Asociace se ostře pustila do ČNB kvůli zvýšení sazeb

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) se včera ostře pustila do České národní banky (ČNB) kvůli jejímu razantnímu zvýšení základních úrokových sazeb v minulém týdnu. „Růst sazeb ČNB o 0,75 bodu není pro podnikatele příznivé opatření, jde o nejvyšší šokový skok od devadesátých let. Je to opatření nesystémové a do značné míry i ukvapené až nekompetentní,“ informovala redakci asociace.
Vnímání malých a středních firem a živnostníků je podle jejich asociace jednoznačné: ČNB pokutuje podnikatele za snahu odvracet následky krize. Ilustrační foto: FAEI.cz

Místo toho, aby centrální banka zvolila opatření na omezení tuzemské spotřeby, zvolila v exportní ekonomice omezení exportní produkce. To má podle asociace ohromný dopad na podvázání daňových příjmů a podvázání exportu. „Namísto podpory exportu podporujeme tímto krokem dovoz ze zahraničí,“ sdělila naší redakci místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Podnikatelů a firem, které se snaží po pandemii opět postavit na nohy, se toto rozhodnutí podle asociace negativně dotýká hned v několika aspektech. Za prvé – inflace je z hlavní míry způsobena růstem cen základních materiálů, tedy u firem nedochází k razantnímu navýšení zisku, z něhož by pak tvořily investice. Na roztáčení inflace mají vliv zejména ceny vstupů, které se zvyšují globálně.

Za druhé – aktuálně jsou u nás firmy pod nemalým mzdovým tlakem, tvrdí AMSP s tím, že podnikatelé se teprve zotavují ze ztrát po koronavirové krizi. Stát tlačí firmy platit vysoké mzdy (zvyšuje minimální mzdu, zvyšuje platy státních zaměstnanců, jež v průměru přesahují privátní sektor, pozn. red.) a spolu s tím vysoké odvody.

PSALI JSME:
Zdražily vstupní materiály. Dominantní dodavatelé využili situace na trhu

„Meziroční růst mezd o 11 procent není standardní. Do toho kolísání a nepredikovatelnost trhů v pandemii a po ní. Firmy se nyní opravdu těžce vypořádávají s růstem cen vstupů a nedostatkem materiálů (světově), proto vážou ohromné prostředky v zásobách, které nejsou vyšší, ale jsou dražší, což znamená problémy s cash flow,“ píše asociace na svém webu.

„A v takové situaci ČNB přišla s radikálním zdražením financování (úroky). To vnímáme opravdu jako problém,“ uvedla AMSP, podle níž v zásadě platí, že čím menší firma, tím větší problém. Finanční polštáře prý firmy často použily právě v pandemii na udržení zaměstnanců a ztrátového chodu firmy. „V první řadě to odnesou firmy (samozřejmě i středního charakteru), které nemají možnost čerpat úvěry v eurech,“ sdělil místopředseda představenstva asociace Libor Musil.

Podle AMSP ČR bude centrální bankou očekávané posílení kurzu koruny znamenat pro všechny exportující firmy další snížení ziskovosti jejich výroby a další dopad do jejich cash flow. To je v exportní ekonomice mise na sestupné trajektorii. „Platí to i pro nepřímé exportéry, tj. firmy, které dodávají nadnárodním koncernům sice na území ČR, ale inkasují v euru,“ tvrdí asociace.

PSALI JSME:
Stát chce utrácet, ale jen nařizuje, kdo mu má co dát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB