Ať vás daně netrápí zbytečně

Poradna
Nejen pro podnikatele, ale i pro řadu zaměstnanců znamená konec prvního čtvrtletí povinnost zúčtovat se státem, tedy přiznat příjmy za rok 2018 a na daních či odvodech případně doplatit to, co zálohy neobsáhly. Poplatník chce co nejvíce ušetřit, stát co nejvíce vybrat a mezi těmito zákopy probíhají každoroční manévry.
Podnikatelé si daně počítají sami. V případě, že tuto povinnost svěřili daňovému poradci, mají ještě tři měsíce klid. Foto: Archiv

Daňová povinnost v těchto dnech dopadá na každého zaměstnance, který v roce 2018 vydělal víc než 6000 Kč mimo závislou činnost, tedy zaměstnání. Zaměstnanci si často neuvědomují, že tuto povinnost vyvolají nejen „melouchy“, ale také příjmy z pronájmu nebo zisk z prodeje akcií a cenných papírů (dividendy se obvykle daní už při výplatě). Ani tato povinnost však automaticky neznamená, že poplatník po vyúčtování skončí v mínusu.

Slevy i pro zaměstnance

Také zaměstnanec má možnost uplatnit slevy. Je to především základní sleva na poplatníka, dalšími jsou na manželku, invaliditu, pro studenta, školkovné a na vyživované dítě.

Vyúčtování je možné provést prostřednictvím zaměstnavatele formou ročního zúčtování, pokud zaměstnanec nepodniká. Do 15. února je však třeba dodat především potvrzení o penzijním a životním pojištění či o darech, která snižují daňový základ, a zaměstnanec může čekat bonus ve výplatě za březen. Kdo to v únoru nestihne a nechce přijít o slevy, může si podat daňové přiznání.

Tato povinnost se týká také všech zaměstnanců s přivýdělkem, kteří musejí podat daňové přiznání na finanční úřad do 1. dubna (a následně i přehledy na zdravotní pojišťovnu a sociální správu). Obdobně to probíhá u pracujících důchodců.

Většina počítá sama

A co podnikatelé a OSVČ? Pro ně aprílový termín platí v případě, že jejich roční příjmy, pokud jsou předmětem daně, přesáhly 15 000 Kč. A daně si počítají sami. Mimochodem, podle statistik se jedná o zhruba 80 % plátců daně. V případě, že tuto povinnost svěřili daňovému poradci, mají ještě tři měsíce klid. V letošním vyúčtování by na ně žádný zádrhel čekat neměl, protože po mnoha letech při výpočtu daní nedošlo k významné změně (v dalším roce to už bude zase jinak).

Asi nejdůležitější je nezapomenout na některou z nabízejících se slev. Ta hlavní je na poplatníka 24 840 Kč, která je atraktivní především v tom, že v plné výši ji může uplatnit každý, kdo podnikal třeba jen část roku. A nesnižuje se o ni daňový základ, ale přímo daň.

Sleva jen jednou

K mírnému navýšení došlo při uplatnění slevy na vyživované děti za rok 2018 – na první dítě 15 204 korun, na druhé 19 404 korun a na třetí a další dítě 24 204 koruny. Oproti předchozím letům ji mohou uplatňovat i živnostníci s výdajovým paušálem. Také školkovné vzrostlo až na maximálních 12 200 korun. Tyto slevy však může uplatnit je jeden z rodičů.

PSALI JSME:
Daně 2019: Jak nás stát „zkasíruje“ letos?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.