Zlomená noha českého turisty v Egyptě vyšla na 1,4 milionu korun

Egypt je pro české dovolenkáře nejrizikovější zahraniční zemí. Stalo se tam 40 procent letos nahlášených pojistných událostí včetně rekordní škody. Šlo o hospitalizaci turisty se zlomeninou stehenní kosti. Jelikož byla nutná operace, celkové náklady se vyšplhaly na 1,4 milionu korun. Vyplývá to z údajů, které redakci FAEI.cz poskytla ERV Evropská pojišťovna.
Egypt patří mezi českými turisty mezi nejoblíbenější místa pro dovolenou, ale stává se tu také nejvíce úrazů. Foto: Pixabay.com

Průměrná výše škody meziročně vzrostla o sedm procent na 11,7 tisíce korun. Velký podíl tvořily takzvané velké škody přesahující 100 tisíc korun, kterých bylo o 37 procent více.

Letošní letní sezona přitom začala naplano už v červnu. Na rozdíl od loňského roku byl letos nejsilnějším měsícem z pohledu škod červenec. „V červenci klienti nahlásili 37 procent všech letních škod,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny, jejíž služby využívají klienti většiny velkých a středních tuzemských cestovních kanceláří.

Škod ubylo, ale…

Škod z léčebných výloh bylo proti předchozímu roku o 15 procent méně. Ve srovnání s posledním předcovidovým rokem 2019 však o 50 procent více. Léčebné výlohy tvořily zhruba tři čtvrtiny všech škod, stejně jako v letech 2022 a 2019. O celých 13 procent (na 7,3 tisíce korun) se ale meziročně zvýšila průměrná škoda z léčebných výloh, což jen potvrzuje zdražování lékařské péče.

Téměř polovinu vyplaceného pojistného plnění připadlo letos v létě na škody ze storna. Průměrná výše dosáhla částky 29,5 tisíce korun, což je o dvě procenta více než loni a o 56 procent více než v roce 2019.

„Mohou za to především rostoucí ceny dovolených, ale také nákupní chování. Letos lidé pořizovali své zahraniční cesty později a většina storen tak byla pár dní před odjezdem, tedy s vyššími stornopoplatky,“ konstatoval Vlastimil Divoký.

Přibývá velkých událostí

Vedle toho, že výrazně přibylo velkých škod s náklady převyšujícími 100 tisíc korun, narostly rovněž jejich náklady – a to o 45 procent. „Náklady na hospitalizaci se zvýšily natolik, že téměř každý případ, který vyžaduje i repatriaci do České republiky, automaticky dosáhne nákladů nad sto tisíc korun. Průměrná velká škoda pak vyšla na 253 tisíc korun,“ uvedl manažer pojišťovny.

Po zmiňovaném Egyptu, kde se letos opět stalo nejvíce škodných událostí, následovalo s velkým odstupem Řecko a těsně za ním Turecko se shodným podílem 17 procent škod. Výrazně se pak letos zvedl počet pojistných událostí v Tunisku.

Právě z Turecka je hlášená druhá nejdražší škoda, a to u klienta, který byl hospitalizován s respiračním selháním. Celkové náklady u něho dosáhly částky 1,1 milionu korun. „Zároveň jsme evidovali deset případů, u kterých náklady činily přes 500 tisíc korun, všechny se udály ve Středozemí,“ řekl Divoký.

Mezi nejčastější komplikace Čechů v zahraničí opět patřily bronchitidy, nachlazení, gastroenteritidy, záněty uší a spáleniny od sluníčka. Samostatnou kapitolou pak byly škody v souvislosti s požáry v Řecku. „Celkovou výši nákladů na škody s nimi spojenými odhadujeme na 6,7 milionu korun,“ dodal Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Rekordní cestovatelská sezona

Letošní letní sezona byla pro mnohé tuzemské cestovní kanceláře rekordní, když vypravili do oblíbených středisek nejvíce turistů za dlouhé roky. Asociace cestovních kanceláří ČR pak potvrdila, že Češi cestují více než v posledním předcovidovém roce 2019 – a to nejen v hlavní sezoně. Vedle tradičních letních dovolenkových míst roste také zájem o zájezdy do exotiky.

„Z dlouhodobého pohledu se nemění vyhledávané letní destinace, letecky Češi nejčastěji cestují do Řecka, Španělska včetně Kanárských ostrovů, Turecka či Bulharska a Egypta,“ uvedl místopředseda asociace Jan Papež. „Pro autobusovou nebo vlastní dopravu je jasným tahounem Chorvatsko a Itálie a z bližších zemí pak Slovensko a Rakousko. Potěšující je zájem o Polsko.“

U zájezdů k moři je největší poptávka po sedmi až desetidenních pobytech ve čtyř až pětihvězdičkových hotelech se stravováním „all inclusive“. Dlouhodobě se zvyšuje poptávka po poznávacích zájezdech, horské turistice a lázeňských a wellness pobytech.

Patrným trendem je podle asociace prodlužování sezony až do listopadu, kdy je stále dobré počasí, teplé moře, ale méně turistů a nižší ceny. Dále pak roste zájem o pobyty v hotelích Adults Only, cestování „singles“ nebo režim práce v zahraničí.

Roste zájem také o leteckou dopravu, jen pražské letiště má v letošním roce 31procentní nárůst v počtu cest. Mezi vyhledávané země patří Spojené království, Itálie a Španělsko. U měst to jsou Londýn, Paříž a Milano.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB