Bankám klesají zisky, ruší pobočky

Názor
Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard korun na 26,57 miliardy. Vyplývá to z dat, která včera zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jednou z klíčových reakcí bank na citelný pokles ziskovosti, který je způsoben ekonomickými dopady koronavirové pandemie a opatřeními pro boj s ní, je a bude uspíšení procesu rušení kamenných poboček. Ke konci letošního prvního pololetí klesl počet bankovních míst v ČR na 1761.

V porovnání s koncem letošního března tak ubylo 116 bankovních míst, jak vyplývá ze statistiky ČNB. To představuje mezičtvrtletní pokles o 6,2 procenta, který je nejvýraznější minimálně od roku 2008. Meziročně počet poboček letos v polovině roku klesal o 8,3 procenta, což je pro nejvýraznější meziroční pokles minimálně od roku 2009. Absolutní počet bankovních míst v ČR letos během druhého čtvrtletí klesl nejníže minimálně od roku 2008.

Zisky bank nyní trpí prakticky po celém světě, Česko nevyjímaje. Společným důvodem je globálně zvýšená nejistota, daná zejména koronavirovou krizí a obavou z dopadů druhé vlny pandemie.

PSALI JSME:
Veselý umíráček: Wüstenrot z českého trhu zcela zmizí

Vyšší nejistota odrazuje firmy od investování, neboť návratnost je méně jistá. Klesá tedy i poptávka po úvěrech. Nejistotu ve světě umocňuje také opět houstnoucí geopolitické napětí mezi USA a Čínou.

Centrální banky, včetně ČNB, chtějí v takovém prostředí úvěrování co možná nejvíce usnadnit, takže snižují své základní úrokové sazby. Tím pádem ale snižují ziskovost úvěrové činnosti bank – běžně měřenou čistou úrokovou marží, neboť při nízkých, ba nulových úrocích je prostor pro marži bank velmi omezený. Tento prostor se letos zúžil i v ČR.

Zmíněná marže je rozdíl úrokové sazby na úvěrech a té na vkladech. Pokud zatím banky nejsou příliš – až na pár výjimek v zahraničí – ochotny zavádět záporné úročení na klientských vkladech, pokles základních úroků centrální banky znamená právě pokles úrokové marže, a tedy pokles ziskovosti bank.

PSALI JSME:
Banky už nechtějí peníze

To je tak další důvod propadů zisků bank. Ziskovost bank stahuje dolů také moratorium na splátky úvěrů, jež zavedla vláda ČR jako jedno z opatření pro boj s ekonomickými dopady pandemie koronaviru.

V ČR jsou banky kapitálově silné. V jiných zemích, včetně některých v EU, ovšem nelze vyloučit bankovní krizi. Příkladem je Itálie. V ní jsou silně angažovány i zahraniční banky, citelně například ty francouzské. To byl ostatně pro francouzského prezidenta Macrona zjevně jeden z důvodů, proč byl klíčovým stoupencem prosazení Fondu obnovy EU, z něhož takřka třicet procent peněz půjde právě Itálii.

Zhoršená ziskovost českých bank se projevuje například tím, že před léto zpomalily pokles úroků na hypotékách. Dalším projevem je právě uspíšení procesu rušení poboček a zrychlení přechodu do on-line prostředí, čemuž v době pandemie nahrává také nutnost zesílení hygienických a zdravotních opatření.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Banky a virus: Přijdou změny kladné i nepříjemné

Zavřít reklamu ×
  1. Nejen úroky. Naše banky žijí i z kurzového rozdílu. Pokud Češi necestovali, tak pochopitelně ani v zahraničí nic neplatili. Dále také žijí z platebních terminálů. Ze zavřených obchodů a restaurací toho moc neměly.

    • Rusnok říkal že celej svět nám tu českou korunu závidí.Že bude za 30? To mu nevadí.On má konto v eurech.

  2. Aspon v necem koronavir pomohl, pobocky maji banky uz historicky, ale realne tam lidi chodit nepotrebuji, pokud umi pouzivat mobil nebo pc. Jeste jsou dokonce banky, kde ma klient „svoji“ pobocku a „sveho“ bankere :). Snad to zrusi co nejdrive

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.