Boj o lidi. Čtyři z pěti firem chtějí vytvářet nová pracovní místa

Přetahovaná o nové zaměstnance pokračuje. Čtyři z pěti českých firem chtějí v příštím půlroce vytvářet nová pracovní místa. Ve stejnou dobu navíc 85 tuzemských společností plánuje nové investice. Jak ukázal průzkum personálně-poradenské společnosti Antal International mezi bezmála, je to nejvíce v porovnání s dalšími třemi zeměmi střední Evropy.

Přetahovaná o nové zaměstnance pokračuje. Foto: Pixabay

České firmy hodlají investovat především do nových technologií. Ukázal to průzkum personálně- poradenské společnosti Antal International mezi bezmála 700 firmami ve čtyřech zemích střední Evropy. Zatímco v Česku hodlají investovat v nejbližších šesti měsících čtyři z pěti firem, v Polsku to je jen šestnáct procent a na Slovensku dokonce jen devět procent. V Česku sídlící firmy své další investice kromě Prahy nejvíce plánují směřovat do ostatních tří největších měst, tedy do Brna, Ostravy a Plzně.

České podniky nezapomínají ani na rozvoj svých zaměstnanců. Do značné míry je k tomu nutí i současná situace na trhu práce, kdy si jednotlivé společnosti přetahují zaměstnance, kterých je nedostatek. Ostatně ukazuje to i aktuální průzkum: české firmy jsou nejpesimističtější z celé Visegrádské čtyřky  ohledně dostupnosti nových zaměstnanců na trhu. Nejhůře se podle firem shánějí méně kvalifikovaní zaměstnanci.

„Vysoké procento českých firem plánujících v nejbližších měsících investice ukazuje, že firmám se daří a hledí do budoucnosti s optimismem. Vedle toho mě jako expertku na trh práce potěšilo, že celých 60 procent českých společností plánuje dát více peněz do rozvoje svých zaměstnanců, což je investice, která se vždy rychle vrátí,“ komentovala výsledky průzkumu Anna Šefčíková, ředitelka Antal International pro Česko a Slovensko.

KRITIKA STÁTNÍ SPRÁVY

Firmy v průzkumu také hodnotily kvalitu prostředí pro podnikání ve své zemi. Zde dopadlo celkově nejlépe Polsko, ostatní tři země měly nižší, vzájemně podobné výsledky. České a slovenské firmy vidí jako velký problém především nízkou podporu ze strany státní a veřejné správy. Pokud se porovnávají významná česká podnikatelská centra, nejspokojenější jsou firmy z Prahy, o něco méně v Brně, a zdaleka nejméně v Ostravě.

Firmy se v průzkumu rovněž vyjadřovaly k dostupnosti, ceně a kvalitě kancelářských prostor. České firmy tuto oblast hodnotí významně hůře než například polské a maďarské firmy, problémem je z jejich pohledu hlavně cena pronájmu kanceláří. K tomu přispívá rovněž to, že kanceláří je paradoxně stále nedostatek – v Praze je obsazených 91 procent kancelářských prostor.

OSTRAVA SI STĚŽUJE

Celkovou kvalitu života v zemi svého působení hodnotí české firmy jako vysokou (vyšší než v Polsku a Maďarsku). Výsledek mohl být ještě lepší nebýt hodnocení Ostravy, kde je podle vyjádření tamních firem kvalita života výrazně nižší než v Praze a Brně. V rámci této odpovědi se hodnotily například místní zdravotní služby, kulturní vyžití, bezpečnost, kvalita životního prostředí, nákupní možnosti a podobně.

Ostrava ostatně pokulhávala za Prahou a Brnem i v jiných zkoumaných faktorech, jako je například kvalita dopravní infrastruktury nebo vzdělávání z pohledu zaměstnavatelů.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Místo zvyšování mezd se bude propouštět

Zaměstnanci se začínají bát o práci a přestávají žádat zaměstnavatele o zvyšování mezd. Zaměstnavatelé zas přichází o zakázky a musí hledat úspory. V důsledku tohoto vývoje se sníží tempo růstu mezd. Mnohým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru