Aby Vánoce nebyly chudé. Lidé kupují na dluh dárky pro děti

Ačkoli naprostá většina Čechů by si na Vánoce nikdy nepůjčila, existuje relativně početná skupina lidí, která si vezme úvěr. Podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA) a agentury Ipsos, jehož výsledky mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici, se zadluží desítky tisíc osob. Nejčastěji pak půjčené peníze použijí na hračky pro děti.
Lidé, kteří si před Vánocemi berou půjčku, nejčastěji utratí peníze za dárky pro děti. Ilustrační foto: Pixabay.com
Lidé, kteří si před Vánocemi berou půjčku, nejčastěji utratí peníze za dárky pro děti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z průzkumu, kterého se zúčastnila více než tisícovka obyvatel ve věku 18 až 79 let, vyplynulo, že více než 80 procent Čechů by si na Vánoce nikdy nepůjčilo. Zdůvodňují to především tím, že si užijí svátky i bez drahých dárků, anebo proto, že se z principu nechtějí kvůli Vánocům zadlužit.

Přesto si dvě procenta Čechů, tedy desítky tisíc lidí, vezmou úvěr. Více než polovina kvůli tomu, že nechce čekat a šetřit, zhruba třetinu pak k půjčce přesvědčila sleva vybraného zboží, a zbylá pětina prostě nemá dost našetřeno. Za půjčené peníze nejčastěji, stejně jako loni, pořizují hračky pro děti (37 %), vybavení bytu (32 %) nebo spotřební elektroniku (26 %).

Pár tisíc i větší částky

Největší skupina lidí, bezmála polovina, si na letošní Vánoce půjčí sumu v rozmezí pět až deset tisíc korun. Následující menší půjčky do dvou tisíc (26 %) a poté již vyšší částky nad deset tisíc korun (16 % dotázaných).

„Pouze tři procenta Čechů si myslím, že je dobrý nápad si vzít půjčku kvůli Vánocům. Jsem velmi rád, že se tento podíl lidí daří držet na takto nízké úrovni, a to už několik let v řadě. Například v roce 2021 to byl každý desátý, kdo zvažoval, anebo přímo považoval půjčku na vánoční dárky jako dobrý nápad,“ řekl Filip Hanzlík, hlavní právník a náměstí výkonného ředitele ČBA.

„Doufám, že se tento trend podaří udržet, protože to je velmi racionální přístup,“ dodal Hanzlík. Bezmála polovinu Čechů, která si půjčila nebo to plánovala, má alespoň malé obavy, že nebude schopna půjčku splatit.

Jejich obavy se vůbec neukázaly lichými. Necelé dvě pětiny, které si někdy v minulosti půjčily, sice svůj závazek včas a v plné výši uhradily, jenže dalších 29 procent půjčku splácí s problémy, přičemž 12 procent je hodlá řešit půjčkou u banky, šest procent chce požádat o odklad splátek a stejné procento dotázaných vzniklé problémy řešit nehodlá.

Vysoce rizikové půjčky

Z jiného průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos zase vyplynulo, že v celém letošním roce se při půjčování peněz chovalo sedm procent lidí, což jsou stovky tisíc obyvatel. Ve srovnání s loňským rokem jde ale o snížení o čtyři procenta.

Zároveň stoupl počet Čechů, kteří se nechovají rizikově vůbec, a to z 42 na 48 procent. Češi si nejčastěji půjčují od bank, s velkým odstupem následují příbuzní a známí anebo splátkové společnosti.

Nejrizikovější skupinou jsou lidé ve věku 36 až 44 let s nižším vzděláním. Naopak nejméně rizikovou skupinou se stali senioři s vyšším odborným či vysokoškolským vzděláním. Lidé si v minulosti nejčastěji půjčovali na auto či motorku, ale také na rekonstrukci bytu nebo bílou elektroniku.

„Téměř tři čtvrtiny Čechů by si nepůjčili na dovolenou nebo zážitky. To je samozřejmě dobrá zpráva, protože lidé se nechtějí zadlužit kvůli zbytným věcem,“ uvedl Filip Hanzlík z ČBA. Dodal, že se snižuje například i podíl domácností, které by si vzaly půjčku na splacení jiné půjčky.

Nad půjčkou v příštím roce přemýšlí necelá desetina lidí. Peníze chtějí nejčastěji použít na rekonstrukci bytu, na koupi auta nebo motocyklu či vybavení domácnosti. Naopak 80 procent dotázaných si neplánuje půjčit a zbylých 12 procent lidí se nechce zadlužit kvůli obavám, že nebudou schopni splácet.

Češi dluží 2,36 bilionu

Podle posledních údajů České národní banky (ČNB) dluhy tuzemských domácností u bank v říjnu stouply oproti září o 15,4 miliardy na bezmála 2,36 bilionu korun. V meziročním srovnání narostl objem úvěrů u domácností o 118,3 miliardy korun.

Dluhy domácností u bank trvale rostou od února 2016. Výjimkou byl duben 2022, kdy se meziměsíčně snížily, což ale bylo podle ČNB kvůli odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank. Většinu dluhů domácností – více než tři čtvrtiny – dlouhodobě představují úvěry na bydlení. V říjnu se jejich objem podle ČNB meziměsíčně zvýšil o 0,6 procenta na 1,81 bilionu korun.

„I v říjnu se zadlužení domácností zvýšilo více než před rokem. Stále vidíme vyšší tempo zadlužování jak na úvěrech pro bydlení, tak na spotřebitelských úvěrech, kde meziměsíčně vzrostlo o 1,1 procenta, zatím v říjnu 2023 to bylo 0,9 procenta,“ citoval web ČTK České noviny finančního analytika Petra Javůrka z Provident Financial.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena