
Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej, uvedl, že „aktuální poptávka je nejvyšší v historii“. Společnost ČEZ Esco, která se specializuje na průmyslové zákazníky, instituce a obce, letos tržby za fotovoltaiky zvýšila meziročně o polovinu. ČEZ Esco se podílí mj. na jedné z největších střešních instalací solární elektrárny v České republice, na Kongresovém centru v Praze, o níž jsme psali.
Domácí solární elektrárny většinou fungují v „symbióze“ s distribuční soustavou elektřiny. To znamená, že jsou na ni připojeny – jde o takzvaný on-grid systém.
Díky tomu mohou dodávat přebytky elektrické energie do distribuční sítě, pokud pokryjí vlastní spotřebu, případně mají současně plně nabitou domácí baterii.
Další možností je off-grid neboli ostrovní systém. Jde o řešení nezávislé na distribuční síti, které se využívá zejména tam, kde je napojení na distribuční energetické sítě náročné, ne-li nemožné. Typicky se ostrovní systém aplikuje u rekreačních objektů nebo v odlehlých horských oblastech, popřípadě u nadšenců, kteří chtějí být energeticky nezávislí.
Problém ostrovního řešení s využitím solárních panelů tkví samozřejmě v tom, že je třeba vykrýt období, kdy nesvítí slunce. Krátkodobé výkyvy v rámci jednotek dní lze dnes již většinou celkem pohodlně kompenzovat díky bateriovému úložišti. Tam lze akumulovat přebytečnou energii ve chvílích, kdy fotovoltaika dodává elektřiny nadbytek.
Aby však byl ostrovní fotovoltaický systém soběstačný dlouhodobě, zejména v zimních měsících, kdy je intenzita slunečního svitu nižší, neobejde se bez elektrocentrály. Jenže benzínový či naftový generátor vyrobenou elektřinu výrazně prodraží. Ekologicky, logisticky i ekonomicky příznivější variantou se zdá být záložní řešení v podobě elektrocentrály spalující LPG, respektive čistý propan.
„Ceny komodit jsou v současné době velmi turbulentní. Bereme-li však v potaz průměr posledního kvartálu, blížíme se při využití elektrocentrály na LPG úspoře 30 procent ve srovnání s benzínem či naftou,“ informoval Tadeáš Sukup ze společnosti Solforen Plus, která se specializuje na plynové generátory pro domácnosti i firmy.
Jako příklad zajímavé aplikace propanu, jakožto nezávislého zdroje energie, uvedl generální ředitel společnosti Primagas Jiří Karlík horský hotel v Beskydech pod Lysou horou: „Jeho specifikem je využití unikátního plynového kotle fungujícího na bázi Stirlingova motoru. Tento kotel zajišťuje kogeneraci elektřiny i tepla, díky čemuž funguje zmíněný objekt i bez dostupnosti energetických sítí.“
Dalším příkladem je domácnost ve Středočeském kraji, která je mimo dosah distribuční sítě elektřiny i zemního plynu. Majitel zvolil řešení v podobě ostrovního systému kombinujícího fotovoltaiku (na střeše domu s výkonem 3-4 kWp, pozn. aut.) a propanový zásobník. O teplo se (kromě krbových kamen) a ohřev vody se stará plynový kondenzační kotel, na propanu se i vaří.
Ilustrační foto: Depositphotos.com