AIDS: V Česku je nejméně pět set lidí, kteří vůbec netuší, že jsou nakažení

Na dnešek připadá každoročně v kalendáři celosvětově významný den, vyhlášený v roce 1988 Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako Světový den boje proti AIDS. Považuje se za příležitost k osvětě o pandemické smrtelné nemoci AIDS, k povzbuzení boje proti ní a viru HIV, k demonstraci podpory lidem žijícím s tímto virem i k uctění památky jeho obětí.
Za nejrizikovější skupinu jsou považováni muži mající sex s muži, kteří tvoří více než polovinu nakažených. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tak tedy pojďme do toho. Syndrom získaného selhání imunity, známější pod anglickou zkratkou AIDS, vědci poprvé identifikovali v roce 1981, stejně jako virus HIV, jenž onemocnění způsobuje. WHO uvádí, za posledních čtyřicet let si virus vyžádal přes 32 milionů obětí.

Jen loni se virem HIV nakazilo přibližně 1,5 milionů osob a počet úmrtí přesáhl celosvětově opět hranici 650 tisíc lidí. Celkový počet HIV pozitivních osob WHO aktuálně odhaduje na téměř 38 milionů.

A jak jsme na tom v Česku? Dobrou zprávou je, že na tom nejsme tak špatně jako v Rusku, kde už před pěti lety byl pozitivní každý 50. obyvatel země. Tou špatnou ale je, že počet HIV pozitivních pacientů v Česku i nadále roste.

PSALI JSME:
Best of syfilis. Rekordní počet nakažených navzdory lockdownu

Ke konci letošního září byli nově diagnostikováni 182 pacienti, čímž celkový počet nakažených lidí v populaci letos už překročil čtyři tisíce. Podle odborníků lze očekávat, že do konce roku celkový počet opět přesáhne hranici dvou set případů.

Za nejrizikovější skupinu jsou považováni muži mající sex s muži, kteří tvoří více než polovinu (56 %) nakažených. Virus HIV se ale nevyhýbá ani heterosexuálům. Podle Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu je v Česku 500 až 600 lidí, kteří o své nákaze nevědí. Přes polovinu z nich jsou heterosexuálové.

Větší šíření nákazy bylo zaznamenáno také mezi cizinci žijícími na našem území. Podíl HIV pozitivních je mezi nimi násobně vyšší, než podíl HIV pozitivních Čechů, a proto představují skupinu s výrazným rizikem.

PSALI JSME:
Lidi, kteří šíří nebezpečnou nákazu, české soudy nekompromisně trestají

Zavřít reklamu ×
  1. O AIDS se začalo psát, že je zase s ním u nás problém, potom co začaly duhové průvody Prague pride. Tyhle průvody totiž lákají devianty z celého světa aby si do Prahy přijeli si vyhodit z kopýtka a zašpásovat s místními devianty. Cizím nakaženým deviantům nic nehrozí, žádné stíhání za vědomé roznášení AIDS, protože vše je anonymní. Přijedou, najdou si partnera na jednu noc a zase hned odjedou. Potom se to nemá šířit. A pražští politici ty průvody ještě štědře podporují.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.