Přetahovaná o nové zaměstnance pokračujezdroj: Pixabay

Boj o lidi. Čtyři z pěti firem chtějí vytvářet nová pracovní místa

Přetahovaná o nové zaměstnance pokračuje. Čtyři z pěti českých firem chtějí v příštím půlroce vytvářet nová pracovní místa. Ve stejnou dobu navíc 85 tuzemských společností plánuje nové investice. Jak ukázal průzkum personálně-poradenské společnosti Antal International mezi bezmála, je to nejvíce v porovnání s dalšími třemi zeměmi střední Evropy.

České firmy hodlají investovat především do nových technologií. Ukázal to průzkum personálně- poradenské společnosti Antal International mezi bezmála 700 firmami ve čtyřech zemích střední Evropy. Zatímco v Česku hodlají investovat v nejbližších šesti měsících čtyři z pěti firem, v Polsku to je jen šestnáct procent a na Slovensku dokonce jen devět procent. V Česku sídlící firmy své další investice kromě Prahy nejvíce plánují směřovat do ostatních tří největších měst, tedy do Brna, Ostravy a Plzně.

České podniky nezapomínají ani na rozvoj svých zaměstnanců. Do značné míry je k tomu nutí i současná situace na trhu práce, kdy si jednotlivé společnosti přetahují zaměstnance, kterých je nedostatek. Ostatně ukazuje to i aktuální průzkum: české firmy jsou nejpesimističtější z celé Visegrádské čtyřky  ohledně dostupnosti nových zaměstnanců na trhu. Nejhůře se podle firem shánějí méně kvalifikovaní zaměstnanci.

„Vysoké procento českých firem plánujících v nejbližších měsících investice ukazuje, že firmám se daří a hledí do budoucnosti s optimismem. Vedle toho mě jako expertku na trh práce potěšilo, že celých 60 procent českých společností plánuje dát více peněz do rozvoje svých zaměstnanců, což je investice, která se vždy rychle vrátí,“ komentovala výsledky průzkumu Anna Šefčíková, ředitelka Antal International pro Česko a Slovensko.

KRITIKA STÁTNÍ SPRÁVY

Firmy v průzkumu také hodnotily kvalitu prostředí pro podnikání ve své zemi. Zde dopadlo celkově nejlépe Polsko, ostatní tři země měly nižší, vzájemně podobné výsledky. České a slovenské firmy vidí jako velký problém především nízkou podporu ze strany státní a veřejné správy. Pokud se porovnávají významná česká podnikatelská centra, nejspokojenější jsou firmy z Prahy, o něco méně v Brně, a zdaleka nejméně v Ostravě.

Firmy se v průzkumu rovněž vyjadřovaly k dostupnosti, ceně a kvalitě kancelářských prostor. České firmy tuto oblast hodnotí významně hůře než například polské a maďarské firmy, problémem je z jejich pohledu hlavně cena pronájmu kanceláří. K tomu přispívá rovněž to, že kanceláří je paradoxně stále nedostatek – v Praze je obsazených 91 procent kancelářských prostor.

OSTRAVA SI STĚŽUJE

Celkovou kvalitu života v zemi svého působení hodnotí české firmy jako vysokou (vyšší než v Polsku a Maďarsku). Výsledek mohl být ještě lepší nebýt hodnocení Ostravy, kde je podle vyjádření tamních firem kvalita života výrazně nižší než v Praze a Brně. V rámci této odpovědi se hodnotily například místní zdravotní služby, kulturní vyžití, bezpečnost, kvalita životního prostředí, nákupní možnosti a podobně.

Ostrava ostatně pokulhávala za Prahou a Brnem i v jiných zkoumaných faktorech, jako je například kvalita dopravní infrastruktury nebo vzdělávání z pohledu zaměstnavatelů.

Petr Starý

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *