Best of syfilis. Rekordní počet nakažených navzdory lockdownu

Prezident Britské asociace pro sexuální zdraví a HIV John McSorley vyjádřil naději, že jedním z mála pozitivních přínosů koronavirového lockdownu bude příležitost vypořádat se se šířením pohlavních chorob. Mýlil se. Bohužel to platí i pro Českou republiku, kde se případy syfilidy dostaly na rekordní hodnotu.
Syfilis – nemoc, která se přenáší především pohlavní cestou, je na vzestupu.

„Kolegové ve Velké Británii velmi optimisticky a zároveň zcela logicky předpokládali, že omezení sociálních kontaktů se projeví v poklesu nebo dokonce úplném zastavení přenosu pohlavních chorob,“ řekl profesor Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Nejen ve Velké Británii, ale i v České republice je situace přesně opačná. „Údaje z Národní referenční laboratoře pro diagnostiku syfilis Státního zdravotního ústavu ukazují, že pacientů s tímto onemocněním stále stoupá a rok 2020 v tomto nárůstu byl bohužel dokonce rekordní“, potvrdila Hana Zákoucká, vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí.

Nakažený 15letý školák

V roce 2019 bylo v České republice hlášeno 612 nových případů syfilidy a o rok později už 870, tedy o celých 42 procent více. Onemocnění postihuje všechny věkové kategorie, přičemž na dermatovenerologické klinice se aktuálně léčí dokonce i patnáctiletý školák.

PSALI JSME:
Hrozí za sex v práci trest?

„Nenošení roušek a respirátorů a tím snadné šíření infekce v populaci tak není jediným znakem, že naše populace nerespektuje přísný ´social distancing´. Jinak by se pohlavní choroby tak snadno nešířily a vloni bychom nebyli ´Best of Syphilis´, dodal profesor Arenberger.

Syfilis je pohlavně přenosná infekce způsobená bakterií s názvem Treponema pallidum. Česky se toto onemocnění, které postihuje muže, ženy i děti, označuje také jako příjice nebo lues. Nejčastějším způsobem přenosu je pohlavní styk, nemocná matka však může v průběhu těhotenství nebo při porodu nakazit také svůj plod.

Projevuje se pestrou škálou příznaků především na pohlavních orgánech, postižen však bývá také kardiovaskulární systém, pohybová a centrální nervová soustava. Charakteristické je střídání příznakového a bezpříznakového období, kdy se pacient cítí lépe.

Evropský problém

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí před časem vydala varovnou zprávu, podle níž jsou na starém kontinentu syfilidou nakaženy desítky tisíc osob. Pacientů navíc přibývá, jak ostatně ukazuje i příklad z České republiky.

PSALI JSME:
Koronavirový baby boom? Karanténu si lidé zpestřovali sexem

Podle expertů je to tím, že jsou lidé méně opatrní, nepoužívají kondomy, častěji mění partnery a už se tolik nebojí pohlavních nemocí jako ještě před pár lety. Některé hlasy tvrdí také to, že k tomuto trendu přispívají také sociální sítě. „K rozšíření nemoci vedou i mobilní aplikace za účelem vyhledávání sexuálních partnerů,“ uvedla evropská zpráva.

Nákaza v těhotenství

Loni zveřejněný výzkum Světové zdravotnické organizace zase ukázal, že po celém světě je téměř 1,5 milionů těhotných žen nakaženo syfilidou i v době, kdy čekají potomka. Riskují tím jeho zdraví, dítě se může narodit s vrozenou vadou, s nízkou porodní váhou, případně se nakazí matčinou chorobou. Podle organizace přitom tři čtvrtiny těchto žen chodí na pravidelné prohlídky ke gynekologovi, test na uvedenou chorobu však nikdy nepodstoupily a často o ní ani nevědí.

Podle odhadů publikovaných v časopise PloS One je nakaženo každým rokem až 1,4 milionu gravidních žen. Osmdesát procent z nich přitom pravidelně dochází na gynekologické prohlídky. Problém ale je, že se stydí o problémech hovořit, nenapadne je, že mohou být nakažené, či jim jejich lékař nenabídne test na syfilis.

„Tato analýza ukazuje, jak důležité je, aby státy dbaly na prevenci a testování na syfilis,“ uvedli autoři. Podle jejich odhadů se každým rokem kvůli této chorobě narodí 520 tisíc postižených dětí, 150 tisíc dětí nakažených syfilis, 65 tisíc dětí s nízkou porodní váhou a 90 tisíc dětí zemře.

PSALI JSME:
Za vibrátory a erotické prádlo utratí Češi stovky milionů korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.