Akciové trhy: Kdo loni investoval na pražské burze, je letos spokojen

Hlavní index pražské burzy PX za rok 2024 posílil o 24,48 procenta (1 760,17 b.) a překonal slušný výkon roku 2023 (, +17,67 %) roku. Včetně dividend je zhodnocení dokonce 33,78 procenta. Slušným tempem se tak blíží k svému historickému maximu 1 936,10 bodu (29. 10. 2007).
Suverénně nejlepší výkon předvedla loni na pražské burze Erste Group. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Suverénně nejlepší výkon předvedla loni na pražské burze Erste Group. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Objem zobchodovaný na hlavním trhu Prime se loni snížil o necelých 13 procent (naše kalkulace, pozn. aut.). Je to dáno poklesem zájmu o obchodování s akciemi ČEZ, kde objem letos klesl o téměř 40 procent. Aktivita na ostatních emisích naopak až o desítky procent rostla.

Emise na pražské burze

Suverénně nejlepší výkon předvedla Erste Group. Růst ceny její akcie se za tento rok zastavil na 64,78 procenta (1 486,50 Kč). Během roku reportovala velmi silné výsledky a průběžně zvyšovala celoroční výhled. Dodala slušnou dividendu a v neposlední řadě letos provedla zpětný odkup vlastních akcií.

Moneta letos přidala 32,26 procenta (123,80 Kč). Překonala úroveň 100 korun. Podobně jako Erste měla výborné výsledky a zvyšovala projekce. Navíc k standardní květnové dividendě vyplatila v prosinci mimořádnou dividendu. To něco vypovídá a výsledcích banky a její kapitálové pozici.

Neztratila se ani Komerční banka. Růst v tomto roce o 17,12 procenta (848,50 Kč). To bylo podpořeno například výplatou 100% dividendy. A distribuci celého zisku se mohou investoři těšit i v letošním roce. Z finančního sektoru zbývá dodat růst pojišťovny VIG o 16,31 procenta (756 Kč).

Výkonem 42,03 procenta (392 Kč) se Kofola zařadila na pomyslné druhé místo na pražské burze. Lehce překonala úroveň 300 korun, ale nezastavila se a ukončila rok jen těsně pod 400 Kč. Její hospodaření podstatně vzrostlo nejen vzhledem k akvizici pivovarnické skupiny. Podobně jako Moneta vyplatila kromě standardní i mimořádnou dividendu (zálohovou).

Colt CZ za minulý rok vzrostl o 25,99 procenta (669 Kč). Podobně jako u Kofoly tomu pomohl akviziční růst, když se skupina zvětšila o výrobce munice Sellier & Bellot. Philip Morris ČR rostl zejména v druhé polovině roku. Celkem si letos připsal 7,43 procenta (16 780 Kč). Mírný růst o 1,69 procenta (900 Kč) předvedlo Primoco, které se na začátku roku přesunulo z trhu Start na hlavní parket.

ČEZ doplatil na doslova tragické první dva měsíce loňského roku, kdy jeho cena strmě klesala. Z mého pohledu to bylo dáno politickým rizikem (speciální daně). V listopadu se mu ale podařilo dostat se do kladných čísel. Lehký pokles v prosinci ale znamená, že ČEZ skončil v tomto roku slabší o mírných 0,16 procenta (957 Kč). Druhým titulem, který loni odepsal, je Gevorkyan (-3,55 %, 272 Kč).

Historická maxima překonaly americké a evropské indexy

Americký širokopásmový index S&P500 loni vzrostl, podobně jako pražská burza, o 23,84 procenta (5 906,94 b.). Včetně dividend je zhodnocení 25,52 procenta. V listopadu se poprvé jeho hodnota přehoupla přes hranici šesti tisíc bodů. Stalo se tak jen několik obchodních seancí po zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Nicméně v posledních obchodních seancích roku z této mety mírně ustoupil. Jedním z důvodů může být jestřábí vyznění prosincového snížení sazeb Fedem (centrální banka USA, pozn. red.), kdy v doprovodném komentáři zaznělo, že sazby v roce 2025 pravděpodobně neklesnou čtyřikrát ale jen dvakrát.

Evropský index STOXX Europe 600 si za loňský rok připsal 5,85 procenta (včetně dividend +9,49 %, pozn. aut.). Historického maxima 528,08 b. dosáhl na konci září (nyní 507 b.).

Jaký bude rok 2025?

Všichni čekají na to, s čím přijde do úřadu znovuzvolený prezident Trump. Avizoval podporu domácího trhu. Podle jeho rétoriky by mohlo dojít ke snížení daní, snížení byrokracie nebo zavedení cel na importy. To by mělo americký trh jednoznačně podpořit a tamní společnosti by měly růst.

Ale jak na to bude reagovat Fed? Pro ten to je jasné proinflační riziko. Podle posledních komentářů se sníží tempo uvolňování měnové politiky v příštím roce na polovinu a očekávají se dvě snížení sazeb místo čtyř.

V Evropě máme politickou krizi, tedy pokud jde o dvě nejdůležitější země, Německa a Francii. V obou budou předčasné volby. Měla by se řešit zejména konkurenceschopnost evropských podniků. Dojde třeba k nějaké úpravě Green Dealu?

Dodejme také, že parlamentní volby budou také u nás v České republice. Nedokážu říct, jestli trh poroste tak, jako v roce 2024, to prostě nikdo neví, ale když všechno sečtu, jsem optimista.

Z jednotlivých společností na pražské burze by v mém imaginárním portfoliu nechyběly akcie Coltu CZ a Kofoly. U obou se projeví plná konsolidace akvírovaných společností. Obě opět podstatně porostou a s tím by měla souviset také případná úprava dividendové politiky. Nezapomněl bych ani na banky. A opět sázka, mimo jiné, na slušnou dividendu.

Naopak bych tentokrát, na rozdíl od minulých letech, nevsadil na ČEZ. Sice bude v roce 2025 končit daň z neočekávaných zisků, ale za mě je politické riziko příliš vysoké. Co když nová vláda zavede jinou formu speciální daně? Nebo na druhou stranu by si nová vláda mohla sáhnout místo speciálních daní na maximalizaci dividendy.

Na vysoké riziko ukazuje také pokles objemů na této emisi o téměř 40 procent za rok 2024. Cenu by podstatným způsobem podpořilo znárodnění, výkup minoritních podílů. Možná by stačilo jen „vyřešit“ proces na výstavbu nového jaderného bloku, který by plně přešel pod stát. Fundament je nadále velmi silný, i přes nadcházející investičně náročnou periodou. Ale otazníků zůstává mnoho.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek