Best of syfilis. Rekordní počet nakažených navzdory lockdownu

Prezident Britské asociace pro sexuální zdraví a HIV John McSorley vyjádřil naději, že jedním z mála pozitivních přínosů koronavirového lockdownu bude příležitost vypořádat se se šířením pohlavních chorob. Mýlil se. Bohužel to platí i pro Českou republiku, kde se případy syfilidy dostaly na rekordní hodnotu.
Syfilis – nemoc, která se přenáší především pohlavní cestou, je na vzestupu.

„Kolegové ve Velké Británii velmi optimisticky a zároveň zcela logicky předpokládali, že omezení sociálních kontaktů se projeví v poklesu nebo dokonce úplném zastavení přenosu pohlavních chorob,“ řekl profesor Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Nejen ve Velké Británii, ale i v České republice je situace přesně opačná. „Údaje z Národní referenční laboratoře pro diagnostiku syfilis Státního zdravotního ústavu ukazují, že pacientů s tímto onemocněním stále stoupá a rok 2020 v tomto nárůstu byl bohužel dokonce rekordní“, potvrdila Hana Zákoucká, vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí.

Nakažený 15letý školák

V roce 2019 bylo v České republice hlášeno 612 nových případů syfilidy a o rok později už 870, tedy o celých 42 procent více. Onemocnění postihuje všechny věkové kategorie, přičemž na dermatovenerologické klinice se aktuálně léčí dokonce i patnáctiletý školák.

PSALI JSME:
Hrozí za sex v práci trest?

„Nenošení roušek a respirátorů a tím snadné šíření infekce v populaci tak není jediným znakem, že naše populace nerespektuje přísný ´social distancing´. Jinak by se pohlavní choroby tak snadno nešířily a vloni bychom nebyli ´Best of Syphilis´, dodal profesor Arenberger.

Syfilis je pohlavně přenosná infekce způsobená bakterií s názvem Treponema pallidum. Česky se toto onemocnění, které postihuje muže, ženy i děti, označuje také jako příjice nebo lues. Nejčastějším způsobem přenosu je pohlavní styk, nemocná matka však může v průběhu těhotenství nebo při porodu nakazit také svůj plod.

Projevuje se pestrou škálou příznaků především na pohlavních orgánech, postižen však bývá také kardiovaskulární systém, pohybová a centrální nervová soustava. Charakteristické je střídání příznakového a bezpříznakového období, kdy se pacient cítí lépe.

Evropský problém

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí před časem vydala varovnou zprávu, podle níž jsou na starém kontinentu syfilidou nakaženy desítky tisíc osob. Pacientů navíc přibývá, jak ostatně ukazuje i příklad z České republiky.

PSALI JSME:
Koronavirový baby boom? Karanténu si lidé zpestřovali sexem

Podle expertů je to tím, že jsou lidé méně opatrní, nepoužívají kondomy, častěji mění partnery a už se tolik nebojí pohlavních nemocí jako ještě před pár lety. Některé hlasy tvrdí také to, že k tomuto trendu přispívají také sociální sítě. „K rozšíření nemoci vedou i mobilní aplikace za účelem vyhledávání sexuálních partnerů,“ uvedla evropská zpráva.

Nákaza v těhotenství

Loni zveřejněný výzkum Světové zdravotnické organizace zase ukázal, že po celém světě je téměř 1,5 milionů těhotných žen nakaženo syfilidou i v době, kdy čekají potomka. Riskují tím jeho zdraví, dítě se může narodit s vrozenou vadou, s nízkou porodní váhou, případně se nakazí matčinou chorobou. Podle organizace přitom tři čtvrtiny těchto žen chodí na pravidelné prohlídky ke gynekologovi, test na uvedenou chorobu však nikdy nepodstoupily a často o ní ani nevědí.

Podle odhadů publikovaných v časopise PloS One je nakaženo každým rokem až 1,4 milionu gravidních žen. Osmdesát procent z nich přitom pravidelně dochází na gynekologické prohlídky. Problém ale je, že se stydí o problémech hovořit, nenapadne je, že mohou být nakažené, či jim jejich lékař nenabídne test na syfilis.

„Tato analýza ukazuje, jak důležité je, aby státy dbaly na prevenci a testování na syfilis,“ uvedli autoři. Podle jejich odhadů se každým rokem kvůli této chorobě narodí 520 tisíc postižených dětí, 150 tisíc dětí nakažených syfilis, 65 tisíc dětí s nízkou porodní váhou a 90 tisíc dětí zemře.

PSALI JSME:
Za vibrátory a erotické prádlo utratí Češi stovky milionů korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB