Asociace se ostře pustila do ČNB kvůli zvýšení sazeb

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) se včera ostře pustila do České národní banky (ČNB) kvůli jejímu razantnímu zvýšení základních úrokových sazeb v minulém týdnu. „Růst sazeb ČNB o 0,75 bodu není pro podnikatele příznivé opatření, jde o nejvyšší šokový skok od devadesátých let. Je to opatření nesystémové a do značné míry i ukvapené až nekompetentní,“ informovala redakci asociace.
Vnímání malých a středních firem a živnostníků je podle jejich asociace jednoznačné: ČNB pokutuje podnikatele za snahu odvracet následky krize. Ilustrační foto: FAEI.cz

Místo toho, aby centrální banka zvolila opatření na omezení tuzemské spotřeby, zvolila v exportní ekonomice omezení exportní produkce. To má podle asociace ohromný dopad na podvázání daňových příjmů a podvázání exportu. „Namísto podpory exportu podporujeme tímto krokem dovoz ze zahraničí,“ sdělila naší redakci místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Podnikatelů a firem, které se snaží po pandemii opět postavit na nohy, se toto rozhodnutí podle asociace negativně dotýká hned v několika aspektech. Za prvé – inflace je z hlavní míry způsobena růstem cen základních materiálů, tedy u firem nedochází k razantnímu navýšení zisku, z něhož by pak tvořily investice. Na roztáčení inflace mají vliv zejména ceny vstupů, které se zvyšují globálně.

Za druhé – aktuálně jsou u nás firmy pod nemalým mzdovým tlakem, tvrdí AMSP s tím, že podnikatelé se teprve zotavují ze ztrát po koronavirové krizi. Stát tlačí firmy platit vysoké mzdy (zvyšuje minimální mzdu, zvyšuje platy státních zaměstnanců, jež v průměru přesahují privátní sektor, pozn. red.) a spolu s tím vysoké odvody.

PSALI JSME:
Zdražily vstupní materiály. Dominantní dodavatelé využili situace na trhu

„Meziroční růst mezd o 11 procent není standardní. Do toho kolísání a nepredikovatelnost trhů v pandemii a po ní. Firmy se nyní opravdu těžce vypořádávají s růstem cen vstupů a nedostatkem materiálů (světově), proto vážou ohromné prostředky v zásobách, které nejsou vyšší, ale jsou dražší, což znamená problémy s cash flow,“ píše asociace na svém webu.

„A v takové situaci ČNB přišla s radikálním zdražením financování (úroky). To vnímáme opravdu jako problém,“ uvedla AMSP, podle níž v zásadě platí, že čím menší firma, tím větší problém. Finanční polštáře prý firmy často použily právě v pandemii na udržení zaměstnanců a ztrátového chodu firmy. „V první řadě to odnesou firmy (samozřejmě i středního charakteru), které nemají možnost čerpat úvěry v eurech,“ sdělil místopředseda představenstva asociace Libor Musil.

Podle AMSP ČR bude centrální bankou očekávané posílení kurzu koruny znamenat pro všechny exportující firmy další snížení ziskovosti jejich výroby a další dopad do jejich cash flow. To je v exportní ekonomice mise na sestupné trajektorii. „Platí to i pro nepřímé exportéry, tj. firmy, které dodávají nadnárodním koncernům sice na území ČR, ale inkasují v euru,“ tvrdí asociace.

PSALI JSME:
Stát chce utrácet, ale jen nařizuje, kdo mu má co dát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Jak letos utéct datovým schránkám?

Také se jako OSVČ děsíte povinnosti podat už za pár týdnů daňové přiznání přes datovou schránku? Máme pro vás řešení, jak se tomu vyhnout. Je to sice šance malá, protože vyžaduje shodu příznivých okolností, a hlavně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB