Banky po úvěrovém moratoriu kladně vyřídily 77 % žádostí

Ministryně financí Alena Schillerová tento týden jednala s Českou bankovní asociací (ČBA) a zástupci nebankovních poskytovatelů úvěrů o vývoji na úvěrovém trhu a aktuální praxi při vyřizování žádostí o odklad splátek. Informovalo o tom ministerstvo financí.
Banky po úvěrovém moratoriu kladně vyřídily 77 % žádostí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Banky i nebankovní sektor potvrdily vůli k pokračování ve vstřícném přístupu k žadatelům, k němuž se přihlásily po skončení půlročního zákonného úvěrového moratoria na konci října 2020.

Od té doby banky kladně vyřídily 77 procent obdržených žádostí o odklad (v případě podnikatelů a firem dokonce 92 procenta – pozn. red.), nebankovní subjekty pak zhruba 67 procent.

ČBA uvedla, že od loňského ukončení zákonného moratoria do konce letošního února byly podány 32 000 žádostí o odklad, či jiný typ restrukturalizace v celkovém objemu 31,7 miliardy korun.

Pro srovnání: Během plošného odkladu (tzv. splátkového moratoria – pozn. red.) bylo během šesti měsíců podáno přes 400 tis žádostí o odklad, kdy ve dvou třetinách šlo o spotřební úvěry, necelé jedné třetině o hypoteční úvěry a ve zbytku úvěry podnikům a další typy úvěrů.

K dohodě mezi bankovním sektorem a ministerstvem financí, resp. ministerstvem průmyslu a obchodu, došlo také na finálních parametrech programu Covid Invest, který umožní žádat o komerční úvěry se státní zárukou i na investiční účely.

Data České národní banky (ČNB) ukazují, že od ukončení zákonného moratoria do konce letošního února byly u bank podány 32 tisíce individuálních žádostí o odklad splátek úvěru, či jiný typ restrukturalizace v celkovém objemu 31,7 miliardy korun.

Z toho necelých 31 tisíc žádostí podaly domácnosti, zhruba v 1 200 případech žádali podnikatelé a firmy. Pro srovnání – za šest měsíců trvání zákonného moratoria žádalo o odklad přes 400 tisíc klientů.

Zhruba ve dvou třetinách případů se žádosti týkají spotřebních úvěrů, v necelé třetině jde o úvěry hypoteční. Z celkového počtu obdržených žádostí banky kladně vyřídily 77 procent z nich, podnikatelům a firmám dokonce 92 procenta žádostí.

„Aktuální relativně nízká čísla žádostí o odklad splátek potvrzují správnost rozhodnutí nepokračovat v plošném zákonném moratoriu,“ uvedla ministryně financí Schillerová. „Banky situaci na trhu pečlivě monitorují a jsou i nadále po dobu trvání vládních opatření připraveny přistupovat k těmto žádostem vstřícně a citlivě,“ dodal prezident České bankovní asociace Tomáš Salomon.

V kontextu oživování ekonomiky a vypořádávání se s následky pandemie sehrají významnou roli státem zaručené úvěry, které budou postupně nahrazovat přímou vládní pomoc. „Programem Covid III jsme vytvořili úvěrový rámec ve výši zhruba 500 miliard korun připravených u komerčních bank pro podnikatele a firmy k nastartování jejich podnikání,“ vysvětlila ministryně financí.

Převedení čerpání investičních úvěrů do praxe tak lze očekávat zhruba na začátku května. „Jsme přesvědčeni, že poptávka po investičních úvěrech začne nabíhat s opadající nejistotou způsobenou pandemií. Průzkumy přitom ukazují, že zaručené investiční úvěry by mohly nastartovat oživení zejména segmentu malých a středních podniků,“ doplnil Salomon.

Přetrvávající vůli ke vstřícnému vyřizování žádostí o odklad splátek úvěrů a k pokračování reportingu Ministerstvu financí vyjádřili také zástupci České leasingové a finanční asociace a Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

Zhruba polovina nebankovních poskytovatelů půjček, kteří se v listopadu 2020 ve společném prohlášení přihlásili ke společensky odpovědnému přístupu k pandemií poškozeným klientům, hodlá ve svém závazku pokračovat i nadále.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena