Banky potřebují delší čas na zavedení tzv. chráněného účtu

Názor
Česká bankovní asociace (ČBA) již delší dobu avizovala, že právní úprava chráněného účtu, která byla publikována jako zák. č. 38/2021 Sb., je pro banky zásadně problematická v tom, že nebudou s to zajistit její efektivní realizaci k 1. dubnu 2021, a to především proto, že jsou na jejich straně objektivní technologické bariéry, které jim v tom brání.
Banky potřebují delší čas na zavedení tzv. chráněného účtu. Ilustrační foto: Pixabay.com

K jejich odstranění, které je technicky možné, budou potřebovat podstatně delší dobu. To vše zejména za situace, kdy byl zákon publikován ve Sbírce zákonů až 3. února 2021. Právní úprava chráněného účtu vykazuje z našeho pohledu i řadu výkladových nejasností, o jejichž odstranění však jednáme s ministerstvem spravedlnosti a s českou národní bankou.

I kdyby se podařilo zcela uspokojivě vyřešit a vyjasnit všechny výkladové nejasnosti, pak zcela jistě nelze výkladem a tedy ani jednáním překlenout technologické bariéry znemožňující spuštění chráněného účtu v předpokládaném termínu, tedy k 1. dubnu 2021.

Proto se ČBA intenzivně zapojila do jednání na půdě Poslanecké sněmovny s cílem dosáhnout přiměřeného odkladu účinnosti, přičemž jsme byli vedeni úvahou, že není v zájmu nikoho, aby institut chráněného účtu, jehož implementaci banky obecně podporují, zbytečně ztroskotal.

PSALI JSME:
Jako ryby ve vodě. Profesionální dlužníci zneužívají institutu oddlužení

ČBA velmi podporovala návrh na odložení účinnosti právní úpravy chráněného účtu na 1. července 2021, který byl tento týden projednán a schválen na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny ve zrychleném jednání.

Je pravda, že banky by uvítaly i delší odklad účinnosti zákona, a tříměsíční odklad pro ně bude technologickou výzvou, nicméně i tak věříme, že bankám poskytne čas potřebný k implementaci softwarových a technologických řešení a procesů tak, aby byly schopny poskytovat službu spočívající ve zřízení a vedení chráněného účtu svým klientům v souladu s požadavky zákona.

Klíčové je nyní to, aby tento odklad účinnosti podpořil co nejdříve i Senát. Ten už v minulosti projevil pro obtíže bank s implementací právní úpravy chráněného účtu porozumění.

Autor je náměstek výkonné ředitelky a hlavní právník ČBA
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Exekuce se plošně odpustí hlavně mužům, kteří mohou pracovat. A splácet

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Neposloucháte žádnou ze stanic Českého rozhlasu, ani nesledujete Českou televizi, takže se vám nechce platit koncesionářské poplatky? Tedy za letošní rok dohromady 2160 korun, což není zase tak malá daň za něco, co …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru