
Daňová povinnost v těchto dnech dopadá na každého zaměstnance, který v roce 2018 vydělal víc než 6000 Kč mimo závislou činnost, tedy zaměstnání. Zaměstnanci si často neuvědomují, že tuto povinnost vyvolají nejen „melouchy“, ale také příjmy z pronájmu nebo zisk z prodeje akcií a cenných papírů (dividendy se obvykle daní už při výplatě). Ani tato povinnost však automaticky neznamená, že poplatník po vyúčtování skončí v mínusu.
1. Kdo nepodnikal, ale chce uplatnit slevu, musí do 15. února zaměstnavateli dodat především potvrzení o penzijním a životním pojištění či o darech, které snižují daňový základ.
2. Kdo si nevedl účetnictví, nebo si není jistý uznatelností nákladů, může jako záchranný kruh použít paušál.
3. Používejte elektronické interaktivní formuláře. Vydávané tiskopisy jsou složité a vyžadují časté opakování údajů na správných místech.
4. Do originálu je nutné vložit všechny doklady a jejich počet (včetně příloh Prohlášení) správně uvést. A podepsat, když vyžadujete vrátit přeplatek, i část formuláře, kde vyplníte číslo účtu.
5. Pokud přiznání odevzdáváte osobně na místně příslušném finančním úřadě (neodevzdává se kdekoli!), nechte si potvrdit i kopii.
Slevy i pro zaměstnance
Také zaměstnanec má možnost uplatnit slevy. Je to především základní sleva na poplatníka, dalšími jsou na manželku, invaliditu, pro studenta, školkovné a na vyživované dítě.
Vyúčtování je možné provést prostřednictvím zaměstnavatele formou ročního zúčtování, pokud zaměstnanec nepodniká. Do 15. února je však třeba dodat především potvrzení o penzijním a životním pojištění či o darech, která snižují daňový základ, a zaměstnanec může čekat bonus ve výplatě za březen. Kdo to v únoru nestihne a nechce přijít o slevy, může si podat daňové přiznání.
Tato povinnost se týká také všech zaměstnanců s přivýdělkem, kteří musejí podat daňové přiznání na finanční úřad do 1. dubna (a následně i přehledy na zdravotní pojišťovnu a sociální správu). Obdobně to probíhá u pracujících důchodců.
Většina počítá sama
A co podnikatelé a OSVČ? Pro ně aprílový termín platí v případě, že jejich roční příjmy, pokud jsou předmětem daně, přesáhly 15 000 Kč. A daně si počítají sami. Mimochodem, podle statistik se jedná o zhruba 80 % plátců daně. V případě, že tuto povinnost svěřili daňovému poradci, mají ještě tři měsíce klid. V letošním vyúčtování by na ně žádný zádrhel čekat neměl, protože po mnoha letech při výpočtu daní nedošlo k významné změně (v dalším roce to už bude zase jinak).
Asi nejdůležitější je nezapomenout na některou z nabízejících se slev. Ta hlavní je na poplatníka 24 840 Kč, která je atraktivní především v tom, že v plné výši ji může uplatnit každý, kdo podnikal třeba jen část roku. A nesnižuje se o ni daňový základ, ale přímo daň.
Sleva jen jednou
K mírnému navýšení došlo při uplatnění slevy na vyživované děti za rok 2018 – na první dítě 15 204 korun, na druhé 19 404 korun a na třetí a další dítě 24 204 koruny. Oproti předchozím letům ji mohou uplatňovat i živnostníci s výdajovým paušálem. Také školkovné vzrostlo až na maximálních 12 200 korun. Tyto slevy však může uplatnit je jeden z rodičů.