodnocuje stav kybernetické bezpečnosti každé finanční instituce a 14 milionů jejich obchodníků.

V letech 2022 až 2023 zabránila technologie Safety Net společnosti Mastercard, která ročně zajišťuje více než 143 miliard bezhotovostních transakcí, potenciálním ztrátám zákazníků při globálních podvodech a kybernetických útocích ve výši 20 miliard dolarů (okolo 474 miliard korun, pozn. aut.), což je rekordní částka v její historii.

Řešení Decision Intelligence v současnosti hodnotí a bezpečně ověřuje v průměru zhruba čtyři tisíce transakcí každou sekundu. Další zvýšení bezpečnosti přineslo nedávné zavedení ještě pokročilejší varianty tohoto systému, která využívá generativní umělou inteligenci. Díky tomu se daří zvýšit úspěšnost detekce podvodů v průměru o 20 procent a v některých případech až o 300 procent.

PSALI JSME:
Průměrná firma loni čelila 270 kyberútokům. Letos jich bude ještě víc

Zavřít reklamu ×
  1. Takových případů bude jen přibývat. Chystá se novela trestního zákona kdy za hospodářské delikty bude „stačit“ pokuta a nebude se udělovat trest odnětí svobody.To přiláká další podvodníky,kteří ztratí úplně zábrany.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …