Max banka zřejmě skončí už příští rok

Proti dvouciferné inflaci není obrany. Češi již přišli o třetinu reálné hodnoty svých úspor a jediný způsob, jak tuto neblahou bilanci vylepšit jsou investice s výnosem, který tuto ztrátu alespoň zmírňuje. Nejbezpečnější z takových investic jsou garantované bankovní spořicí účty, kde nejlepší zhodnocení ve výši 6,01 procenta nabízí Max banka.
Spořitele Max banky hlavně zajímá, zda o svou výhodnou úrokovou sazbu po sloučení obou bank nepřijdou. Ilustrační foto: Max banka – www.maxbanka.eu, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=130194964

Ti, kteří Max bance své peníze svěřili, se však nyní dovídají, že banka příští rok zřejmě skončí. „Již při převzetí Max banky jsme loni v listopadu avizovali, že dojde k fúzi s Bankou Creditas. V současné chvíli jsme zahájili kroky ke sloučení obou bank.

Když to půjde dobře, mohlo by k němu dojít ve druhé polovině roku 2024. Přesnější termín závisí na výsledku analýzy projektu fúze, kterou budeme předkládat ke schválení do České národní banky (ČNB). Jde o složitý právní a organizační proces,“ sdělila nám mluvčí skupiny Creditas Lucie Brunclíková.

Banka Creditas se stala vlastníkem tehdejší Expobank v září 2022, v říjnu přejmenované na Max banku. Od té doby se jí podařilo zdvojnásobit počet klientů a navýšit bilanční sumu z 12 na téměř 40 miliard korun. Přesto má komplexní portfolio přejít pod Banku Creditas o rok dříve, než se plánovalo. „Kupovali jsme to s tím, že zfúzujeme. Teď začaly přípravy na fúzi naplno,“ vysvětluje Brunclíková.

PSALI JSME:
Expobank končí, rodí se Max banka s rekordním úrokem

„Pro klienta to bude znamenat pouze změnu značky,“ uklidňuje mluvčí 45 tisíc klientů Max banky, kteří u ní využívají zejména v Česku nejlépe úročené spořicí účty, navíc bez ohledu na výši vkladu. Pod Bankou Creditas by výše úroku na spořicích účtech nemusela být tak výhodná.

Nabízí zhodnocení 5,6 procenta u vkladů do 500 tisíc korun a na zbytek sazbu 3,1 procenta, což ji sice v oblibě mezi klienty podle hodnocení serveru Finparáda řadí na druhé místo, ale v řeči suchých čísel je to až čtvrtá nejlepší nabídka na trhu.

„Sazby na spořicích účtech budeme snižovat pouze v případě, že ČNB sníží reposazbu, dříve ne. Trhy očekávají, že by ji ČNB koncem roku snížit mohla. Pak ale sazby na spořicích produktech budou samozřejmě snižovat všechny banky. U nás platí, že chceme patřit ve zhodnocování úspor k nejlepším na trhu, a to děláme již řadu let. A platí to jak pro Creditas, tak pro Max banku,“ uklidňuje Brunclíková.

Předseda představenstva Banky Creditas Vladimír Hořejší k tomu dodává: „Podle očekávání finančního trhu by k prvnímu snížení sazeb ČNB mohlo dojít ještě letos. Já osobně předpokládám, že to bude spíš až v prvním čtvrtletí 2024.“

PSALI JSME:
Spořicí účet Max banky je nejsilnější magnet

K samotné fúzi pak Hořejší doplnil: „Platí, že obě banky chceme sloučit. A rozhodli jsme se to udělat co nejdřív. Pevný termín ale ještě říct nemůžeme. Je to složitý právní a organizační proces, jehož součástí je i informování klientů ve dvouměsíčním předstihu.

Když to půjde dobře, může k fúzi dojít už během druhé poloviny příštího roku. Z analýzy, kterou jsme provedli, nám vyplynulo, že je lepší banky nejprve spojit a až potom rozvíjet jejich produkty. Původně jsme to chtěli dělat naopak.“

Spořitele Max banky však hlavně zajímá, zda o svou výhodnou úrokovou sazbu po sloučení obou bank nepřijdou. Podle Lucie Brunclíkové je dnes velmi obtížné předpovídat vývoj úrokových sazeb za rok či dva. Klienty Max banky však ujišťuje, že letos ani v příštím roce o nejlepší úrokovou sazbu nepřijdou. „Určitě nepřijdou. I po fúzi jim jejich produkty zůstanou.“

PSALI JSME:
Jsem báječná úroková sazba

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.