Aut se letos vyvezlo o 130 miliard korun méně. Covidu navzdory ale meziročně stoupá export elektroniky nebo potravin

Názor
Meziroční propad tuzemského exportu činí za uplynulá tři čtvrtletí letošního roku 9,4 procenta. Pokud bychom takový propad vyhlíželi letos v lednu, budeme za „katastrofisty“. Pokud bychom jej vyhlíželi letos v dubnu, pak budeme celkem za optimisty. 
V absolutním vyjádření je letošní pokles exportu zdaleka nejvýraznější v oblasti vývozu motorových vozidel, kde meziročně pokles za období leden až září přesahuje 133 miliardy korun. Foto: Depositphotos.com

Vzhledem k závažnosti koronavirové krize zkrátka nejde o žádnou tragédii. Tuzemský průmysl a také právě export, jehož výkonnost s tou průmyslovou poměrně úzce souvisí, se po první vlně pandemie začaly poměrně rychle zotavovat. Takže třeba průmyslová výroba letos v září byla svým objemem meziročně pouze o půldruhé procento nižší.

O tuzemskou průmyslovou produkci byl navíc v září solidní zájem také v zahraničí. Svědčí o tom meziroční nárůst nových zakázek právě ze zahraničí, který činil 7,3 procenta, což je nejvíce od dubna 2019. Při započtení zakázek z tuzemska vzrostl celkový objem nových zakázek tuzemskému průmyslu meziročně o 4,8 procenta, což je nejvíce od července 2019.

Silnou zahraniční poptávku po průmyslovém zboží z ČR potvrzují také zářijová čísla za zahraniční obchod. Stejně jako v případě průmyslu také ona překonala očekávání trhu. Přebytek vykázal úroveň 34,4 miliardy korun. To je historicky druhý nejvyšší přebytek zahraničního obchodu ČR v měsíčním sledování.

PSALI JSME:
Česko bylo vloni podle Eurostatu druhou nejprůmyslovější ekonomikou v EU

Vysoký přebytek zahraničního obchodu je ovšem dán kromě sílící zahraniční poptávky po českém zboží také útlumem dovozu, který souvisí s ochromením dovozně náročné investiční činnosti v ČR. Toto ochromení je důsledkem koronavirové krize.

Ve vysokém přebytku zahraničního obchodu se ovšem také odráží pokles cen ropy a ropných produktů, který v důsledku koronavirové krize celosvětově nastal. Ten způsobuje, že dovozci platí za ropný import celkově méně i při jeho meziročně stejném objemu.

Druhá vlna pandemie mi navíc nemusela zahraničních obchod ochromit tolik jako vlna první, neboť klíčová odbytiště českého vývozu typu Německa nejsou nyní tak ekonomicky ochromena jako v době jarních karanténních uzavírek.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v září překonal i ty nejoptimističtější odhady

V absolutním vyjádření je letošní pokles exportu zdaleka nejvýraznější v oblasti vývozu motorových vozidel, kde meziročně pokles za období leden až září přesahuje 133 miliardy korun. Objem vývozu strojů poklesl ve stejném období o zhruba 35,6 miliardy korun. Elektrických zařízení jsme vyvezli o 18,5 miliardy méně, kovodělných výrobků o 16,5 miliardy méně a základních kovů pak o patnáct miliard méně.

Naopak, některé sektory propad vývozu tlumí. Třeba export počítačů a elektronických a optických přístrojů byl letos od ledna do září meziročně o takřka pět miliard korun objemnější. Vyvezli jsme také o zhruba 4,5 miliardy korun více potravin. Dále se celkem dařilo vývozu v oblasti zemědělství, dřevařského, nábytkářského a papírenského průmyslu, dále v oblasti průmyslu farmaceutického a také průmyslu oděvního.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Aktivita ve výrobním sektoru v říjnu v Česku rostla

Zavřít reklamu ×
  1. Spalovací auta budou v roce 2030 končit a je blbost kupovat nyní nové auta a za 10 let ho postavit do kopřiv.Já dojíždím staré plynové auto a v případě potřeby koupím akorát trochu novější auto z roku výroby 2005 opět na plyn.Víc než 40000 kč za auto nehodlám dát……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru