Zahraniční obchod v září překonal i ty nejoptimističtější odhady

Názor
Zářijová čísla zahraničního obchodu jsou opravdu impozantní. Zveřejněný přebytek ve výši 34,4 miliard korun výrazně překonal nejenom průměrné tržní očekávání (17,5 mld. Kč), ale i náš nejoptimističtější odhad na trhu (27,5 mld. Kč). Oproti loňskému září je celkový přebytek vyšší o 14,4 miliardy.
Povzbudivé je, že se v září dařilo našemu nejdůležitějšímu odvětví – automobilovému sektoru. Foto: Škoda Auto

Silný výsledek tuzemského zahraničního obchodu za září jenom podtrhuje rychlé oživení ekonomiky ve třetím čtvrtletí. To již naznačil předběžný odhad HDP za třetí kvartál zveřejněný před týdnem. Ten ukázal na mezičtvrtletní růst ve výši 6,2 procenta, čímž opět výrazně překonal tržní konsensus. Vývoj jednoznačně odpovídal růstovému profilu ostrého V, kdy po výrazném propadu během druhého čtvrtletí v souvislosti s jarní pandemií koronaviru přišel ve třetím čtvrtletí rychlý obrat k lepšímu.

Povzbudivé je, že se v září dařilo našemu nejdůležitějšímu odvětví – automobilovému sektoru. Zejména poptávka v zahraniční, kde se registrace nových aut v podstatě dostaly zhruba zpět na předkoronavirovou úroveň, se podepsala na tom, že zářijový přebytek v bilanci motorových vozidel byl o 6,10 miliardy korun vyšší, než před rokem. A hlavní zásluhu na tom mají o 4,69 mld. Kč vyšší vývozy osobních automobilů.

Tradičně největší podíl na úspěchu má obchod se státy Evropské unie. Zářijový přebytek zde činil 72,2 mld. Kč a oproti loňskému září byl o 11,5 miliardy vyšší.

Měsíční bilance českého zahraničního obchodu, mld. Kč. Zdroj: ČSÚ, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Po srpnu, který byl do určité míry ovlivněn celozávodními dovolenými, znamenalo září plný návrat do pracovního procesu. Meziměsíční tempo vývozů tak dosáhlo 5,1 procenta, dovozy pak byly vyšší o 2,9 %. Bez ohledu na pandemii byly zářijové vývozy vyšší i než před rokem, a to o 2,2 procenta. Dovozy byly naopak o 2,3 % níže.

Závěr roku bude i v mezinárodním obchodě poznamenán současnou vlnou pandemie a návazných restriktivních opatření. Dopad by ale zdaleka neměl být tak silný jako na jaře. Jednak se dosavadní restrikce přímo nedotýkají průmyslu a pak také nejsou do takové míry ochromeny výrobní řetězce v souvislosti s uzavřením hranic, jako jsme viděli na jaře.

Letošní celoroční výsledky pandemií koronaviru samozřejmě poznamenány budou. Po loňském přebytku ve výši 143 mld. Kč pro letošek předpokládáme 76 miliard korun. Exporty podle naší prognózy klesnou o 7,9 procenta a importy o 8,3 %.

PSALI JSME:
Průmysl i zahraniční obchod svými výsledky za červenec potěšily

×
  1. Škůdovky a Hyundai bych nekoupil ani za 1/10 ceny kdyby někdo nabízel. Jsem zvyklej jezdit mnoho let Accordem,předtím Rover….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru