Brexit český export neprodraží. Otázky vyvolává vyplácení dividend

Názor
Britský ministerský předseda Boris Johnson dosáhl dohody ohledně odchodu Británie z EU s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Finální znění dohody budou 30. prosince schvalovat britští poslanci a po Novém roce také Evropský parlament.
Britský ministerský předseda Boris Johnson dosáhl dohody ohledně odchodu Británie z EU s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podporu brexitové dohodě krom vládnoucích konzervativců přislíbili také opoziční poslanci z Labour party, proto se dá ve Westminsteru (sídlo britského parlamentu – pozn. red.) očekávat hladký průběh hlasování. Aplikace dohody na straně EU bude do značné míry záviset na jednotlivých členských zemích, minimálně do doby, než bude její znění schválena Evropským parlamentem.

Z hlediska daní a cel je zásadní informací, že zboží obchodované mezi Spojeným královstvím a EU nebude podléhat žádným clům ani kvótám. Nemělo by tedy dojít ke zdražení českých exportů do Velké Británie, která pro Českou republiku představuje jedno z pěti nejvýznamnějších exportních teritorií. Nicméně čeští vývozci by měli očekávat větší papírování než při vývozech do členských států EU.

PSALI JSME:
Dohoda o brexitu je na světě. Je to dobrá zpráva i pro českou ekonomiku

Z doposud zveřejněného sumáře brexitové dohody jasně nevyplývá, zda Spojené království a EU budou vůči sobě nadále uplatňovat evropské směrnice týkající zdanění. Zajímat to bude především české subjekty, které mají ve Velké Británii mateřské nebo dceřiné společnosti.

Pokud Spojené království a Evropská unie nebudou nadále uplatňovat evropské směrnice týkající se zdanění, budou od roku 2021 dividendy a licenční poplatky vyplácené mezi Českem a Velkou Británií nově podléhat srážkové dani. U licenčních poplatků půjde o daň ve výši deseti procent, u dividend se daň bude lišit dle výše obchodního podílu a může dosahovat buďto pět nebo patnáct procent.

Autor je daňový expert a partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ať tvrdý nebo měkký, brexit Česko zabolí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB