Banky Pavla Hubáčka v rekordních ziscích

Pokud by chtěl miliardář Pavel Hubáček prodat Max banku, mohl by si říci o tři miliardy korun. Podle pololetních výsledků činila hodnota vlastního kapitálu banky 2,7 miliardy, takže by to při současné míře zisku 158 milionů korun za pololetí neměl být problém.
Hodnota vlastního kapitálu Banky Creditas k 30. červnu 2023 činila téměř 7,7 miliardy korun, u Max banky zhruba o pět miliard míň. Ilustrační foto: FAEI.cz

Olomoucký podnikatel však má jiné záměry. Plánuje v příštím roce začlenit Max banku do své vlajkové lodi Banky Creditas, což by znamenalo vznik bankovního domu se čtvrt milionem klientů.

Max banka letos oznámila 46 tisíc klientů, což je zhruba dvojnásobek oproti údajům uváděným jejím předchůdcem Expobank, která však tento údaj zveřejnila v roce 2018 naposled. Čerstvé číslo Banky Creditas z minulého týdne je 196 tisíc klientů.

Lákadlo v podobě víc než šestiprocentního úročení spořicích účtů bez jakýchkoli podmínek a omezení výše vkladu zřejmě brzy zvýší počet otevřených účtů v Max bance na 50 tisíc. Dosvědčuje to i obrovské množství uložených peněz v poměru k počtu klientů. Pololetní číslo hovoří o 44 miliardách korun klientských vkladů.

V Bance Creditas si lidé při meziročním nárůstu o 40 procent uložili 103,4 miliardy korun, což v přepočtu na hlavu je míň než v Max bance. Creditas ovšem díky aktivní úvěrové strategii vykázala násobně vyšší pololetní zisk 492 milionů s meziročním nárůstem o 170 procent.

Bilanční suma 119,4 miliardy se zvýšila o 51 procent, avšak není tvořena tak drtivou mírou vkladů jako u Max banky, kde ze 48 miliard aktiv tvoří vklady již zmíněných 44 miliard.

Hodnota vlastního kapitálu Banky Creditas tak k 30. červnu 2023 činila téměř 7,7 miliardy korun u Max banky zhruba o pět miliard míň. Není divu, že je majitel obou bank Pavel Hubáček v žebříčku nejbohatších Čechů časopisu Forbes skončil v kladných číslech.

Jeho majetek dle kvalifikovaného odhadu Forbesu loni činil 14,3 miliardy korun po meziročním nárůstu o 2,6 miliardy. Nebylo proto od věci udělat si radost nákupem privátního tryskáče Gulfstream s nezaměnitelnou rejstříkovou značkou OK-Hub.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB