Boj o lidi. Čtyři z pěti firem chtějí vytvářet nová pracovní místa

Přetahovaná o nové zaměstnance pokračuje. Čtyři z pěti českých firem chtějí v příštím půlroce vytvářet nová pracovní místa. Ve stejnou dobu navíc 85 tuzemských společností plánuje nové investice. Jak ukázal průzkum personálně-poradenské společnosti Antal International mezi bezmála, je to nejvíce v porovnání s dalšími třemi zeměmi střední Evropy.

Přetahovaná o nové zaměstnance pokračuje. Foto: Pixabay

České firmy hodlají investovat především do nových technologií. Ukázal to průzkum personálně- poradenské společnosti Antal International mezi bezmála 700 firmami ve čtyřech zemích střední Evropy. Zatímco v Česku hodlají investovat v nejbližších šesti měsících čtyři z pěti firem, v Polsku to je jen šestnáct procent a na Slovensku dokonce jen devět procent. V Česku sídlící firmy své další investice kromě Prahy nejvíce plánují směřovat do ostatních tří největších měst, tedy do Brna, Ostravy a Plzně.

České podniky nezapomínají ani na rozvoj svých zaměstnanců. Do značné míry je k tomu nutí i současná situace na trhu práce, kdy si jednotlivé společnosti přetahují zaměstnance, kterých je nedostatek. Ostatně ukazuje to i aktuální průzkum: české firmy jsou nejpesimističtější z celé Visegrádské čtyřky  ohledně dostupnosti nových zaměstnanců na trhu. Nejhůře se podle firem shánějí méně kvalifikovaní zaměstnanci.

„Vysoké procento českých firem plánujících v nejbližších měsících investice ukazuje, že firmám se daří a hledí do budoucnosti s optimismem. Vedle toho mě jako expertku na trh práce potěšilo, že celých 60 procent českých společností plánuje dát více peněz do rozvoje svých zaměstnanců, což je investice, která se vždy rychle vrátí,“ komentovala výsledky průzkumu Anna Šefčíková, ředitelka Antal International pro Česko a Slovensko.

KRITIKA STÁTNÍ SPRÁVY

Firmy v průzkumu také hodnotily kvalitu prostředí pro podnikání ve své zemi. Zde dopadlo celkově nejlépe Polsko, ostatní tři země měly nižší, vzájemně podobné výsledky. České a slovenské firmy vidí jako velký problém především nízkou podporu ze strany státní a veřejné správy. Pokud se porovnávají významná česká podnikatelská centra, nejspokojenější jsou firmy z Prahy, o něco méně v Brně, a zdaleka nejméně v Ostravě.

Firmy se v průzkumu rovněž vyjadřovaly k dostupnosti, ceně a kvalitě kancelářských prostor. České firmy tuto oblast hodnotí významně hůře než například polské a maďarské firmy, problémem je z jejich pohledu hlavně cena pronájmu kanceláří. K tomu přispívá rovněž to, že kanceláří je paradoxně stále nedostatek – v Praze je obsazených 91 procent kancelářských prostor.

OSTRAVA SI STĚŽUJE

Celkovou kvalitu života v zemi svého působení hodnotí české firmy jako vysokou (vyšší než v Polsku a Maďarsku). Výsledek mohl být ještě lepší nebýt hodnocení Ostravy, kde je podle vyjádření tamních firem kvalita života výrazně nižší než v Praze a Brně. V rámci této odpovědi se hodnotily například místní zdravotní služby, kulturní vyžití, bezpečnost, kvalita životního prostředí, nákupní možnosti a podobně.

Ostrava ostatně pokulhávala za Prahou a Brnem i v jiných zkoumaných faktorech, jako je například kvalita dopravní infrastruktury nebo vzdělávání z pohledu zaměstnavatelů.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost už moc klesat nebude

Míra nezaměstnanosti v listopadu setrvala na úrovni 2,8 procenta, informovalo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyrovnala tedy svůj rekord za celé období od druhé poloviny 90. let. Stále patrnější jsou …

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Omezuje výstřední zevnějšek pracovní uplatnění?

Někdy není vhodné, když pracovní pozici zastává někdo, kdo ve své roli nepůsobí věrohodně. Jestliže například zákaznice přijde do prodejny s dámskou obuví, očekává, že ji obslouží někdo jiný, než mladík s raperskou …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Analýza
Nadprůměrně pozitivní ekonomický vývoj Česka a vysoká životní úroveň, která je na obdobné té v západoevropských zemích. To jsou lákadla pro kvalifikované pracovní síly ze zemí severní, západní a jižní Evropy. Od našeho vstupu do EU v roce 2004 v Česku značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších evropských zemí – za prací k nám přišlo 25 tisíc nových pracovníků.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru