Alkohol v době pandemie: nárazové pití na vzestupu

Čechů, kteří každý den pijí alkohol, přibylo během pandemie o 60 procent. Současně se zvýšily také nadměrné dávky alkoholu. Ukazuje to studie týmu Petra Winklera z Národního ústavu duševního zdraví.
Během pandemie se zvýšila jednorázová konzumace alkoholu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Omezení kvůli šíření koronaviru a všemožné restrikce zásadním způsobem ovlivnily životy milionů obyvatel. Velmi závažné jsou dopady na duševní zdraví, které souvisejí s obavami o zdraví spojené s ekonomickou nejistotou. Mnozí lidé se tak dostali do chronického stresu.

Tým vedený doktorem Petrem Winklerem z Národního ústavu duševního zdraví porovnal výskyt poruch duševního zdraví před vznikem pandemie a v době jejího vrcholu během roku 2020. Výsledky potvrdily, že se výskyt úzkostných poruch zvýšil na dvojnásobek a výskyt depresí se ztrojnásobil. Bohužel výrazně vzrostlo také riziko sebevražedného jednání.

„Na chronickou zátěž lidé reagují pestrým a individuálně odlišným repertoárem zvládacích strategií, z nichž mnohé jsou nevhodné, neúčinné nebo dokonce škodlivé. Zaznamenáváme nárůst užívání antidepresiv, léků proti úzkosti a léků na spaní. Mnozí lidé se také obracejí k alkoholu,“ uvedl Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

PSALI JSME:
Jak koronavirus útočí na hlavu

Pijani spotřebu zvýšili

Studie Winklerova týmu na reprezentativní skupině 3,3 tisíc lidí podle něj ukázala na skutečnost, že během pandemie vzrostl ze 4,07 procent na 6,39 procent počet osob, které pily nadměrné dávky alkoholu pravidelně každý týden nebo častěji. „Nárůst byl v podstatě stejný pro pivo, víno i destiláty,“ poznamenal Csémy.

Změny v konzumaci alkoholu během pandemie potvrdila i studie Národního monitorovacího střediska. „Zásadním poznatkem tohoto výzkumu je, že se spotřeba alkoholu mění v závislosti na původním způsobu konzumace. Spotřeba alkoholu vzrostla zejména u těch, kdo byli před pandemií intenzivními konzumenty, zatímco umírnění konzumenti svou spotřebu v době covidu ještě snížili,“ konstatoval Ladislav Csémy.

Upozornil, že alkohol není dobrým řešení stresu. „Nadměrný příjem alkoholu má negativní účinek na zdraví, výrazně ovlivňuje psychiku, zhoršuje úsudek, snižuje kontrolu chování. Můžeme se tak setkat s tím, že krátkodobou euforii a pocit zapomenutí na starosti střídá deprese nebo agresivní chování často zaměřené na partnera,“ vysvětlil Csémy.

PSALI JSME:
Ženy jsou v době koronaviru větším „domácím agresorem“

Alarmující čísla

Česká republika se dlouhodobě drží v první pětce zemí s nejvyšší spotřebou čistého lihu na hlavu.  Za hranicí rizikového pití se u nás pohybuje více než milion lidí.

„Poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace z roku 2018 nás ve spotřebě alkoholu na hlavu již v období před pandemií zařadila na třetí místo na světě. Průměrný Čech podle této studie vypil 14,4 litrů čistého lihu za rok,“ uvedl doktor Csémy.

Poměr ve spotřebě mezi muži a ženami zůstává podle něho zhruba 4:1, to je 23,2 litrů u mužů a 6,1 litrů u žen. „Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 56 miliard Kč ročně,“ dodal Csémy.

Suchej únor

Svůj vztah k alkoholu může každý revidovat například díky každoroční kampani Suchej únor, jejímž je právě Národní ústav duševního zdraví dlouhodobým partnerem. Účastníci akce dobrovolně abstinují po celý měsíc.

PSALI JSME:
Akce „Suchej únor“ letos připraví prodejce alkoholu o půl miliardy korun

„Letos jde již o devátý ročník tradiční kampaně, která pomáhá široké veřejnosti prověřit vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Loňského ročníku se zúčastnilo na 600 tisíc lidí včetně desítek známých osobností a nejinak je tomu i letos,“ uvedl Petr Freimann, ředitel neziskové organizace Suchej únor.

Státní zdravotní ústav před časem vypracoval studii, která se týkala životních abstinentů. Výzkum ukázal, že lidí, kteří se úplně zřekli piva, vína a lihovin, postupně ubývá. Zatímco v roce 2017 bylo abstinentů více než 17 procent, při posledním porovnání to bylo o zhruba pět procent méně.

„Zdaleka nejrozšířenějším nápojem je pivo,“ stojí ve studii. Každý týden ho pije více než polovina mužů. „U žen je naopak nejvíce preferovaným nápojem víno, které pije každá čtvrtá dotázaná,“ konstatovali autoři výzkumu.

PSALI JSME:
Místo hospod garáže. Zavřít lidi doma prostě nejde, je to nereálné

Zavřít reklamu ×
  1. Nezdá se mě že by nějak přibylo alkoholiků. Pijí pořád ti samí alkoholici a koronavir na to nemá vliv.Proč taky když jsou tyto individua dávno v invalidním…..

      • Clasu opravdu nezávidím,protože mám alergii na alkohol a invalidní důchody jsou směšně nízké. To starobní důchodce je úplně někde jinde…..

      • Pane Michale, závist a nenávist je pro někoho potěšení, hlavně, když mu neklape zaměstnání + rodina! H.

  2. Dobrý den p. Petře, jste úplně mimo mísu. Nejsem žádný alkoholik ani individum ani invalida, ale přesto si někdy něco dám a nejsem asi sám … Trochu sebereflexe, prosím! H.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, …

Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB