Boom fotovoltaiky přináší zájem o „ostrovní systémy“

České domácnosti, firmy i úřady mají letos rekordní zájem o fotovoltaické elektrárny. Podle výrobců se počet instalací těchto zařízení ve srovnání s loňským rokem letos již několikanásobně zvedl. Například společnost ČEZ do konce září instalovala 2 701 fotovoltaické zařízení v domácnostech, což je meziročně zhruba trojnásobek.
Majitel domu ve Středočeském kraji, který je mimo dosah distribuční sítě elektřiny i zemního plynu, zvolil řešení v podobě ostrovního systému kombinujícího fotovoltaiku a propanový zásobník. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej, uvedl, že „aktuální poptávka je nejvyšší v historii“. Společnost ČEZ Esco, která se specializuje na průmyslové zákazníky, instituce a obce, letos tržby za fotovoltaiky zvýšila meziročně o polovinu. ČEZ Esco se podílí mj. na jedné z největších střešních instalací solární elektrárny v České republice, na Kongresovém centru v Praze, o níž jsme psali.

Domácí solární elektrárny většinou fungují v „symbióze“ s distribuční soustavou elektřiny. To znamená, že jsou na ni připojeny – jde o takzvaný on-grid systém.

Díky tomu mohou dodávat přebytky elektrické energie do distribuční sítě, pokud pokryjí vlastní spotřebu, případně mají současně plně nabitou domácí baterii.

Další možností je off-grid neboli ostrovní systém. Jde o řešení nezávislé na distribuční síti, které se využívá zejména tam, kde je napojení na distribuční energetické sítě náročné, ne-li nemožné. Typicky se ostrovní systém aplikuje u rekreačních objektů nebo v odlehlých horských oblastech, popřípadě u nadšenců, kteří chtějí být energeticky nezávislí.

Problém ostrovního řešení s využitím solárních panelů tkví samozřejmě v tom, že je třeba vykrýt období, kdy nesvítí slunce. Krátkodobé výkyvy v rámci jednotek dní lze dnes již většinou celkem pohodlně kompenzovat díky bateriovému úložišti. Tam lze akumulovat přebytečnou energii ve chvílích, kdy fotovoltaika dodává elektřiny nadbytek.

PSALI JSME:
Fotovoltaické „fotbalové hřiště“ na střeše Kongresového centra v Praze

Aby však byl ostrovní fotovoltaický systém soběstačný dlouhodobě, zejména v zimních měsících, kdy je intenzita slunečního svitu nižší, neobejde se bez elektrocentrály. Jenže benzínový či naftový generátor vyrobenou elektřinu výrazně prodraží. Ekologicky, logisticky i ekonomicky příznivější variantou se zdá být záložní řešení v podobě elektrocentrály spalující LPG, respektive čistý propan.

„Ceny komodit jsou v současné době velmi turbulentní. Bereme-li však v potaz průměr posledního kvartálu, blížíme se při využití elektrocentrály na LPG úspoře 30 procent ve srovnání s benzínem či naftou,“ informoval Tadeáš Sukup ze společnosti Solforen Plus, která se specializuje na plynové generátory pro domácnosti i firmy.

PSALI JSME:
Ekologické bydlení: Zákon se musí přizpůsobit

Jako příklad zajímavé aplikace propanu, jakožto nezávislého zdroje energie, uvedl generální ředitel společnosti Primagas Jiří Karlík horský hotel v Beskydech pod Lysou horou: „Jeho specifikem je využití unikátního plynového kotle fungujícího na bázi Stirlingova motoru. Tento kotel zajišťuje kogeneraci elektřiny i tepla, díky čemuž funguje zmíněný objekt i bez dostupnosti energetických sítí.“

Dalším příkladem je domácnost ve Středočeském kraji, která je mimo dosah distribuční sítě elektřiny i zemního plynu. Majitel zvolil řešení v podobě ostrovního systému kombinujícího fotovoltaiku (na střeše domu s výkonem 3-4 kWp, pozn. aut.) a propanový zásobník. O teplo se (kromě krbových kamen) a ohřev vody se stará plynový kondenzační kotel, na propanu se i vaří.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Kdo plynem jen vaří nebo přitápí, může využít LPG láhve

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý nápad, zkombinovat centálu na LPG s tepelným čerpadlem. A ČEZ ať prodává Němcům…

  2. O ostrovní řešení bude zájem, samostatnost v dnešní době je nutná! Politikům uvěří jen blbec.

  3. Dobrý den. Pane Sláma můžete napsat kolik plynu LPG je spotřeba na 1kwh? Nebo zemního plynu. Zřejmě máte Heron EC. Děkuji Vám za odpověď.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB